Standardy stron www

Dawno nie robiłem stron www (jakieś 3 lata) a ostatnio zostałem poproszony o zrobienie jednej i stąd pytania do tych, którzy się tym zajmują.

Jak obecnie wyglądają standardy na rynku? Jaki sposób robienia stron jest najpopularniejszy, czego się używa?

Można gdzieś o tym poczytać?

Dawno temu używało się edytora i dobra znajomość HTML’a wystarczała. Zastanawiam się czy teraz też tak jest? Wiem, że większość stron używa teraz CSS i o takie bajery mi chodzi.

btw, możecie polecić dobry (łatwy w zrozumieniu i szybki do zaaplikowania) kurs CSS?

CSS to teraz standard, wręcz wymóg. Przystępny kurs znajdziesz na http://www.kurshtml.edu.pl/ chociaż od czasu publikacji doszło trochę nowości.

Na porządku dziennym jest też korzystanie z JavaScriptu. Ułatwiają to biblioteki pokroju jquery, dostępne są też całe biblioteki darmowych i niedarmowych skryptów. W pracy ‘niekorporacyjnej’ na topie ciągle jest PHP, choć dziś można w nim też pisać bardziej jak programista niż webmaster (tworzenie kodu w IDE pokroju Netbeans, Aptana, Eclipse + jakiś framework typu MVC).

3lata temu css był już bardzo popularny :slight_smile:

Jeszcze jedno pytanie,

lepiej według was robić stronę na ramkach czy przy przejściu do innego linku wczytywać całą zawartość strony?

Ja uczyłem się jeszcze robić takie coś na ramkach ale z tego co widzę nie jest to zbyt popularne rozwiązanie.

Wszystko na DIV-ach. Przeładowanie tych kilkudziesięciu-kilkuset KB przy dzisiejszych łączach i serwerach nikomu nie zaszkodzi.

Teraz najlepiej jest zrobić jak poprzednik napisał + przeładowanie samej treści treści w jquery.