Stary komputer sam się restartuje. Co jest tego przyczyną?

Mam stary komputer, który niedawno wskrzesiłem do pracy, ale ma on jedną wadę. Podczas, gdy przeglądam sobie internet wszystko nagle się resetuje, (słychać koniec pracy dysku) po czym wstaje na nowo, z ciupkę dłuższym uruchomieniem. Do tego czasu dzieje się tak tylko gdy sprawdzam coś w przeglądarce. Co powoduje ten problem? Muszę się przyznać, że mam słabe chłodzenie procesora, a na biegunie północnym płyty jest tylko marny radiatorek na jakąś dziwną taśmę, która wygląda jak zwykła dwustronna (oryginalnie nie było tam żadnego chłodzenia).

Mój komputer:

Procesor: Intel Celeron SL68P, 1,20 GHz

Płyta główna: ECS P6IPAT

Zasilacz: Nowy Delta 300w

Pamięć: 512Mb w jednej kości Samsunga

Grafika: GeForce 4 mx440 with AGPx8 (wymieniana pasta)

Dysk: Maxtor 122Gb

Chłodzenie: Manchatan  na molex https://www.google.pl/search?q=chłodzenie+manhattan&biw=1366&bih=631&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIkNiNoayVyQIVRiYPCh0pQAfj#imgrc=On6ypcqzmNDbuM%3A

System: Windows 2000 Pro

Przeglądarka: jakaś stara Mozilla

Podziękuje za propozycje wymiany sprzętu na nowszy, gdyż taki posiadam. Interesują mnie tylko posty na temat naprawy tego złomka.

 

Sprawdż płytę główną - czy nie ma uszkodzonych kondensatorów i twardy dysk - bad sektory.Czy procesor się nie przegrzewa, .Stare płyty główne miały często słabej jakości kondensatory,które się wylewały

Zasilacz może być uszkodzony. Podstaw inny, jeśli masz taką możliwość.

Pozdrawiam

No nie wiem, ostatnio go wymieniałem na fabrycznie nowy, no i to bardzo dobra firma.

Pamięć już mi trochę szwankuje jeżeli chodzi o Windows 2000, ale poszukałbym jakiegoś odpowiednika podglądu zdarzeń, może podowie co się sypie.

 

edit: a jednak jest: https://support.microsoft.com/en-us/kb/302542

Więc ten aspekt można wyeliminować.

Pozdrawiam

Tak z góry to na nowe, przy odbudowie komputera, wymieniałem: pamięć, dysk, chłodzenie, kartę dźwiękową (nie było tam takowej w ogóle)

Karta diagnostyczna coś tu wykaże?

 

Jak nie zajrzysz, to się nie dowiesz, a to jest akurat pod ręką, więc nie zaszkodzi zajrzeć.

Umie kto Angielski? Bo to znajduje się pod numerem, który wskazała karta diagnostyczna:

Test the protected mode, check CPU and motherboard internal memory. If any non-fatal errors occured then display error  messages, otherwise just boot the operating system. This is the final mode. 

Read/write input/output port of 8024 keyboard; ready for revolve mode, continue to get ready for initialization of all data, check 8024 chips on motherboard. See also AWARD BIOS.

Enable A20 address line. Check A20 pins of memory controlling chips and the corresponding circuit. See also AWARD BIOS.

Co to znaczy, co mam naprawić?

A oto screen z CPU-Z, bo zupełnie go nie ogarniam.

 screen z cpu-z.bmp

Wszystko niskopoziome co sprawdzało się na prehistorycznym sprzęcie, niskopoziomowe rzeczy, ale w skrócie: sprawdzasz mobo i wszystko co do niej podłaczone, czyli wszystko.

Problem resetów chwilowo sam przeminął, ale nie martwcie się, mam kolejny :slight_smile: Everest pokazał mi, że AGP jest wyłączone, co może zmniejszyć wydajność jak mam je włączyć? (chce wpakować tam geforca 6200)  a także Mikroukład płyty głównej nie może obsłużyć więcej pamięci. Chciałbym też flashować BIOS, ale nie wiem za bardzo jak to zrobić. Na razie pobrałem sobie takie oto coś:

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=206&CategoryID=1&MenuID=49&LanID=0

V 1.1d (chyba jest najnowsza) z zakładki download, będzie ok?

Na początek przeczytaj fragment Important Note na stronie do której link podajesz wyżej.

Taki ze mnie “musk”, Ze nie zauważyłem, że mam wersję 1.1d :-), ale co to są te stery z Manual? No i wciąż pozostaje problem włączenia AGP,

Wszystko jest ok, ale planuję mobo jednak wymienić. Myślałem o czymś takim (może spróbuję utargować ze sprzedawcą, żeby sprzedał mi tanio samą płytę), ale właśnie nie wiem, czy wejdą mi tam dwa Celerony po 1,2 GHz, w końcu fabrycznie siedziało tam co innego… Chodzi o to, czy płyta uciągnie nowsze procki?

Patrząc na koszt tej płyty, to sprzedający jest mega-optymistą… za taką kase można kupić całego PC, i to mocniejszego.

Tu masz tabelkę obsługiwanych CPU: http://www.asus.com/supportonly/CUV4X-D/HelpDesk_CPU/

taki komputer poradzi sobie z systemem google chrome os albo android 5.0

Jak go tam wgrać, oto jest pytanie :slight_smile:

Zapewne z płyty, podobnie jak każdego innego linuxa