Stary komputer i system dla niego

Dostałem komputer z procesorem Pentium III 600MHz o ile się nie mylę na Socket S1 (procesor wpinany jeszcze jak karta rozszerzeń na płytę) jako że komputer się przyda dla mamy i siostry a jest co tu dużo nie mówić wolny potrzebuje do niego systemu operacyjnego o cechach:

Minimalne obciążenie procka, przeglądarka internetowa (obsługa javy i filmików zdaje się Adobe Flashplayer) i jakiś program do oglądania zdjęć.

Jako że się nie znam na linuxach i ego podobnych a słyszałem że nie chodzą na każdym procku pytam czy jednak na tym będzie chodzić?

Więc podsumowując potrzebuje systemu który będzie prosty w obsłudze z podstawowymi narzędziami (fajnie by było gdyby był miły dla oka w porównaniu do Win95) z naciskiem na przeglądanie internetu. A i jeszcze dobrze by było żeby się umiał połączyć z liveboxem poprzez adapter.

Dane:

Mobo: ASUS P3B-F (jakoś nowo brzmi:)) Proc: Intel Pentium III 600MHz

128MB SDRAM (zaglądałem do środka ma 3 kości pamięci więc powinien mieć 3x więcej spisuje dane tylko z naklejki która znalazłem)

Graf: ELSA Erazor III LT 32MB

HDD Fujitsu 20GB

Będzie coś na to? :slight_smile:

P.S. Jak by się jakiś kolekcjoner znalazł co by chciał kupić to chętnie sprzedam xD

Ja miałem podobnego laptopa i na nim odpaliłem windowsa 2000 i całkiem przyjemne chodzi, i obsługuje pendriva nie jak win 98.

W sumie Win98 to całkiem niezły wybór ale zależy mi żeby jak najmniej robić poza instalacja systemu. Dystrybucje linuxa które testowałem miały fajny wygląd a co najważniejsze nie musiałem żadnych sterów instalować. Z tym że były nie stabilne i trochę wolne więc szukam jakiejś wersji Lite:)

debian + lxde

Ja proponuje popularnego Windowsa XP

u mnie chodził na 500Mhz bez problemów(automatycznie zainstalował domyślne sterowniki miałem dźwięk a także mogłem odpalić mniejsze gry)

Miałem tam zainstalowaną przeglądarkę Firefox i wszystko działało bez problemów !!

Ja proponuję system Windows 2000, ponieważ jest to Windows XP bez zbędnych dodatków. Obsłuży wszystko co on, i będzie szybszy na takim sprzęcie. Windowsa 98 nie polecam, bo to jest system stary i lubiący wywalać BSOD-y.

Ja polecam bardziej Debiana jak już Mati napisał, świetnie chodzi na słabych komputerach. Win trzeba będzie co jakiś czas defragmentować czyścić itd. bo inaczej zwiechy będzie puszczał. Linuksa instalujesz i finito nic póki sam nic nie zgrzebiesz będzie tak samo chodził jak parę min po instalcji.

ja polecam win Xp mi chodził mi szybko na 433 MHz i nie było żadnych problemów.

Zainstalowałem xp bo najłatwiej mi go zdobyć ale nie chodzi za wyśmienicie… Ściągnę Debiana tylko powiedzcie mi jeszcze co zrobić żeby mieć tamto środowisko graficzne. Czy jest jakaś wersja z wbudowanym a jeżeli nie to jak się instaluje coś takiego.

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819

jak dojdziesz do kroku

zainstaluj

aptitude install lxde gnome-terminal synaptic gdebi network-manger

Znalazłem sobie instalator na Wina tylko jest problem że przy instalacji nie wykrywa mi sieci a mam adapter do liveboxa więc nici z takiej instalacji. Mam więc pytanie czy jeżeli ściągnę sobie obraz płyty i zainstaluje sys to w tedy coś będę mógł zrobić więcej?

Dodane 09.02.2009 (Pn) 18:48

A jeszcze jest ręczna konfiguracja DHCP jest możliwość ustawienia sieci prze to?

tak da się ustawić dhcp