Stara komórka nie ładuje się

Zaznaczam od razu że to komórka mojej Mamy ( 90 lat ), innej po prostu nie chce lub nie ogarnie, a dobrze jak ma jakąś łączność ze światem.
Po podłączeniu ładowarki na ekranie pojawia się symbol baterii ładującej się ( pompującej ) po paru sekundach na baterii pojawia się mrugająca jedna kreska i tak przez ok. godzinę, potem bateria robi się pusta. Kupiłem w necie następną ( niby nową ) ale objawy te same. Moje pytanie to -

  • jak sprawdzić aku.
  • czy komórka ma wpływ na ładowanie aku.

Cytat

Co to za Nokia? Podmieniałeś baterię? Jeśli ładujesz przez bolec, to wyczyść gniazdo. Sprawdzić by trzeba też inną ładowarkę…

1 polubienie

Nokia 216 z tego co widzę

1 polubienie

Jak nie ma VoLTE to będzie w 2030 elektrośmieciem z przepięciem autostrad i systemów ratunkowych z 2G na inny standard.

1 polubienie

To już za tydzień :open_mouth: , a nie, czekaj, jeszcze 7 lat :stuck_out_tongue:

1 polubienie
  • Multimetrem.
  • Tak, fon ma własny kontroler ładowania pomimo, ze bateria ma BMS.

Polecam udać się do jakiegoś sklepu, pierdyknąć fona do dziury z napisem elektrośmieci. Kupić matce fona dla seniorów, wybór ze 20 modeli.

Będzie taniej i spokój na dłuższy czas (za 2-3 lata powtórzyć czynności).

1 polubienie

Ja bym chyba to zrobił…
Nokia 216 - Full phone specifications (gsmarena.com)

Tu piszą, że USB… 1.1 :open_mouth: Co? Już taka Nokia 206 chyba lepsza. Ta 216 to do starszych gierek Java się nie nadaje…

Co do połączeń, to tak, trzeba szykować się do VoLTE…

Do kolekcji na gry Java ta 216 się nie nadaje. Do tego celu, to C5, 6303, Samsung GT-S5610.

@Siemajda Kup babci nowy telefon na Boże Narodzenie :slight_smile:

1 polubienie

możliwe, że bateria którą kupiłeś jest tak stara, że zachowuje się jak zużyta. Miałem podobnie ze starą komórką, gdzie nowo zakupiona bateria (ale wyprodukowana dawno temu, bo tel i baterie od lat nie są produkowane)trzymała gorzej od tej starej.

Możesz spróbować wyczyścić metalowe styki te w baterii i w telefonie, wyczyścić kontakt sprayem gniazdko i wtyczkę ładowarki, ale jeżeli telefon działa na ładowarce to raczej nie tu problem.

Jak pomierzyć baterię? Multimetrem sprawdzić jakie ma napięcie i pobór prądu pod obciążeniem, np z żarówką w obwodzie. Z tym że to nie ma sensu, bo taki pomiar miałby sens gdybyś mógł tą baterię choć raz naładować.

2 polubienia

Ta 206 to od… Microsoftu?? Model podobno wyszedł w 2018 lub 2016 na rynek. Tak podaje MGSM. W GSM Arena piszą o 2016 roku:

Próbuj kilkanaście razy, albo i więcej wypinać ładowarkę w momencie kiedy przestaje „pompować” i ponownie podpinać.
Zbyt niski stan baterii może być takim objawem.
Tą czynnością bateria podładuje się do poziomu, kiedy „załapie” normalne ładowanie.
Mam Nokię 100 i tak też się dzieje, kiedy bateria wyczerpie się za bardzo.
Ja podpinam ją wtedy pod inny telefon i w nim się ładuje normalnie do końca.
Jednak kiedy nie dopilnuję i napięcie baterii spadnie ponownie zbyt bardzo, to sytuacja się powtarza.
Najlepiej ładować ją, kiedy tylko pierwszy raz telefon da znać „słaba bateria” i nie wyczerpywać jej, aż wyłączy się telefon.
Widocznie ta nowa ma za niski stan napięcia spowodowany jej leżakowaniem a stara już rozładowuje się za bardzo.

Ciekawe, takiego rozwiązania tego problemu nie znałem.

Z tych obecnych ficzer fonów (zwał jak zwał XD) volte to mają chyba jakieś maxcomy albo hammery, tcl 3189 i może ze dwa modele obecnych Nokii spod szyldu HMD.

Te dla seniorów to gorsze w obsłudze niż te Nokie. Nokie w większości mają taki sam interfejs więc różnicy sporej nie będzie.

One javy nie mają (przynajmniej nie j2me) a usb raczej 2.0.

Te modele w większości mają microusb więc zacząłbym od przewodu i ładowarki. Może być tak, że wystarczy np przelutować samo gniazdo.

Mi jak całkiem rozładuje smartfona ładowarka też nie chce ładować.
Podpinam wtedy telefon do portu USB w komputerze i wystarczy, że będzie z pięć procent naładowane i mogę dalej ładować ładowarką.

Miałem jeszcze kilka przypadków z telefonami (nie smartfonami), które leżały kilka lat na półce a były to telefony nieużywane.
Oczywiście po kilku latach nie chciały się ładować, bo baterie w nich zupełnie się rozładowały.
Pomogło lekkie ich „rozebranie” (baterii) i dojście do samych ogniw omijając zabezpieczenie.
Wówczas dołożenie do samych ogniw napięcia 5 V na kilkadziesiąt sekund pobudzało je do życia i normalnie można było je już ładować i zachowywały się zgodnie z przeznaczeniem - oczywiście już z zabezpieczeniem.
Oczywiście to metoda, której nie należy stosować z uwagi na różne zachowania baterii w takim układzie, gdzie może dana bateria za bardzo się nagrzać etc.
Dałem tylko przykład, że spadek napięcia poniżej dopuszczalnego robi z danej baterii cegłę, która nie chce się ładować, a często jest nadal sprawna.

Oj no bo kontrolery mają ustawione, że spadek na ogniwie 2,5-2,7V to bateria trup. Takie zabezpieczenie co by ludzie sobie nie robili kuku.
Z doświadczenia wiem, że jeśli na ogniwie jest chociaż 1V to w 99% da się uratować ale wirtuoz pojemności to już nie będzie.

Te moje baterie były zupełnie rozładowane, 0V mierzone napięcie jak i 0mA prądu mierzone na jej stykach.
A jednak ruszyły i działają dobrze.
Sam się zdziwiłem, ale wiedziałem, że były zupełnie nowe przed leżakowaniem.

1 polubienie

To nie koniecznie może być związane z samą baterią a z modułem BMS. Spotkałem takie, że aby zadziałać przy pierwszym podłączeniu czy głębokim rozładowaniu potrzebują „kopa” na start.
Ale i miałem tez takie 18650 które udawały trupa a po terapii wstrząsowej odżywały.