Stałe ramki

Witam, od razu uprzedzam że jestem zielony z html’a :stuck_out_tongue:

Zrobiłem grafike na bloga i teraz chcę żeby w okreslone miejsca na stronie wstawić ramki, ale tak żeby się nie rozszeżały przy większej ilości tekstu. Chcę poprostu tak zrobić aby ramka np: 100x100 nie powiększała swojej wysokości dopasowując się do takstu tylko żeby pojawiał się suwak i by można było przesówać tekst :slight_smile:

Dam przykładową stronę: http://www.emisariusz.blog.pl <- chcę aby tekst’y były umieszczone w jasnych polach, tj. Archiwum na górze, notka na środku i linki na dole. Ma ktoś pomysł jak to zrobić ? Zrobiłem i ustawiłem ramki, ale one dopasowują się do tekstu :confused:

wykorzystaj pływające ramki: kurs na stronie http://webmaster.helion.pl/kurshtml/float/float.htm

gotowiec:

Twoja przeglądarka nie obsługuje pływających ramek[/code]

wstawiasz tekst i inne elementy do warstwy DIV dodając następujący tag:

STYLE="height: 200px; width: 150px; overflow: auto;"

rss : nie mogę zastosować tutaj pływających ramek,

kamil_b17 : oto chodziło dzia :stuck_out_tongue:

jezeli robisz layouta na bloga, to tylko CSS, a zwlaszcza pozycjonowanie :wink: bo to najlatwiejsza i najszybsza metoda :slight_smile:

pozycjonowanie, czyli chodzi Ci o np. “position: absolute; left: 120px; top: 140px” ?? Czy dobrze zrozumiałem? Jeśli tak - to stanowczo tego odradzam !!

kamil_b17 , tak dokładnie o to mi chodzi, dlaczego tego odradzasz? i ewentualnie jak Twoim zdaniem powinno się to zastąpić

odradzam dlatego, że strona napisana w ten sposób będzie dobra tylko dla jednej rozdzielczości ekranu, dodatkowo takie pozycjonowanie jest cięższe od zwykłego stosowania tabel czy warstw div.

ps. można zrobić dzięki takiemu pozycjonowaniu dobrą stronkę dla wszystkich rozdzielczości, ale z wykorzystaniem JS by określić maksymalną szerokość i wysokość okna przeglądarki i wyliczyć pozycję danego elementu dla danego monitora - ale to trochę trzeba już znać się tym :wink:

ps2. pozycjonowanie te można też wykorzystywać np. przy okienkach o określonych już rozmiarach, ale nie mających możliwości zmiany rozmiaru.

od tabel? cięższe? czytałem, że wręcz przeciwnie, jednak niezamierzam się spierać

natomiast codo rozdzielczości; w tej sytuacji (blog) większość osób korzysta z grafiki tła która jest tylko jednym obrazkiem oddalonym 0px od lewej gornej krawędzi ekranu, a co za tym idzie, jeżeli ktoś będzie przeglądał stron w innej rozdzielczośc to i tak zobaczy odpowiednie wawrstwy w odpowiednich miejscach, czyż nie?

Ewentualnie jak inaczej wykonać, w dosyć prosty sposób?

nie polecam takiego rozwiązania, bo strona taka może łatwo się rozlecieć :smiley:

a zamiast takiego pozycjonowania używaj zwykłych warstw DIV (najlepsze rozwiązanie chociaż rzadko jeszcze stosowane) lub tak jak na każdej innej stronie WWW tabel (tabela w tabeli obok tabeli… i jakoś to się ułoży w stabilną całość :D)

heh źle Cię wcześniej zrozumiałem, niedoczytałem się o DIV’ach przez Ciebie wspomnianych, oczywiście wszystko jasne, najszybsza i najskuteczniejsza metoda

i zdecydowane nie tabelką :wink:

też zdecydowanie odradzam :wink:

i jednak jakoś się dogadaliśmy - najlepsze będzie w tym jak i wielu innych przypadkach zastosowanie warstw DIV wraz ze stylami CSS :wink: