Stałe obroty wiatraka - jak zmniejszyć


(pawelg441) #1

Witam.

Kupiłem wiatrak na tył obudowy http://allegro.pl/item917970983_aab_coo ... y_9db.html i on powinien pracować w obrotach 600-2000obr/min, a od razu jak włacze kompa, wejdę do biosu to ma obroty ok 2400, jest duży szum, co jest nie tak ?? może zmienić wersję biosu na starszą lub nowszą ??

Proszę o pomoc.


(Irydium) #2

A jak podłączyłeś ?? Bezpośrednio do zasilacza czy przez płytę główną, bo ten wiatrak ma wtyczkę 4 pin i jeden z pinów odpowiedzialny jest za zmianę obrotów, ale taka wtyczka o ile się nie mylę możliwa jest do podpięcia tylko przy CPU FAN, bo tylko tam są 4piny, jeśli jest tak jak mówię to polecam za około 8 zł na Allegro regulator obrotów, dzięki któremu można ręcznie ustawić jedną prędkość obrotów.


(Onlinemaster) #3

Można również puścić wentylator przez rezystor o odpowiednio dobranej oporności, można też wykorzystać rezystor nastawny aby mieć płynną regulację obrotów, dostępne w każdym sklepie elektronicznym dosłownie za grosze.


(pawelg441) #4

oto moja płyta główna http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec ... s2_2x.html ten wiatrak podłączyłem na samym dole płyty gł. mam jeszcze jedno ale jest podłączony wiatrak od procka i on ma wtyczkę 4pin a jest na płycie 3 pin i płyta gł reguluje obroty automatycznie a wiatraka nie chce, dlaczego ? zmienić bios ? na starszy lub nowszy? na stronie jest wersja biosu do pobrania F5 ale beta


(Irydium) #5

Tak jak napisałem tam są tylko 3 piny a twój wiatrak do płynnej regulacji obrotów potrzebuje 4 pina, a ta płyta tego nie obsługuje jak większość. Dlatego albo kupujesz regulator , albo robisz tak jak napisał Onlinemaster, a jeśli wybierzesz regulator to musisz wtyczkę przerobić na 3 pin.

Regulator wygląda tak:http://www.allegro.pl/item933229699_aab_cooling_fc1_regulator_obrotow_wentylatora.html.


(MaRa) #6

Po prostu płyta główna nie obsługuje regulacji szybkości wentylatora. Mało która płyta ma gniazda 4-pin dla wentylatorów obudowy, a jeszcze bardziej nieliczne mają regulację w gniazdach 3-pin (chyba tylko firmowane przez Intela).