Stale zmniejszająca się pojemność dysku systemowego

(Furman005) #1

Witam,

Nie znam się dobrze na informatyce, ale nawet ja zauważyłem, że stale zmniejsza mi się pojemność, a w sumie to wolne miejsce na dysku C (systemowym). Czym to może być spowodowane?? Tak ma być?? Będzie zmniejszać się dalej??

Miałem już coś takiego w Windows XP, myślałem, że coś jest z kompem, bo miał 8 lat, teraz mam nowego kompa z win7 i dalej to samo, używam CCleanera i niby coś tam czyści, jednak stale zmniejsza się ilość wolnego miejsca na tej partycji. Mam tam ok 98GB, po zainstalowaniu systemu było 75+GB, teraz spadło o 57+GB. Nie wiem o co w tym chodzi, czy miejsce będzie stale spadać i trzeba będzie reinstalować system?? Czy to normalne?? Wiem, że post jest chaotyczny, ale proszę o odpowiedź. Będę wdzięczny :wink:

(system) #2

Jeśli masz włączone przywracanie systemu to usuń stare punkty przywracania.

(Furman005) #3

Jak sprawdzić czy mam to włączone, w panelu sterowania jest przywracanie systemu i kopia zapasowa, czy coś takiego, ale tego w ogóle nie edytowałem, tzn. ciągle jest tam edytuj kopię zapasową i nic więcej. Przywracanie systemu brzmi znajomo, jak pamiętam w XP było to standardowo włączone, ale jak sprawdzić w siódemce, czy mam to włączone i jak usunąć te punkty, jeśli ta opcja jest włączona??

(system) #4

Możesz to zrobić CCleanerem: wejdź w "narzędzia" potem "przywracanie systemu" i jeśli przywracanie jest włączone to tam będą punkty przywracania które możesz usunąć.

(Furman005) #5

Już to zrobiłem, było ich 7, usunąłem 6, najnowszy został, zwolniło to prawie 7GB, ale były to punkty tylko z grudnia. Te wcześniejsze (ten komputer kupiłem w marcu) same się usunęły, czy gdzieś siedzą?? Masz może jeszcze coś co tylko zaśmieca dysk??

(system) #6

Więc więcej punktów nie ma, w systemie jest określona ilość miejsca jakią mogą zajmować. To że zmniejsza sie ilość miejsca na dysku to normalne- aktualizacje i programy tworzą swoje pliki w danych aplikacji. Możesz jeszcze przeczyścić Odkurzaczem http://www.dobreprogramy.pl/Odkurzacz,P ... 12322.html

(sprawdź co znalazł potem usuwaj), możesz też zrobić defragmętacje np. tym: http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D ... 13271.html .

(stalesz) #7

Sprawdż ile zajmuje Ci miejsca folder Windows/Winsxs.Ale niczego z niego nie usuwaj !

(pakierhakierxd) #8

Może to przez aktualizacje Windows jest + 11 gb

w końcu one się pobierają i zajmują miejsce

ja sobie przywracanie systemu ustawiłem na 3 %

przy partycji o pojemności 50 GB wynosi 1.5 GB

Jeszcze możesz spróbować kliknąć na partycję prawym klawiszem myszy wziąć właściwości

i oczyszczanie dysku ...

Nie instalowałeś przez ten czas nic na partycji systemowej:P

(Rmk) #9

Dokładnie ile zajmuje folder SoftwareDistribution i winsxs z C:\WINDOWS oraz Temp z C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Local ?

Wyłącz całkowicie przywracanie systemu bo i tak nic nie daje a zajmuje miejsce.

Folder winsxs warto przejąć na własność i poddać go kompresji NTFS zyskasz 5GB wolnego miejsca.

Użyj tak że systemowego narzędzia Oczyszczanie dysku z właściwości dysku C: lub C:\Windows\System32\cleanmgr.exe pamiętaj by uruchomić go z uprawnieniami administratora.

Do konserwacji używaj JV16 PowerTools 2011 + My Defrag.

(pakierhakierxd) #10

Ja bym nie wyłączał może kiedyś się przydać mi nie raz się przydało wystarczy że ustawisz na np. 3 % rozmiaru partycji

Ja polecam 2 narzędzia

1 defragmentacja + optymalizacja dysku Auslogics disk defrag

2 Usuwanie śmieci z dysku itp. Auslogics Boostspeed

Mi te programy bardzo się przydają dzięki temu 2 zawsze odzyskuje trochę gb z dysku:D