Stary komputer i system dla niego


(Wszerad91) #1

Dostałem komputer z procesorem Pentium III 600MHz o ile się nie mylę na Socket S1 (procesor wpinany jeszcze jak karta rozszerzeń na płytę) jako że komputer się przyda dla mamy i siostry a jest co tu dużo nie mówić wolny potrzebuje do niego systemu operacyjnego o cechach:

Minimalne obciążenie procka, przeglądarka internetowa (obsługa javy i filmików zdaje się Adobe Flashplayer) i jakiś program do oglądania zdjęć.

Jako że się nie znam na linuxach i ego podobnych a słyszałem że nie chodzą na każdym procku pytam czy jednak na tym będzie chodzić?

Więc podsumowując potrzebuje systemu który będzie prosty w obsłudze z podstawowymi narzędziami (fajnie by było gdyby był miły dla oka w porównaniu do Win95) z naciskiem na przeglądanie internetu. A i jeszcze dobrze by było żeby się umiał połączyć z liveboxem poprzez adapter.

Dane:

Mobo: ASUS P3B-F (jakoś nowo brzmi:)) Proc: Intel Pentium III 600MHz

128MB SDRAM (zaglądałem do środka ma 3 kości pamięci więc powinien mieć 3x więcej spisuje dane tylko z naklejki która znalazłem)

Graf: ELSA Erazor III LT 32MB

HDD Fujitsu 20GB

Będzie coś na to? :slight_smile:

P.S. Jak by się jakiś kolekcjoner znalazł co by chciał kupić to chętnie sprzedam xD


(jacekcrv) #2

Ja miałem podobnego laptopa i na nim odpaliłem windowsa 2000 i całkiem przyjemne chodzi, i obsługuje pendriva nie jak win 98.


(Wszerad91) #3

W sumie Win98 to całkiem niezły wybór ale zależy mi żeby jak najmniej robić poza instalacja systemu. Dystrybucje linuxa które testowałem miały fajny wygląd a co najważniejsze nie musiałem żadnych sterów instalować. Z tym że były nie stabilne i trochę wolne więc szukam jakiejś wersji Lite:)


(mati75) #4

debian + lxde


(Quba 2) #5

Ja proponuje popularnego Windowsa XP

u mnie chodził na 500Mhz bez problemów(automatycznie zainstalował domyślne sterowniki miałem dźwięk a także mogłem odpalić mniejsze gry)

Miałem tam zainstalowaną przeglądarkę Firefox i wszystko działało bez problemów !!


(Kazimierz Skowron) #6

Ja proponuję system Windows 2000, ponieważ jest to Windows XP bez zbędnych dodatków. Obsłuży wszystko co on, i będzie szybszy na takim sprzęcie. Windowsa 98 nie polecam, bo to jest system stary i lubiący wywalać BSOD-y.


(greh) #7

(Damian True) #8

Ja polecam bardziej Debiana jak już Mati napisał, świetnie chodzi na słabych komputerach. Win trzeba będzie co jakiś czas defragmentować czyścić itd. bo inaczej zwiechy będzie puszczał. Linuksa instalujesz i finito nic póki sam nic nie zgrzebiesz będzie tak samo chodził jak parę min po instalcji.


(Marcinkozikowski15) #9

ja polecam win Xp mi chodził mi szybko na 433 MHz i nie było żadnych problemów.


(Wszerad91) #10

Zainstalowałem xp bo najłatwiej mi go zdobyć ale nie chodzi za wyśmienicie... Ściągnę Debiana tylko powiedzcie mi jeszcze co zrobić żeby mieć tamto środowisko graficzne. Czy jest jakaś wersja z wbudowanym a jeżeli nie to jak się instaluje coś takiego.


(mati75) #11

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819

jak dojdziesz do kroku

zainstaluj

aptitude install lxde gnome-terminal synaptic gdebi network-manger

(Wszerad91) #12

Znalazłem sobie instalator na Wina tylko jest problem że przy instalacji nie wykrywa mi sieci a mam adapter do liveboxa więc nici z takiej instalacji. Mam więc pytanie czy jeżeli ściągnę sobie obraz płyty i zainstaluje sys to w tedy coś będę mógł zrobić więcej?

-- Dodane 09.02.2009 (Pn) 18:48 --

A jeszcze jest ręczna konfiguracja DHCP jest możliwość ustawienia sieci prze to?


(mati75) #13

tak da się ustawić dhcp