Stare wiadomości Thunderbird jak zarchiwizować

Witam

Mamy w firmie IMAP i korzystamy z Thunderbirda i jak z sensem zarchiwizować zaległe e-maile by potem można do nich kiedyś wrócić ale żeby nie były na serwerze IMAP tylko żeby ściągnąć na dysk lokalny

Zrobić kopię plików w lokalizacji roaming to znaczy kopię profilu. Później jest bardzo łatwo przywrócić skrzynki pocztowe, hasła, loginy i wszystkie maile (wysłane i odebrane).

Tu zaznaczyłem Ci na czerwono adresy gdzie są profile na dysku.


Oczywiście tam gdzie jest SZPAKUŚ u Ciebie będzie Twoja nazwa komputera i nazwa profilu będzie inna.
Zawartość katalogów wrzucasz gdzieś w bezpieczne miejsce na dysk (D,E,F…) i trzymasz jako kopię.

Gdy przeinstalujesz sobie system np. na czysty, instalujesz te samą wersję Thunderbirda na której robiłeś kopię i zamieniasz pliki w profilach na te z kopii. Wszystko wraca z dnia zrobienia kopii (poczta, hasła, skrzynki i cała reszta).

I zmień też pocztę z IMAP na POP3. Inaczej się nie da. Niestety no chyba że IMAP ma u Ciebie fukcję pobierania poczty na dysk i przetrzymywania lokalnie jak i zdalnie.

Tak właśnie to jest lokalnie i zdalnie bo to w firmie i każdy praktycznie korzysta z wspólnej skrzynki

Nie sprawdzałem dokładnie jak to działa na IMAP ale wydaje mi się że jeśli jest zaznaczona opcja “pozostaw kopię na serwerze” to maile i tak trafią gdzieś do profilu. Trzeba by było testy zrobić.

Hej,

Może po prostu użyć archiwizacji w Thunderbird’zie? https://support.mozilla.org/t5/Podstawy-użytkowania/Archiwizowanie-wiadomości/ta-p/16828 Oczywiście jeszcze należy skonfigurować program, by mail’e nie zostawały zawsze na serwerze.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Dziękuje za odpowiedź tylko problem jest w tym że nie mogę wybrać dysku sieciowego

Hej,

A pliki lokalne też masz wrzucone na dysk sieciowy?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Nie, ale jedynie mogę wybrać kosz. Dysku lokalnego nie widzę do wyboru czy trzeba oddzielnie dodać gdzieś lokalizacje?

Hej,

Bardziej chodziło mi i przeniesienie do archiwum korzystając z przycisku Archiwizuj bądź polecenia z manu kontekstowego. Jak wrócę do domu, to sprawdzę na drugim z komputerów, co powinno być ustawione.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie
  1. W programie Thunderbird tworzysz w “Lokalne foldery” podfolder np. ARCHIWUM
  2. W ustawieniach konta > “Kopie i foldery” > “Archiwum”
  • stawiasz ptaszek przy “Archiwum wiadomości przechowuj w:”
  • wybierasz “w folderze” i z pola wyboru możesz wybrać, wcześniej utworzony, lokalny folder

Potem wystarczy daną wiadomość (lub kilka zaznaczonych) kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać “Archiwizuj”

innym sposobem jest kliknięcie prawym klawiszem myszy na wybrane wiadomości i z menu wybieramy “Kopiuj do…”

1 polubienie

Thunderbird zawsze pobiera wiadomosci na dysk. Później się tylko synchronizuje. Jak kolega wykona backup, to może usunąć wszystkie wiadomosci. Podczas synchronizacji zostaną usunięte również z serwera.

Przy odtwarzaniu backupu trzeba bedzie ponownie zsynchronizować pocztę. TB wrzuci na serwer to, co ma na dysku, a z serwera pobierze nowe wiadomości.

W żadnym wypadku nie znieniamy na POP. W ten sposób backupu nie odtworzysz. Natomiast, gdy kilka osób korzysta z jednego konta, pojawia się problem ze znikajacymi wiadomościami, inni nie widzą wiadomości, które wysyłasz, jeśli przechowujesz je lokalnie. POP jest upierdliwy, praktycznie każdy dziś korzysta z imap, bo jest wygodniejszy.

W TB, tak przy okazji, warto zmienić przechowywanie wiadomosci na maildir, gdyż mbox ma limit do 4GB na folder. Gdy dobijesz limitu, TB nie pobierze wiadomości, dopóki ich nie przeniesiesz. Jeśli z tego powodu chcesz się pozbyć starych maili, to przyda Ci się ta informacja. Z tym, że jeśli masz ustawiony mbox, musisz założyć nowe konto (na starym zmień nazwę) i przenieść maile lub na nowo synchronizować pocztę.