Sterowanie obrotami wentylatorów

Siema. Mam problem z moimi wiatrakami w blaszaku ;d Otoz gdy normalnie komputer chodzi bez obciazenia i z zamknieta klapa - temperatura osiaga max 50*C. Z otwarta klapa od 36 do 45*C. Gdy obciazenie procka ma 100% przy grach z zamknieta klapa, to temperatura dochodzi do ponad 75*C i dopiero wlacza sie “tryb turbo” wiatraka. Z otwarta klapa przy grach ma max 65*C. Teraz chciałbym mieć niższe temperatury być może kosztem obrotów (hałas mi nie przeszkadza) ale nie wiem jak to zrobić. Próbowałem SpeedFanem, ale nie udało się. W biosie nic nie znalazlem na temat hasla “Fan”. Szukalem na allegro urzadzenia do takich celow i znalazlem, ale nie mam pewnosci, czy sie nie zepsuje i wiatrak sie zatrzyma a temp procka po prostu spali go. Komputer standardowy zestaw HP Compaq dc7700 + karta graficzna GeForce 550 Ti i zasilacz 550W z białej listy. Zasilanie wiatraków czyli procesora i do odprowadzania cieplego powietrza ma podlaczenie 4-pin. Podajcie mi wasza pomoc jak mam zwiekszyc szybkosc tych wiatrakow. Kontrola temperatury przydalo by sie ustawic na wieksze przy starcie systemu i przy temperaturach (jak podalem “tryb turbo” wlacza sie na 75*C i wylacza jak temperatura sie obnizy do chyba 74*C.

Dodam, ze wiatraki sa boxowe (procek)

To może wymiana chłodzenia z boxowego na coś innego bo większość boxowych nie jest zbyt wydajnych . , Czy masz jakieś dodatkowe wiatraki w budzie ? I Których prędkość chcesz zwiekszyć ?