Stary odtwarzacz CD - jakich płyt używać?

Witam.

Mam w domku stary odtwarzacz CD Philipsa (tak z 8 lat już ma) i niw czyta on min. większości płyt CD-RW (poza kilkoma wyjątkami) a ostatnio pojawił się też problem z płytami CD-R.

Do tej pory używałem płyt oznaczonych CD-R Audio firmy Fuji ale już od kilku miesięcy ich nie widziałem.

Kupiłem płyty TDK ale jeżeli nagram na nich więcej niż 40 minut zaczynają się ciąć (a pod koniec to już wogóle nei działają)

Dlatego pytam was: Jakich płyt CD-R użyć?

Proszę o podanie konkretnych modeli ew. klucza które powinny działać.

Kiedyś mówiło się że kolor płyty jest ważny, że stare odtwarzacze mają problemy z konkretnymi kolorami nośników - czy to prawda?

utrivv z całą pewnością, najważniejszą rolę w przygotowywaniu nośników przeznaczonych do odtwarzania na starym sprzęcie, jest prędkość nagrywania takiej płyty. Najlepiej nagrać najwolniejszą (4x, 8x), wówczas wszystko raczej śmiga. Osobiście polecam płyty Traxdata oraz Sony.

Pozdrawiam

Niestety misiu134 nie jest to prawda.

Powtarzam - płyty oznaczone CD audio działają noramlnie. Zawsze nagrywam z max prędkością.

Kiedyś dla “świętego spokoju” nagrałem kilka problematycznych płyt wolno i oczywiście nic to nei dało - było nawet gorzej.

Proszę o bardziej przemyślane rady :slight_smile:

Cóż ja miałem kiedyś inaczej, zmniejszenie prędkości pomogło. Może koledzy ci coś innego poradzą.

Pozdrawiam

Płyty oznaczone “CD Audio” są przeznaczone do stacjonarnych nagrywarek audio w sprzęcie hi-fi (były takie urządzenia, w Polsce raczej mało popularne). Dla nagrywarki komputerowej i odtwarzacza CD (obojętnie jakiego) nie ma znaczenia, jakie to są płyty (czy CD-A czy zwykła CD-R). A że w Twoim przypadku akurat zadziałał taki schemat - zbieg okoliczności.

Do nagrywania audio ponoć najlepsze są płyty ze złotymi spodami (choć dla lasera teoretycznie kolor warstwy odbijającej nie ma najmniejszego znaczenia). Co do prędkości: jak pisali przedmówcy - trzeba używać możliwie najniższej wartości.

Ok, dzięki za pomoc (także twoją miusiu134) - poszukam złotych. Tylko może macie jakieś propozycje? Płyty są w box’ach i raczej nie widać koloru warstwy :frowning: Mam w tej chwili w domu kilkadziesiąt płyt które się nie sprawdziły. Co ciekawe 5 lat temu kupiłem kilkanaście płyt CD-RW i one działają bez problemu - do dzisiaj - ale żal mi ich na nagrania audio…