Startpage czy Duckduckgo? A może jeszcze inne?

Witam, ogólnie lubię prywatność w necie. I szukam alternatywy dla Google (wyszukiwarki). Znalazłem DuckDuckGo i Startpage. I mam pytanie - która bardziej dba o prywatność? I czy w ogóle dba? Jak nie te, to które polecacie (z tych prywatnych, tzn. nie Bing np.). Pozdrawiam


Ja używam startpage.

Ja używam zamiennie DuckDuckGO, Qwant (Francja - rezultaty głównie z Bing)
StartPage czasami, ale od kiedy ma coś wspólnego z System1 (“The history and business model of System1, which includes gathering “as much data as possible” and profiling users”) to rzadko.
DuckDuckGO ma w zapisie polityki prywatności na dole coś takiego:
We also save searches, but again, not in a personally identifiable way, as we do not store IP addresses or unique User agent strings.” Mimo wszystko dosięga ją jurysdykcja USA i współpracuje z eBay, Amazon itp…

Nie ma idealnej wyszukiwarki jeżeli chodzi o prywatność. Zawsze możesz postawić własną instancję meta-wyszukiwarki SearX (https://github.com/searx/searx)

DDG jako zamiennik Google Search jest o tyle wygodna, że ma coś takiego jak DDG Bangs (https://duckduckgo.com/bang) do wyszukiwania bezpośredniego i mniej miesza mi w rezultatach wyszukiwania, łatwiej jest dokopać się do mniej popularnych miejsc i poszukać informacji moim zdaniem.

Pytanie, czy wyszukiwarki profilują? Oczywiście, że tak i aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do kodu.

DuckDuckGO:

StartPage:
Identyfikowanie kliknięcia po data-thash

Google:

Różnica polega na tym, że Google ma dużo szerszy wachlarz zestawiania danych i profilowania niż np. taki DuckDuckGO.

Ok, rozumiem ale korzystając z takiego StartPage, DDG CZY Qwant mogę liczyć na jako taką prywatność? Większą od Google’owskiej?

Myślę, że mimo wszystko tak, bo Google podobnie jak Facebook łączy dane z profilowania z wielu swoich usług, a więc ma je bardziej szczegółowe.

Jeżeli chodzi o DDG to warto używać wersji HTML bez JavaScriptu:

https://html.duckduckgo.com/html/

Ja dorzucę znalezione wcześniej wyszukiwarki
Pojawiły się w tej formie na stronie
ANTYMEDIA – 10 ANTYSYSTEMOWYCH ALTERNATYW DLA NAJPOPULARNIEJSZEJ WYSZUKIWARKI NA ŚWIECIE.

10 alternatyw dla wyszukiwarki Google

  • StartPage – StartPage zapewnia wyniki wyszukiwania Google, ale bez śledzenia (z siedzibą w Holandii).

  • Searx – przyjazny dla prywatności i wszechstronny silnik metasearch, który jest również open source .

  • MetaGer – silnik metasearch typu open source z dobrymi funkcjami z siedzibą w Niemczech.

  • SwissCows – prywatna wyszukiwarka z zerowym śledzeniem z siedzibą w Szwajcarii, hostowana na bezpiecznej szwajcarskiej infrastrukturze .

  • Qwant – prywatna wyszukiwarka z siedzibą we Francji.

  • DuckDuckGo – prywatna wyszukiwarka z siedzibą w USA.

  • Mojeek – jedyna prawdziwa wyszukiwarka (a nie metasearch), która ma własny robot i indeks (z siedzibą w Wielkiej Brytanii).

  • YaCy – zdecentralizowana wyszukiwarka typu „peer-to-peer” o otwartym kodzie źródłowym.

  • Givero – z siedzibą w Danii, Givero oferuje więcej prywatności niż Google i łączy wyszukiwanie z darowiznami na cele charytatywne.

  • Ecosia – Ecosia ma siedzibę w Niemczech i przekazuje część dochodów na sadzenie drzew.

1 polubienie

Ja tą wyszukiwarkę cenię za personalizację i możliwość przygotowania np. indywidualnego ciemnego motywu który współgra z kolorystyką pozostałych elementów przeglądarki :stuck_out_tongue_winking_eye:

No i świadomość że nie wspieram monopolisty.

U mnie wyszukiwarka google jest najlepsza, lekka, szybka, nie śledzi.
Sprawa jest prosta - korzystam z aplikacji google. Blokuję wszystko, co się rusza. Przede wszystko - blokuję skrypty google na dpbreprogramy.
UBO też robi za wykidajłę:





Gmail:

Telemetria też zablokowana:

A jak śmiga wszystko, aż miło :stuck_out_tongue_winking_eye:
Google jest cacy :wink: