Stary laptop, dwie parycje, dwa systemy win xp

Witam wszystkich, muszę naprawić starego lapka znajomemu, strasznie się zacinał ale gdy go włączyłem zobaczyłem że na patycji C jak i D jest zainstalowany system, nie wiem jak on to zrobił ale mniejsza z tym.

Teraz gdy chciałem zrobić formata patycji C to nie mogę bo piszę że dysk uszkodzony więc jak sformatować obydwie partycje żeby komp był zupełnie “goły” abym mógł wgrać na C póżniej od początku win xp a d będzie na programy,filmy itd.

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html

Dysk będzie czysty jak z fabryki, jeśli nie jest poważnie uszkodzony.

Dzięki za odp ale nie ma jakiegoś bardziej bezpieczniejszego sposobu??

W takim przypadku zanim zaczniesz próby instalacji nowego systemu najpierw sprawdź dysk korzystając z programu diagnostycznego zalecanego przez jego producenta.

Screen HD Tune zakładka Health.

Tak myślałem żeby na C ten system zostawić a skasować tylko z D tylko jak to zrobić?? Bo jak się formatuje to od razu po tym się załącza instalacja

“Screen HD Tune zakładka Health.” o co chodzi??

Sposób jest całkowicie bezpieczny, po prostu program zapisuje na dysk same zera. Napisałeś, że chcesz mieć dysk “goły”.

można zrobić to także g-parted ale to co kolega napisał też może być

jeśli chcesz sformatować 1 partycje (nie tą co jest uruchomiony system [C])to możesz spróbować klikając na D: PPM i formatuj

Dobra udało mi się to zrobić innym sposobem. Czy teraz macie jakieś sposoby na jak najlepszą wydajność?? w takich starych lapkach intel pentium III mam tu procka, karta graficzna ATI RAGE MOBILITY

Przede wszystkim defragmentacja partycji systemowej. Użyj choćby Defragglera http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html

z defragmentacją " wolną" (nie szybką!), a następnie z defragmentacją podczas bootowania (startu) komputera. Powinno to poprawić sprawność czytania danych z dysku.

OK a jest jakiś lekki antyvirus?? Bo ostatnio na tym lapku nie było żadnego zabezpieczenia i efekty były koszmarne

Sprzętowy dziadek to intel pentium III 448 mhz i 128 mb ram czy tu się w ogóle opłaca mieć xp?? Chyba gdzieś z win 2000 powinien być

Fakt. To jest sprzęt na Win’98. Lekki antywirus, to Panda Cloud, ewentualnie Avira.