Stara płyta,nowy dysk

Witam!Chcę kupić nowy dysk twardy 250GB.Chcę się dowiedzieć czy moja płyta wykryje taką pojemność?Drugie pytanie to ATA czy SATA?Który lepiej wybrać?

Płyta GIGABYTE GA-81PE1000 Pro v2.0

Nie powinno być problemu, jak coś wgraj najnowszy bios do płyty.

Raczej dysk Sata II - kontroler na płycie masz sata I, ale nie powinno być problemu.

Płyta

Dzieki,BIOS już uaktualniłem.Czemu SATA2,jeśli i tak tego nie wykorzystam?

Pozdrowienia!

Wybór należy do Ciebie, a może zmienisz płytę/kompa i będzie kontroler sata II. No i może być już problem z nabyciem odpowiedniego modelu dysku sata I.

Jak jesteś taki miły to mam jeszcze jedno pytanie.W tej chwili mam dysk 80GB.Na nim mam Windows XP i Linuksa.Programem rozruchowym jak wiesz jest GRUB.Na nowym dysku chciałbym mieć jeszcze jednego Windowsa.Jeśli będę miał dysk SATA to jak będzie z wyborem systemów?

Czy będę musiał ponownie instalować GRUB-a?Jak komputer zachowuje się podczas startu,jeśli jeden dysk jest ATA a drugi SATA.Reasumując,na starym dysku Win i Linuks,na nowym Win i podczas startu do wyboru wszystkie trzy.Dzięki za zainteresowanie tematem,po prostu nie chcę wydać pieniędzy i później być niezadowolonym.

Przenoszę do odpowiedniego działu, tu Powinieneś otrzymać odpowiedź na ostatnie pytania.

Jarek 37 : Mam taką samą płytę główną jak Ty, tylko nie

w wersji PRO. Bios nieaktualizowany (nie miałem takiej potrzeby),

choć niekiedy warto. PC z 2003 roku.

Trzy dyski twarde - jak w podpisie.

60GB Seagate (ATA),

160GB Samsung (SATA I),

320GB Hitachi (SATA II).

Pamiętam, że “instalowałem” LBA (obsługę dużych dysków),

ale jak aktualizowałeś bios to zapewne nie ma takiej potrzeby.

Jarek 37

Co do ustawień gruba

Wystarczy go zainstalowac najlepiej na dysku SATA i odpowiednio wyedytować plik konfiguracyjny.