Stary monitor

Witam.
Kiedyś miałem komputer PC i został mi monitor flatron E1940S-PN, 18.5 cali, HD. Czy taki monitor będzie pasował do nowych podzespołów (do płyty głównej czy karty graficznej - nie pamiętam gdzie się podpina monitor)?
Czy jest sens grać na takim monitorze czy lepiej w FHD, jest duża różnica (w wyglądzie)?
Kompa zamierzam składać (kupić) za kilka mies. jak się ceny ustabilizują.

Będzie. Ale prawdopodobnie (a raczej na 100%) będziesz potrzebował przejściówki aby podłączyć go do nowoczesnej karty graficznej/płyty głównej. Nowoczesne karty mają złącza HDMI i DP a z tego co mi wiadomo monitor ten nie ma takich wejść. No i nie wykorzystasz potencjału nowych kart graficznych bo będziesz ograniczony rozdzielczością monitora.

Nie będzie “pasował” bo obecnie karty graficzne nie wspierają już sygnału analogowego. Sama przejściówka nic nie da, potrzebny jest konwerter sygnału z cyfrowego na analogowy.

Podłączenie jeszcze można jakoś obejść konwerterami, ale 1366x768 na 19 calach było małą rozdzielczością już w momencie zakupu. Jeszcze na laptopach 13-15 cali mógłbym to zrozumieć.
Kupowanie nowoczesnej karty graficznej do takiego monitora mija się z celem, bo nie zobaczysz różnicy, tylko pikselozę taką samą jak do tej pory.

Konwerter sygnału display port->vga lub hdmi->vga.

  1. To w końcu adapter VGA - DisplayPort zadziała, czy będzie potrzebny jakiś przetwornik lub konwerter za ponad 100 zł. Jestem zielony w tych sprawach.

  2. Rozumiem, że do tego monitora były by potrzebne głośniki. A w nowoczesnych monitorach jak to jest?

  3. Czy zmniejszenie proporcji ekranu (okno gry nie na pełny ekran) zmniejszyłoby pikselozę?

  1. Konwerter cyfra do analog kupisz taniej, ale licz się ewentualnymi problemami z konfiguracją. Pewnie odświeżanie i rozdzielczość będziesz musiał ustawić ręcznie.
  2. Głośniki bywają nadal wbudowane w monitory, takie po kilka wat. Wystarczą do odtwarzania dźwięków systemowych. Nie nadają się, tak jak się stare nie nadawały do odtwarzania muzyki czy filmów.
  3. Proporcja ekranu nic nie zmienia. Wyobraź sobie… tkany dywan… dywan ma stałą wielkość oczka/piksela. Przybliżanie się do dywanu nic nie zmienia, grubość nici, z którego jest utkany pozostaje taka sama. Powiększanie ekranu tez nic nie zmienia, bo jest tkany grubą nicią.