Stary komp - czy pociągnie windows 7?


(stranger 004) #1

Witam :slight_smile:

chcę zmodernizować starego kompa, który ma służyć do przeglądania netu, słuchania muzyki (granie w gry - wykluczone):

zestaw "startowy" poniżej:

Mobo: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?model=p4vm800

procesor - Celeron 2133Mhz

karta graficzna - VIA/S3G Unichrome Pro IGP

RAM - DDR 1GB

na pewno dojdzie 1 GB pamięci no i myślę o lepsze karcie graficznej - czy da się coś wyszperać do max 70-80zł z przesyłką? proszę o propozycje :slight_smile:


(Badziewmax) #2

To już lepiej jakieś Ubuntu zainstaluj z LXDE. Lepiej na tym wyjdziesz niż na pchaniu W7 na tak stary sprzęt.


(stranger 004) #3

zapomniałem dodać: ten sprzęt będzie służył osobie, która nie ma pojęcia o linuxie więc odpada… interesuje mnie lepsza karta - czy w tej cenie co podałem znajdzie się coś lepszego od tego co jest teraz?


(Kpc21) #4

Do korzystania z Ubuntu nie trzeba mieć pojęcia o Linuksie. Zależy jeszcze, jaki to rodzaj użytkownika, ale jeśli to jest ktoś w ogóle nie interesujący się komputerami, to nie zauważy nawet, że ma coś innego niż Windows.


(stranger 004) #5

Panowie - czy czytacie co jest napisane? więc nie “wciskajcie” mi ubuntu tylko jeżeli macie jakieś propozycje odn. karty to piszcie - bo o to głównie chodzi :slight_smile:


(Godlike) #6

Pociagnac pociagnie ale nawet do takich zastosowan bedzie to tortura dla komputera i dla osoby go uzywajacej.


(Badziewmax) #7

Nic Ci nie wciskamy, po prostu sugerujemy lepsze wyjście odnośnie systemu.


(stranger 004) #8

no i są konkretne odpowiedzi :slight_smile: czyli albo xp albo wyperswadować siódemkę?


(Kruszynka76) #9

kup 8600gt albo 9400 z 512 ramu i win 7 pójdzie spoko :smiley:


(40rozbojnik) #10

Wgrywanie 7 na tego typu sprzęt to trochę jak wciskanie Androida na Nokię 3310 - z tą różnicą, że 7 w tym przypadku da się zainstalować i nawet będzie działać (jak, to inna sprawa). Zgadzam się z przedmówcami, na Twoim miejscu zainteresowałbym się jakąś lekką dystrybucją Linucha, obsługa dla laika jest niekiedy prostsza niż Win. Ale skoro posiadasz oryginalnego XP to go instaluj jak chcesz. Osobiście unikam stagnacji i zagrzebywania się w starociach, ale co kto lubi - mamy na szczęście wolny kraj (jeszcze).


(Johny) #11

Komp warty maks 100 zł,a system 350,XP jest coraz ciężej dostępny,niby Seven wejdzie,ale przy tum procesorze może być ciężko,o Aero zapomnij


(Xenvl) #12

Nikt tutaj nie instalował 7 na podobnym sprzęcie a wypowiadają się jak wielcy fachowcy.

Na 2GB ramu ddr1, procesorze Intel Pentium M 1800MHz i karcie graficznej (chociaż nie wiem, co ona ma za znaczenie w przypadku systemu - może “fohofffffcy” wiedzą) 128M chodzi porównywalnie z XP, na pewno nie wolniej.

Ubuntu z LXDE może się schować przy siódemce - praca w trybie graficznym jest dużo wygodniejsza, brakuje jedynie kart w menedżerze plików.


(flaszer) #13

A co ma karta graficzna do rzeczy? Tu jedynie może być różnica w płynności interfejsu Aero, który można przecież wyłączyć. I nawet tak bym zalecał, przyspieszy to trochę responsywność.

Instalowałem “7” na podobnej konfiguracji, z tym, że procesor był szybszy jeśli chodzi o taktowanie i nie ma mowy, żeby całościowo było “to to” nie wolniejsze niż XP. Zainstaluj parę programów i poużywaj chwilę systemu a zobaczysz sam, jak pięknie i skutecznie zwolni, gwarantuję Ci to.


(Semtex) #14

Windows 7 przenosi obsługę DWM na GPU, więc często ma znaczenia jaka karta jest dostępna w systemie…


(40rozbojnik) #15

Oczywiście, że instalowałem z ciekawości 7 na podobnej konfiguracji i był to błąd. I pewnie, systemu dało się używać, ale w żadnym wypadku nie było to przyjemne. Także jak pisałem, jeśli posiada legalną kopię XP to czemu nie, ale ja bym popróbował z jakimś Linuchem w wersji “light”.


(Johny) #16

Jeśli ta osoba używa komputera tylko do netu,filmów,czy słuchania muzyki to nawet nie ma sensu kupno Windowsa,Linux wzbogacony o kodeki dawno to umożliwia,kodeki ściągniesz z sieci po próbie odpalenia pliku mp3,czy filmu,samo Ubuntu ci to zaproponuje,ewentualnie trzeba włączyć repozytorium restricted-extras,ale to znajdziesz w samej instrukcji do dystrybucji