Stare chłodzenie do Pentium 4 HT

Witam wszystkich.

Posiadam stary komputer w którym jest procesor Intel Celeron 2.4 Ghz. Zamierzam go wymienić na Intel Pentium 4 HT 2.6 Ghz. Czy chłodzenie z celerona będzie dla pentiuma wystarczające ?

Może tak może nie. P4 ma tylko pobór mocy o 10-15W większy, nie sądzę żeby masakrycznie dużo więcej ciepła wydzielał.

Podaj jakie masz chłodzenie, czy jest pasta termoprzewodząca czy jednak chodzi na golasa i jakie temperatury w spoczynku i w stresie (np. testując kilka minut Prime95).

Dodam że u mnie na starym AMD 2000+ 1.7 Ghz temperatura wynosiła w stresie ok 50-55*C, na dużo mocniejszym AMD 3000+ 2.2 Ghz ok 55-60*C na tym samym chłodzeniu.

Chłodzenie mam chyba jakieś oryginalne, nie wiem nie ma na nim żadnych naklejek oznaczeń.

Temperatura w spoczynku wynosi jakieś 33- 35 *C, a w stresie doszła do 60 *C, lecz spadła w około minutę do 50 *C.

Pasta jest.

Oryginalny wiatrak Intela da radę i dla tego procesora. Bo i tak nie planujesz go przetaktowywać (on się słabo “podkręca”).

Tak jak wyżej ,na 478 to szybciej twój celeron będzie się lepiej kręcił niż P4 który jednak potrafi się mocnej grzać .Różnice odczujesz mało zauważalną jeśli chodzi o samo użytkowanie.

MarekStachal , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Czyli nie opłaca się zmiana starego Celerona na taki procek LINK ?

PS: Nie wiem jaki mogę inny dać temat.

Opłaca się, bo ten P4 2.6 będzie wydajniejszy od wyżej taktowanego Celerona. Celeron był zawsze słabszy od normalnego, to był procesor budżetowy.

Dobra. To skoro da radę na starym chłodzeniu i będzie wydajniejszy to go kupię.

Temat do zamknięcia.

kupuj pentiuma. różnica zawsze jakaś będzie… niestety nie licz na fajerwerki. radiator i wiatrak bedą pasować bez problemu.

Za 15 zł warto spróbować - nie są to duże pieniądze. Zachował obecny procesor na wypadek gdyby poszło coś nie tak.

Zrób sobie testy wydajności/szybkości przed i po wymianie procesora. Może będzie warto? :slight_smile:

Porobię testy. Dzięki wszystkim za pomoc. :slight_smile:

Wątek zainspirował mnie do wymiany procesora Intel Pentium 4 1.8 GHz (socket 478) na model 2.8 GHz w moim starym, domowym komputerze IBM, bo już nawet filmy nie były odtwarzane płynnie (z powodu max 400 MHz magistrali FSB, te 2.8 GHz to maksimum, jaki mogę w tym kompie zamontować). Ale liczę, że to przyspieszenie o 55% będzie widoczne. :slight_smile:

Może nawet o 100%. Te pierwsze Pentiumy do 2.0 były nieudane, niektóre porównywane do teoretycznie PIII. Te z HT już są lepsze, choć to też trochę pompowanie GHz. Szkoda że Xeony nie wyszły na 478;-)

Tylko przez ograniczenie FSB do 400 MHz, brak wsparcia HT oraz prawdopodobny brak obsługi zbyt nowoczesnych procków przez moją płytę (komputer) mój wybór padł na ten model http://ark.intel.com/pl/products/27446/Intel-Pentium-4-Processor-2_80-GHz-512K-Cache-400-MHz-FSB (koszt 65 zł z 3 mieś. gwarancją).

Eh to no przerąbane, bo dla 533 i 800 wyszły procki z 1 i 2 MB cache, a co robi cache każdy wie. O HT się nie przejmuj, czasem to nic nie daje albo daje niewiele.

Przy okazji dowiedziałem się że wyszły P4 2.8 bez HT, myślałem że ich produkcje zakończyli coś koło 2.0.

Tylko czy teraz Tobie chłodzenie wytrzyma - 1.8 na 2.8 to jest już skok.

Ja mam procka P4 1.8 GHz z 256 kB cache L2, ten nowy co ma 2.8 GHz ma 512 kB cache L2. Oba procesory mają prawie identyczny pobór mocy (TDP 68W), więc nie martwię się chłodzeniem.

Po przeczytaniu ostatnich postów obawiam się że moja płyta główna nie do końca obsłuży tego pentiuma 4 z HT. :frowning: Jak to sprawdzić ?

Przede wszystkim sprawdź producenta i model płyty głównej, np. programem CPU-Z (http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Program,Windows,13047.html), zakładka Mainboard.

Potem wejdź na stronę producenta, znajdź swój model płyty głównej i poczytaj o jej parametrach (hint: skorzystaj z Google, to będzie szybciej).

W starszych płytac głównych trzeba być ostrożnym, bo może się okazać, że płyta nie rozpozna nowego procesora (w innej, nowej technologii). I nawet aktualizacja BIOSu (o ile będzie taka) może nie pomóc. Ja np. pewności 100% nie mam - liczę na szczęście. :slight_smile:

A sprawą HT się nie przejmuję, bo moja płyta ani procesory (stary i nowo planowany) nie mają jego obsługi (są jednordzeniowe).

Pablo_Wawa W linijce model pisze tylko IBM. :expressionless: Dowiedziałem się że to IBM 81917BG, ale nie umiem znaleźć żadnych info w necie. :frowning: