Startuje system z drugiego dysku przez czytnik kart pamięci

Posiadam dwa dyski twarde oraz wewnętrzny czytnik kart pamięci. Pierwszy z dysków to SSD z wyjściem msata podłączam do PC przy użyciu adaptera na SATA2, drugi dysk to standardowy HDD z wyjściem SATA2, natomiast czytnik kart pamięci jest podłączany do pinów USB na płycie głównej. Pierwszy dysk zawiera boot loader GRUB (Linux), który odpala Linuksa który jest zainstalowany na SSD. Drugi HDD zawiera starego GRUB’a, który odpala starego linuksa, który jest zainstalowany na drugim dysku (HDD). Domyślnie pierwszym urządzeniem startowym ma być SSD i tak jest ustawione w biosie. Jednak jeśli w czytniku kart pamięci jest włożona karta SD to komputer odpala GRUB’a z drugiego dysku twardego. Dlaczego? Jak wyjmę tę kartę SD i zrobię twardy restart komputera to startuje GRUB z pierwszego dysku, jak jest włożona SD to startuje z drugiego dysku. Co zrobić by zawsze startował system tylko z pierwszego dysku?

jeśli masz taką możliwość to w bios płyty głównej w sekwencji boot pozostaw tylko pierwszy dysk (second/third boot device wyłącz lub zostaw puste) lub z listy urządzeń boot wywal usb i zostaw tylko dyski/napędy

Pomogło, ale do etapu usunięcia karty. Po wyjęciu kartyz czytnika 1st boot z HDD SDD zmienił się na czytnik kart pamięci i tam komputer szuka systemu operacyjnego.

Kable od dysków podłącz do płyty głównej po kolei tak jak mają być odpalane. SATA_0 to dysk do bootu. W Biosie też dyski po kolei tak jak powinny być.

Ewentualnie sprawdź czy są aktualizacje biosu dla twojej płyty. Poszukaj opcji “boot other device”, albo jakieś opcje bootowania z USB jak jest… i przestaw na wyłączony.

Jest tylko 1st boot, reszta jest na off. Tj. były system sam sobie zmienił 1st na czytnik po wyjęciu memorki SD

wszystkie dyski na liście boot mają być widoczne. Ustaw je tylko w odpowiedniej kolejności. Ja mam tylko 2 dyski i też nieraz się przestawiają po podłączeniu trzeciego na sata5.