Stary laptop - Acer Extensa 5220 - modernizacja

Witam,
Laptop Acer Extensa 5220 Core 2 Duo T7300 2.0GHz, 3GBRAM. Zainstalowany Windows XP, który chciałbym wymienić na 8.1 32bit(wersja studencka). Czy uda mi się to zrobić na takim dysku SSD 16GB APACER SATA

Laptop już stary ale służy jedynie do przeglądania wiadomości w internecie, oglądania filmów na yt i korzystania z komunikatora. Działa na nim starsza osoba która się przyzwyczaiła i nie potrzebuje czego innego. Największym problemem jest obecnie brak wsparcia html5 przez przeglądarkę i brak możliwości oglądania transmisji mszy przez youtube.

Zainstalować się uda bo: Miejsce na dysku twardym: 16 GB (dla wersji 32-bitowej)
Jednak już po pierwszej aktualizacji zaczną się spore problemy na dysku systemowym bo zacznie brakować miejsca na system. Musisz pamiętać, że system po instalacji zacznie powiększać swój rozmiar. Do instalacji 16 GB wystarczy. Do użytkowania już nie.

Skąd taki głupi pomysł?
Instaluj win10 normalnie 64 bit.
Ósemka była idiotyczną inicjatywą bo każdy ma ekran dotykowy, do dziś jak mam coś robić na ósemce to raczej wolę nie zarobić tych pieniędzy niż użerać się z tym gównem.

BTW, 16GB to za mało na jakikolwiek system, no może za wyjątkiem linuksa.

Inwestowanie w ten komputer już nie ma sensu, w takim razie zdecyduję się na linuxa. Lubuntu będzie ok? I jeszcze pytanie czy ten dysk

się nada do tego laptopa i tej dystrybucji. Jak wspominałem będzie używany tylko do internetu. Przycisk zasilania --> autostart firefoxa --> przeglądanie --> przycisk zasilania.

Poszukaj distro które domyślnie nie ma preinstalowanych kupy śmieci, gierek i innych bzdetów zajmujących miejsce np. Ubuntu minimal install , KDE Neon.
Później spokojnie można wyrzucić obsługę snap i flatpak .Lubią sobie poużywać na dysku.
No i wszystko na jednej partycji, bez dzielenia na / i /home.

Ok, dzięki za odpowiedzi.
Chciałbym jednak zainstalować linuxa najpierw na fabrycznym HDD. Czy polecicie jakiś program którym zrobię kopię dysku(Z Windows XP)? To znaczy: Wyjmuję HDD z laptopa, wkładam do kieszeni na USB 3.0, podłączam do innego komputera z Windows 10, robię obraz systemu, przekładam HDD do Acera, instaluję linuxa. Gdyby system nie działał poprawnie/brak sterowników/problemy z instalacją przywracam kopię dysku i dalej działam na Windows XP.

Wydziel trochę miejsca na dysku i zainstaluj linucha obok windy.