Stan HDD - interpretacja wyników S.M.A.R.T

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wartości RAW

 

ye5ztdr3pcet.jpg

 

Dziękuję

Parametr C7 kosmiczne wartości - wymień przewód sygnałowy na nowy i jak będzie OK ma parametr nie zwiększać wartości 175323971.

 

Parametr C8 chyba jest wynikiem C7.

 

Reszta wygląda OK.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

 

Rozumiem, że przewód wadliwy. A mógł się np. po prostu obluzować?

 

Pozdrawiam

Wtedy dysk przestałby być wykrywany.

Dziękuję

 

Jestem zielony w tych sprawach i dlatego tak dopytuję.

 

Pozdrawiam

P.S. Czuje się jak ostatni kretyn.

Jutro jadę kupić kabel i nie chcę wyjść na jeszcze większego głupka niż już się czuję. Rozumiem, że mam zakupić kabel SATA 600 (taki jest tryb transferu), czy ATA (interfejs), a może najlepiej oba?

 

Pozdrawiam

Dysk masz na złącze SATA,więc taki też kup kabel SATA.Nie ma sensu kupować ATA,gdyż nie masz go pod co podłączyć.

Dziękuję bardzo :slight_smile:

Autorze nic nie napisałeś czy są jakieś problemy w użytkowaniu. To że tak przedstawiają się wyniki smart, nie musi oznaczać że poszczególne parametry są w tak złym stanie jakby to wynikało z wyświetlania RAW poszczególnych parametrów. Wyniki RAW, nie pokrywają się z atrybutami tych parametrów i dlatego podszedł bym do tych wyników z rezerwą. Kluczowa jest informacja, czy są odczuwalne problemy a tego nie ujawniłeś. Profilaktycznie można wymienić ten kabel, czy będzie lepiej jak są jakieś problemy albo ogólnie da się zauważyć jakąś poprawę albo będzie to samo po wymianie kabla.

Problemów jako takich nie ma, od czasu do czasu potrzebuje odrobinę więcej czasu by otworzyć jakiś folder, albo wyświetlić wszystkie miniatury, czasem po otwarciu jakiegoś folderu i np. wyszukiwaniu w nim plików się przywiesza i na sekundę czy dwie znika pulpit (to już wiem, że ma związek z explorer.exe). Poza tym tak naprawdę działa dobrze. Komputer przeskanowany malware anti-malware, Kaspersky removal tool, Esetem, Avastem, dzisiaj nawet spybotem. Czysto.

Wszystko zaczęło się od tego, że internet mi ostatnio mulił (mimo zapewne dobrych wyników). Łaziłem po necie szukając informacji, co może być powodem (nawet założyłem temat w odpowiednim dziale). Znajomi umieli mi tylko poradzić bym sprawdził jednym, drugim, trzecim programem, wśród nich był właśnie Crystal Dysk info. Wyniki - w porównaniu z wynikami znalezionymi w internecie - mnie zastanowiły, więc postanowiłem zapytać na wszelki wypadek, chociaż szczerze mówiąc mi głupio, że głowę zawracam pewnie głupotami. Jako, że jestem laikiem wolę się upewnić. Pewnie wiele osób na moim miejscu by machnęła ręką, na zasadzie działa to okej.

 

Pozdrawiam

Dodatkowo możesz porównać wyniki w najnowszym programie HD Tune Pro, ale z reguły w C7 odczyty nie są przekłamywane, czyli tak może być.

Niektóre złe objawy które opisałeś, mogą się pokrywać z przyczyn systemowych czy sprzętowych albo naraz . Więc na razie ,nie ma jednoznacznej pewnej odpowiedzi. Czyli w tym przypadku, wymianę kabla możesz dokonać i zobaczysz czy da jakąś poprawę. Następne pytanie i ewentualnie następna czynność to defragmentacja, jak dawno robiłeś albo w ilu procentach teraz się przestawia. Dodatkowo można zrobić sprawdzanie systemowym narzędziem do sprawdzenia spójności plików. Zrób test programem HDTune z zakładki Benchmark i uruchom i w tym czasie nie  uruchamiaj innych programów czy nie dokonuj innych czynności, aż test się skończy. Dysk ten dodatkowo może nie być demonem prędkości, nie sprawdzałem jak innym to się przedstawia. Ale prędkość dysku.5400,  nieraz jest przyczyną że nie bardzo się nadaje na dysk systemowy.

Autorze szanuj siebie i nie bądź taki krytyczny wobec siebie , bo opisane problemy jak najbardziej są do zbadania.

Dzień dobry.

 

Laptop ma ponad dwa lata, defragmentacji nie robiłem nigdy. Właśnie poszukałem i OS (:C), PBR Image, DBR BOOT pofragmentowane 0%, jedynie Winretools 1%. Sprawdzane było 7 grudnia, więc kliknąłem analizuj i bez zmian, poza Winretools, które powiększyło się do 2%.

 

 

Uruchomione programy wyłącznie te które uruchamiają się wraz ze startem systemu, antywirus, QuickSet, Dropbox, Waves max audio, jakiś program od karty graficznej Nvidia i trzy aplikacje.

 

 

Pozdrawiam

C7 się zwiększa - wymieniaj kabel sata III dysku.

 

I faktycznie, albo przekłamanie, albo coś innego - ale dla spokojności wymień kabel na nowy.

Na pewno wymienię, też zauważyłem, że się zwiększyło, dlatego zamieściłem ten wynik. Sam się rozkręcania nie podejmę chyba raczej, PCta to spokojnie, ale laptopa nie koniecznie, ale na szczęście może mi się uda po znajomości.

A poza tym to dobrze?

 

Pozdrawiam

 

No tośmy się dogadali, moja wina, nie zapytałem - jeśli to laptop? nie ma kabla sygnałowego.

 

Czyli, zostaw jak jest: przekłamanie, uszkodzony dysk lub kontroler sata płyty laptopa.

 

Dla spokojności zrób kopie danych i używaj dalej, aż padnie.

Moja wina, bo też powinienem podać wszelkie dane, a ja tylko tak wrzuciłem wyniki.

 

Właśnie skończyłem Error Scan.

 

 

Pozdrawiam

 

Wszystko masz napisane.

Dzień dobry

 

Jak na mój chłopski rozum dysk sprawuje się dobrze.

 

Zrobiłem dzisiaj jeszcze pełny test diagnostyczny ze strony Dell. Zajęło to trochę czasu. Był w tym także SMART. Wszystkie wyniki zaakceptowane, jedynie przy “Urządzenie kompozytowe USB” (pewnie chodzi o podpiętą mysz) - nie można uruchomić, oraz przy Intel® HD Graphics Family - Test kanału danych GPU - nie można uruchomić, reszta testów Intel® HD Graphics Family są zaakceptowane.

 

Pozdrawiam serdecznie

P.S. Przed chwilą sprawdziłem znowu Defragmentacje. Zrobiłem analizę i dzisiaj Dysk C jest w 1% pofragmentowany.