Stary laptop z ATI4570 a dystrybucje

Niedawno pisałem o kłopotach z Mint 64-bit Cinnammon - czarny ekran, zero reakcji. Pomogła dopiero instalacja Ubuntu 17.04, system “powstał”, ale…

No właśnie, okazuje się że najnowsza wersja nie wspiera już mojej antycznej ATI 4570. Dłubałem pół dnia, ale nie znalazłem sensownego rozwiązania. W związku z czym mam pytanie: jaką dystrybucje polecacie dla mojego dziadka? Wiem, można zainstalować Ubuntu 16, ale nie chcę być ciągle atakowany info o aktualizacji, a nóż kiedyś kliknę i problem wróci :slight_smile:

Mam internet mobilny i nie uśmiecha mi się “wachlować” instalkami, niestety nie mam stałego łącza. Szukam czegoś pokroju Mint/Ubuntu, bez specjalnych wodotrysków, ale stabilnego.

No i kolejna sprawa, jak bezboleśnie przeprowadzić instalację nowego linuksa na już wydzielonej partycji, aby nie stracić zainstalowanego obok W7 32-bit?

W zasadzie wszystkie automagiczne dystrybucje Linux posiadają sterowniki otwarto źródłowe AMDGPU dla architektury min. GCN 1.x+ i AMDGPU-PRO (zamknięto źródłowe) dla nowszych układów.

Do takich starych kart były kiedyś już od długiego czasu nierozwijane/niewspierane zamknięto źródłowe fglrx/catalyst.

Możesz jedynie liczyć na sterownik “xf86-video-ati” dla tej karty. (zapewne będziesz musiał go zainstalować z poziomu TTY (konsoli) po instalacji systemu lub dopisać do GRUB’a “nomodeset”, aby system wystartował w minimalnej rozdzielczości bez akceleracji grafiki w trybie graficznym, a następnie uruchomić instalator sterowników o ile dystrybucja takie ułatwienie posiada)

Nie stracisz jak sformatujesz tylko partycje Linux’ową np. używając Gparted.
W zależności od instalatora danej dystrybucji, albo wykryje sam pustą partycję Linux i zaproponuje zainstalowanie tam systemu, albo przechodzisz do ręcznego partycjonowania i wskazujesz gdzie ma zainstalować system (punkt montowania “/” dla partycji linuxowej i ewentualnie punkt montowania “/home” dla partycji z danymi użytkownika o ile masz osobną, a także SWAP)
Instalator ponownie zainstaluje GRUB’a i ponowenie os-prober wykryje Windows i doda go do menu GRUB’a.