Stary zasilacz do nowego komputera


(unexpected0ne) #1

Witam, składam komputer oparty o i5 6600k (używany) i Gigabyte Z170 Gaming K3. Czy do takiego komputera wstawić swój poprzedni zasilacz Chieftec BPS-650C? Dodam, że ma on jakieś 5-6lat, ale zawsze chodził bardzo dobrze. Przyznaję, że zależy mi na niskich kosztach.
Czy jednak kupować nowe PSU - a jeśli tak to jakie? Corsair CS650M czy coś innego do 350zł (dobra jakość, zabezpieczenia, 550-650W)?


(Bogdan_G) #2

Gdy dobry, to go nie wymieniaj. Tak trzymam starszego fortrona.
Wymień mu wiatrak - zdaje się 140mmm?


(unexpected0ne) #3

Przyznam, że trochę mnie zaskoczyłeś :slight_smile: o wiatraku bym nie pomyślał.


(Bogdan_G) #4

Wpierw miałem poradzić rozkręcenie, wyczyszczenie i smarowanie ośki olejem wazelinowym, ale to ostateczność, bo co do modernizacji, właśnie postawiłbym na ten niesłyszalny model.


(unexpected0ne) #5

A tak wygląda rozkręcony zasilacz po lekkim czyszczeniu (niektóre koty trudno wessać :stuck_out_tongue:) https://www.dropbox.com/sh/iw97c4qxxwn7duk/AADC3iZpehHL1Nx7nsipQkH7a?dl=0
Nie zauważyłem jakichś oznak starości, oprócz kurzu.

Edit: Dodam, że wiatrak ma 2 piny, więc ten Zephyr odpada.


(piotrekplay) #6

Jeśli wentylator działa prawidłowo, to nie ma sensu go wymieniać.
Jeśli chcesz go wymienić, to musisz znaleźć o podobnych parametrach zasilania i obrotów. Zasilacz steruje wentylatorem wyłącznie przy pomocy napięcia, więc nie można kupić czegoś co nie odpali (musi ruszać na 5V) lub nie będzie odpowiednio wydajne gdy zajdzie taka potrzeba. 2pin to nie problem, wystarczy kupić przejściówkę (trzeci pin jest od podania ilości obrotów).


(nietopyrz) #7

[quote=“unexpected0ne, post:5, topic:527532”]
Edit: Dodam, że wiatrak ma 2 piny, więc ten Zephyr odpada.
[/quote]Wentylator!