Stare wiadomości Thunderbird jak zarchiwizować

(janusz_pro) #1

Witam

Mamy w firmie IMAP i korzystamy z Thunderbirda i jak z sensem zarchiwizować zaległe e-maile by potem można do nich kiedyś wrócić ale żeby nie były na serwerze IMAP tylko żeby ściągnąć na dysk lokalny

Zrobić kopię plików w lokalizacji roaming to znaczy kopię profilu. Później jest bardzo łatwo przywrócić skrzynki pocztowe, hasła, loginy i wszystkie maile (wysłane i odebrane).

Tu zaznaczyłem Ci na czerwono adresy gdzie są profile na dysku.

Oczywiście tam gdzie jest SZPAKUŚ u Ciebie będzie Twoja nazwa komputera i nazwa profilu będzie inna.
Zawartość katalogów wrzucasz gdzieś w bezpieczne miejsce na dysk (D,E,F…) i trzymasz jako kopię.

Gdy przeinstalujesz sobie system np. na czysty, instalujesz te samą wersję Thunderbirda na której robiłeś kopię i zamieniasz pliki w profilach na te z kopii. Wszystko wraca z dnia zrobienia kopii (poczta, hasła, skrzynki i cała reszta).

I zmień też pocztę z IMAP na POP3. Inaczej się nie da. Niestety no chyba że IMAP ma u Ciebie fukcję pobierania poczty na dysk i przetrzymywania lokalnie jak i zdalnie.

(janusz_pro) #4

Tak właśnie to jest lokalnie i zdalnie bo to w firmie i każdy praktycznie korzysta z wspólnej skrzynki

Nie sprawdzałem dokładnie jak to działa na IMAP ale wydaje mi się że jeśli jest zaznaczona opcja “pozostaw kopię na serwerze” to maile i tak trafią gdzieś do profilu. Trzeba by było testy zrobić.

(Dimatheus) #6

Hej,

Może po prostu użyć archiwizacji w Thunderbird’zie? https://support.mozilla.org/t5/Podstawy-użytkowania/Archiwizowanie-wiadomości/ta-p/16828 Oczywiście jeszcze należy skonfigurować program, by mail’e nie zostawały zawsze na serwerze.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(janusz_pro) #7

Dziękuje za odpowiedź tylko problem jest w tym że nie mogę wybrać dysku sieciowego

(Dimatheus) #8

Hej,

A pliki lokalne też masz wrzucone na dysk sieciowy?

Pozdrawiam,
Dimatheus

(janusz_pro) #9

Nie, ale jedynie mogę wybrać kosz. Dysku lokalnego nie widzę do wyboru czy trzeba oddzielnie dodać gdzieś lokalizacje?

(Dimatheus) #10

Hej,

Bardziej chodziło mi i przeniesienie do archiwum korzystając z przycisku Archiwizuj bądź polecenia z manu kontekstowego. Jak wrócę do domu, to sprawdzę na drugim z komputerów, co powinno być ustawione.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(tphz) #11
  1. W programie Thunderbird tworzysz w “Lokalne foldery” podfolder np. ARCHIWUM
  2. W ustawieniach konta > “Kopie i foldery” > “Archiwum”
  • stawiasz ptaszek przy “Archiwum wiadomości przechowuj w:”
  • wybierasz “w folderze” i z pola wyboru możesz wybrać, wcześniej utworzony, lokalny folder

Potem wystarczy daną wiadomość (lub kilka zaznaczonych) kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać “Archiwizuj”

innym sposobem jest kliknięcie prawym klawiszem myszy na wybrane wiadomości i z menu wybieramy “Kopiuj do…”

(roobal) #12

Thunderbird zawsze pobiera wiadomosci na dysk. Później się tylko synchronizuje. Jak kolega wykona backup, to może usunąć wszystkie wiadomosci. Podczas synchronizacji zostaną usunięte również z serwera.

Przy odtwarzaniu backupu trzeba bedzie ponownie zsynchronizować pocztę. TB wrzuci na serwer to, co ma na dysku, a z serwera pobierze nowe wiadomości.

W żadnym wypadku nie znieniamy na POP. W ten sposób backupu nie odtworzysz. Natomiast, gdy kilka osób korzysta z jednego konta, pojawia się problem ze znikajacymi wiadomościami, inni nie widzą wiadomości, które wysyłasz, jeśli przechowujesz je lokalnie. POP jest upierdliwy, praktycznie każdy dziś korzysta z imap, bo jest wygodniejszy.

W TB, tak przy okazji, warto zmienić przechowywanie wiadomosci na maildir, gdyż mbox ma limit do 4GB na folder. Gdy dobijesz limitu, TB nie pobierze wiadomości, dopóki ich nie przeniesiesz. Jeśli z tego powodu chcesz się pozbyć starych maili, to przyda Ci się ta informacja. Z tym, że jeśli masz ustawiony mbox, musisz założyć nowe konto (na starym zmień nazwę) i przenieść maile lub na nowo synchronizować pocztę.