Stara płyta vs twardy - HELP!

Witam. JAkiś czas temu kupiłem używany komputer. Jest w nim płyta

Chaintech 6VIA5(T) / FIC FA33 i mam problem - jak sprawdzić czy płyta wykryje np. 80 GB twardy bo chciałbym kupić większy bo na zamontowanym 8,5 GB po prostu się duszę :frowning: Wiem że ten twardy musi byćna złączu ATA ale żadnych więcej informacji na stronie producenta

http://www.chaintech.com.tw/tw/eng/product_main.asp#MP13 nie znalazłem. Prosze pomóżcie bo nie sać mnie by kupić zły dysk twardy a jest mi on potrzebny.

Może się przyda informacja że bios jest typu : Award modular BIOS v6.00PG

Możesz na próbę pożyczyć od kogoś takiego “twardziela” i sprawdzić czy zostanie poprawnie wykryty.

http://www.chaintech.com.tw/tw/eng/product_spec.asp?MPSNo=13&PISNo=97

znalazłem coś takiego…

nie wiem czy to ta czy nie ale jeżeli to coś w takim stylu, to myśle że ta 80 na “czystej” płycie nie pójdzie, musisz dokupić kontroler wtedy i nie powinno być problemu, ja w swoim staruszku mam tak z 40MB

Nie widzę powodu, czemu miałby nie pójść ten dysk…

Parametry kanałów IDE :spoko:

Jaki masz system ??

Do starszych trzeba ściągnąc łatki rozwiązujące problem “widzenia” dużych dysków.

Fiesta: W tym cały problem że wszyscy znajomi mają dyski typu SATA - myślałem że jest jakiś inny sprytny pomysł by to sprawdzić - jakiś program czy coś …

RiK:

TAk to dokładnie ta płyta. Możesz mi cooś więcej napisać o tym kontrolerze - jak się takie coś nazywa dokładniej i ile może kosztować.

Ogólnie widzę że zakup używanego komputera nie był najlepszym pomysłem bna dłuższą metę fakt tyl;ko na taki było mnie stać ( 400 zł) ale szybko moje potrzeby go przerosły :frowning:

Płyda z socketem 370 nie jest aż takim staruszkiem, nie przesadzajmy :wink:

Najlepiej podejdź z płytą do serwisu i poproś, by podpiął dysk 80GB i zobaczysz, czy ruszy - najbezpieczniej właśnie w ten sposób. Zaoszczędzisz sobie problemów, kosztów itp

DZIUREK zobacz co napisał squeet i odpowiedz na moje pytanie z poprzedniego postu.

squeet: czyli mówisz że poradzi sobie z dużym dyskiem ?? Mi te parametry nic nie mówą - niestety ale cóż nie można się znać na wszystkim - a cz7y jest tam jakaś tajemna cyfra ograniczająca wielkość HDD czy ile fabryka da na Hdd typu ATA to mój komputer da radę przełknąć ???

fiesta: mam Win XP

Złączono Posta : 15.02.2006 (Sro) 0:40

squeet: cały problem polega na tym że moja sytuacja finansowa jest tak samo mizerna jak w czasie kupowania tego komputera a nawet gorzej i idąc za ciosem chciałem kupić jakiś używany dysk - może na allegro

Różnie bywa z tymi starszymi płytami. Chciałem ściągnąć manuala z tej strony co tu link jest, ale error wyskoczył… Dla mnie są to standardowe parametry kanałów IDE, na takich pracowałem przez pół roku…

100% pewności będziesz miał, jak podepniesz inny dysk (znajomy, serwis), najlepiej w serwisie jakimś :slight_smile: Zawsze tak jest… Nikt Ci nie powie - tak, będzie chodził na 100%! Ja, jak nie byłem pewien, pakowałem kompa w autko, jechałem do seriwsu, pytałem gościa, sprawdzaliśmy i tyle :slight_smile:

Nic za to nie brał… Spróbować możesz :wink:

Ok czyli postaram się go w jakimś serwisie przetestować. Wszystkim bardzo dziękuję za błyskawiczną pomoc - nie spodziewałem się takiej reakcji, dzięki :slight_smile:

W takiej sytuacji kup dysk który ma zworkę ograniczającą do 32 GB.

Ale tak patrząc na płytę nie powinna mieć problemu z dyskiem 80 GB - należy wgrać najnowszy dostępny bios do płyty.

kup dysk np. seageta 80G i jeżeli płyta będzie miała jakieś problemy to ściągnij dodatkowe oprogramowanie od producenta dysku. Dla seagate bedzie to program discwizard: http://www.seagate.com/support/disc/dri … scwiz.html . Dla innych dysków musisz sobie sam poszukać. Program dogrywa dodatkowy loader, który umożliwia pracę dużych dysków na starszych płytach. Jedynym mankamentem jest to, że partycja rozruchowa przy instalacji systemu nie może być większa od tej obsługiwanej przez płytę, ale to chyba nie jest problem. :lol:

JEszcze raz wielkie dzięki :slight_smile: