Stanowisko pracy przy komputerze (oświetlenie i ściany)

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam się nad prawidłowym stanowiskiem pracy przy komputerze, ale nie umiem znaleźć wyczerpującej odpowiedzi. Mam więc kilka pytań:

 

  1. Czy komputer powinien być ustawiony na tle ciemnej czy jasnej ściany (jakie tło daje większy komfort pracy)?

  2. Czy przy komputerze powinna znajdować się lampka? Czy komputer powinien znajdować się w oświetlonym czy ciemnym pomieszczeniu?

  3. Czy rozmieszczenie obudowy komputera (na biurku lub pod biurkiem) wpływa na komfort pracy?

 

I chyba to tyle na razie, znalazłem coś na temat drugiego punktu że podobno oświetlona powinna być tylko klawiatura, ale na pozostałe dwa pytania odpowiedzi nie znalazłem, więc z góry dzięki za pomoc. :slight_smile:

  1. To nie ma różnicy, choć biała ściana nie męczy tak bardzo oczu jak kolorowa.

  2. Jeśli jest za ciemno w pomieszczeniu to może być, pod warunkiem że światło nie pada bezpośrednio na monitor i nie razi osoby siedzącej przy nim.

  3. W pewnym sensie tak - jak jest pod biurkiem przy nogach to może zabierać miejsce, a jak na biurku za blisko rąk to zabiera miejsce np. na dokumenty :slight_smile: (żart). A tak serio nie ma różnicy - większość daje na dół by nie zabierał miejsca :slight_smile:

***

Dzięki @lordjahu