Stara karta graficzna? - czarny ekran i brak podglądu wideo w programach do montażu

Witajcie,

mam problem z czarnym ekranem podczas podglądu wideo. Używam do montażu filmów programów Sony Vegas Pro 13, Pro 12. Od ponad pół roku mam problem z widocznością obrazu w podglądzie. Po włączeniu programu z zapisaną ścieżką, odtwarza się jedna sklejka (zazwyczaj przez około 4s.), a potem leci tylko audio, podglądu nie da się odzyskać. Pierwsza sklejka leci też zwolniona, czasem jakby się zacinała. Dawniej pomagało zresetowanie laptopa, ale teraz zbiesił się zupełnie i nie da się niczego podejrzeć. Dodam, że próbowałam sposobów typu “wyłącz Media Managera”, “downgraduj QuickTime’a”, “obniż dynamic RAM preview max” używałam też do montażu Movie Makera(!), ale tam TEŻ pojawia się identyczny problem.

 

Wnioskuję, że to wina karty graficznej… Czy mogę mieć rację? Sterowniki przestarzałe? Posiadam Lenovo y580 z GeForce GTX 660m.

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc, muszę zmontować film do pracy…

Julia

A czy oby na pewno Sony / MS MM chodzi na tym GeForce a nie integrze? W sieci pełno poradników jak to sprawdzić / przełączyć…

Inna inszość: czy pół roku temu nie aktualizowałaś sterowników grafiki? Przy starszych modelach może to czasami bardziej szkodzić niż pomagać.

Niestety, zarówno na integrze, jak i GeForce nie działa. Próbowałam przełączać, ale efektu nie ma - wciąż się zacina i wpada w czerń.

 

Nie aktualizowałam. Mam wersję 327.62, najnowsza  to 368.22.

Spróbuję zaktualizować sterowniki karty graficznej. Jedyne czego potrzebuję to backup dotychczasowych sterów. Jak zrobić backup w Windowsie 8.1? Na stronie Nvidii wytłumaczone są jedynie sposoby dla Visty i 7.

W przypadku laptopów sterowniki pobiera się od producenta, w Twoim przypadku tu:
http://support.lenovo.com/pl/en/products/Laptops-and-netbooks/IdeaPad-Y-Series-laptops/IdeaPad-Y580
Sprzawdź tylko wersje, bo możliwe że nowszych dla 8.1 nie ma.

 

Backup samego sterownika nic nie da - utwórz punkt przywracania systemu.

Zerknij też do managera urządzeń, jeżeli jest tam jakiś alert lub nierozpoznany sprzęt, to podaj identyfikatory urządzeń (do wygrzebania z właściwości).