Steam - nie można aktywować niektórych gier


(system) #1

Witam.

Zauważyłem, że niektóre gry na Steam nie są na Steam. To trochę głupio brzmi, ale tak jest, np. jakiś czas temu w okienku z reklamami, co wyskakuje czasem jak się wyłączy grę, była gra Mount&Blade: Ogniem i Mieczem (Mount&Blade: With Fire and Sword)(link). Kupiłem ów grę(tą starszą wersję, bez mp) w Empiku i niestety okazało się, że wcale nie jest na Steam, a na dodatek ma jakąś głupią ograniczoną liczbę aktywacji.

okladka-200.jpg

Jakiś czas później kupiłem kolejną wersję MB pt. Dzikie Pola.

8878ceb8acc3ae3396c36e53c892c1dd,46,1.jpg

Dzikie Pola zawiera multiplayer i jak mi się wydaje jest polskim odpowiednikiem With Fire and Sword ze Steam'owego sklepu.

images?q=tbn:ANd9GcRC23Z_VKXoddNlNuHDVdba7oIhg1nexC4CpUbnqdrEN2ZsV4O4gA

Ta ostatnia okładka już nie jest mi znajoma, lecz sądzę, że tak właśnie wygląda ta gra w innych europejskich sklepach(tudzież amerykańskich).

Domyślam się, że poza Polską ów gra nie występuje tak jak na dwóch pierwszych obrazkach, ale pomimo to na multiplayerze mogę grać z graczami z całego świata.

Tutaj stawiam swoje pytanie: Dlaczego nie mogę aktywować tej gry w Steam i dodać jej do swojego konta skoro to jest to samo co sprzedaje Steam tylko po polsku?

Zauważyłem również, iż ta gra nie jest wyjątkiem, bo np. S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla, który zakupiłem też w empiku również jest w ofercie Steam (link), a egzemplarza który legalnie nabyłem nie mogę aktywować na swoim koncie(w pudełku nie było żadnego klucza).

Ktoś może mi wyjaśnić o co w tym chodzi?


(Azgrel) #2

To, że na Steamie można kupić jakąś grę nie znaczy, że można aktywować jej pudełkową wersję. Tylko gry obsługujące SteamWorks można, a nawet trzeba aktywować. Tutaj masz listę gier razem ze wzorami kluczy.


(Krasnal666) #3

Steam prowadzi także sprzedaż gier nie dedykowanych swojej platformie (Stalker, Crysis) jak normalny sklep internetowy. Sprzedaje licencje elektroniczne, a gra jest pobierana przez aplikację steam. Tylko gry zakupione u nich, można w ten sposób aktywować w Steamie. Pozostałe można jedynie dodać do eksploratora gier: Games->Add a Non-Steam Game to My Library.

Co do braku seriala w Cieniu Czarnobyla, podejrzewam tanią "platynową" edycję fabrycznie scrackowaną przez dystrybutora (tak jak np. Wiedźmin 1 w kolekcji bodajże klasyki przez Cenegę). Gra z "normalnej" dystrybucji ma klucz na ostatniej stronie książeczki - kupiłem zaraz po premierze.


(Krasnal666) #4

Kopia Stalkera jest legalna - niektórzy dystrybutorzy w klasycznych kolekcjach omijają zabezpieczenia gier, bo nie świadczą usług wsparcia technicznego dla starszych gier.


(Krasnal666) #5

Wątpię