Stara płyta,nowy dysk

(Jarek 37) #1

Witam!Chcę kupić nowy dysk twardy 250GB.Chcę się dowiedzieć czy moja płyta wykryje taką pojemność?Drugie pytanie to ATA czy SATA?Który lepiej wybrać?

Płyta GIGABYTE GA-81PE1000 Pro v2.0

(JNJN) #2

Nie powinno być problemu, jak coś wgraj najnowszy bios do płyty.

Raczej dysk Sata II - kontroler na płycie masz sata I, ale nie powinno być problemu.

Płyta

(Jarek 37) #3

Dzieki,BIOS już uaktualniłem.Czemu SATA2,jeśli i tak tego nie wykorzystam?

Pozdrowienia!

(JNJN) #4

Wybór należy do Ciebie, a może zmienisz płytę/kompa i będzie kontroler sata II. No i może być już problem z nabyciem odpowiedniego modelu dysku sata I.

(Jarek 37) #5

Jak jesteś taki miły to mam jeszcze jedno pytanie.W tej chwili mam dysk 80GB.Na nim mam Windows XP i Linuksa.Programem rozruchowym jak wiesz jest GRUB.Na nowym dysku chciałbym mieć jeszcze jednego Windowsa.Jeśli będę miał dysk SATA to jak będzie z wyborem systemów?

Czy będę musiał ponownie instalować GRUB-a?Jak komputer zachowuje się podczas startu,jeśli jeden dysk jest ATA a drugi SATA.Reasumując,na starym dysku Win i Linuks,na nowym Win i podczas startu do wyboru wszystkie trzy.Dzięki za zainteresowanie tematem,po prostu nie chcę wydać pieniędzy i później być niezadowolonym.

(JNJN) #6

Przenoszę do odpowiedniego działu, tu Powinieneś otrzymać odpowiedź na ostatnie pytania.

(Maryś) #7

Jarek 37 : Mam taką samą płytę główną jak Ty, tylko nie

w wersji PRO. Bios nieaktualizowany (nie miałem takiej potrzeby),

choć niekiedy warto. PC z 2003 roku.

Trzy dyski twarde - jak w podpisie.

60GB Seagate (ATA),

160GB Samsung (SATA I),

320GB Hitachi (SATA II).

Pamiętam, że "instalowałem" LBA (obsługę dużych dysków),

ale jak aktualizowałeś bios to zapewne nie ma takiej potrzeby.

(matiit) #8

Jarek 37

Co do ustawień gruba

Wystarczy go zainstalowac najlepiej na dysku SATA i odpowiednio wyedytować plik konfiguracyjny.