Sterownik czytnika kart do laptopa Acer Aspire

Witam!

Po przesiadce z Visty na XP mam problem z czytnikiem kart pamięci wbudowanym w komputer. Sterowniki wszystkie mam zainstalowane, niby wszystko działa ok, a po włożeniu karty do czytnika pojawia się dymek “znaleziono nowy sprzęt…” i na tym koniec. Wywala komunikat że brak sterownika urządzenia SD Memory Device. Kart mam kilka, wszystkie sprawne, działające w innych sprzętach, żadna nie działa na laptopie.

Komputer to Acer Aspire 5520G (AMD TL-64, 3GB ram, 160GB dysk, itd.) Wbudowany czytnik kart firmy Ricoh.

System Windows XP Pro SP3.

Próbowałem już wszystkiego i czytnik nie działa. Macie jakieś pomysły jak temu zaradzić?

Dziwne, bo XP bez problemu powinien wykrywać czytniki kart pamięci… Próbowałeś ręcznie instalować ten czytnik? Moja dziewczyna też ma laptopa Acer i też ją zawsze prosił o sterowniki, ale kliknęła parę razy “Dalej” w kreatorze instalacji nowego sprzętu i wszystko zaczynało działać.

Witam, sam mam Acera tyle że Extense 5620 i też był problem z czytnikiem po przesiadce na XP`ka, zwłaszcza że na stronie samego Acera nie ma ani słowa o takim problemie, ale po długich poszukiwaniach na forach znalazłem coś takiego od tamtej pory wszystkie karty czyta aż miło:

"Laptop Acer Extensa 5220 nie rozpoznaje kart SD ?

Oto rozwiązanie:

i nie jest to wbrem pozorom kwestia czytników nie obsługujących pewnych kart, tylko problem z XP, które nie obsługuje nowszych kart flash! !!

info w języku angielskim :

http://forums.cnet.com/5208-6122_102-0.html?forumID=44threadID=277219messageID=2662558

co trzeba zrobić, aby karta działała:

1) zainstalować poprawkę do XP:http://support.microsoft.com/kb/923293

trzeba o nia poprosić Microsoft podając maila i język windowsa

2) zainstalować najnowszy sterownik do czytnika (w przypadku acera 5220 do urządzenia Texas Instruments PCIxx12) - znajdziecie je tutaj, ten jest od HP ale działa na każdym notebooku z tym urządzeniem w tym Acerze 5220 :http://tinyurl.com/2ucfxe

to jest driver niby do Visty, ale działa właśnie na XP

3) zmodyfikować rejestr

~ uruchom regedit

~ znajdz rejestr HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\tifm21\Parameters

~ zmien wartość SDParam z liczby 16 (Decimal) na wartość 1 (Decimal)

~ uruchom ponownie

w moim przypadku nie zainstalowałem poprawki KB923293, bo mi jej microsoft nie zdążył jeszcze przysłać, ale wystarczyły kroki 2 i 3, i karta Sandisk Ultra II 2 Gb zaczeła działać :slight_smile: ".

pozdrawiam.

Kylek XP jak najbardziej wykrywa czytnik. Tak jak pisałem wszystko jest zainstalowane i według systemu działa poprawnie. Cuda się dzieją po włożeniu karty pamięci. U mnie po kliknięciu “Dalej” w kreatorze wywala że “system nie mógł znaleźć wymaganego sterownika …” i SD Device Driver ląduje w kategorii nieznane urządzenie z pytajnikiem.

Szlak76 przerabiałem tę instrukcję… Mam SP3 i żadna z tych poprawek się nie instaluje więc odpadam na pierwszym punkcie. Reszta jest całkowicie inna bo czytnik Ricoch.

Dziś odinstalowałem wszystkie stery od czytnika, zainstalowałem na nowo i tym razem PCI Device jest z pytajnikiem i wykrzyknikiem oraz zniknęło SD Host Controller.

a znasz pełną nazwę tego czytnika?

W dniu 25.07.2008 , o godzinie 10:21 został dopisany post przez szak76

no i jeszcze jedno, czy drivery do tego acera instalowałeś z osobnych plików czy instalowało drivery z płytki z windą?

W dniu 25.07.2008 , o godzinie 10:23 został dopisany post przez szak76

tutaj masz drivery do lapka pod Xp`ka

http://www.laptops-drivers.com/acer-not … ws-xp.html

http://www.opendrivers.com/categorycomp … nload.html

No więc tak:

Czytnik to Ricoh R5C83x/84x Series Flash Media, przynajmniej tak wyświetla na liście urządzeń pod Vistą.

PCI Device, które ma u mnie wykrzyknik i pytajnik to SDA Host Controller - to był sterownik z Windowsa. System mam świeży, zainstalowany tydzień temu, gdy zauważyłem że nie działa czytnik to bezskutecznie kombinowałem ze sterownikami… Trzy dni temu odinstalowałem wszystko co związane z czytnikiem, łącznie z SDA, który po restarcie trafił do nieznanych urządzeń (jako PCI Device) i system nie znajduje do niego sterownika. Poprzez Windows Update zainstalowałem ten SDA Host Controller i po instalacji niebieski ekran STOP i natychmiastowy restart. System wstał dopiero po przywróceniu ale SDA ma wykrzyknik. Podczas próby aktualizacji sterownika niebieski ekran STOP i restart. Po restarcie komp wstaje ale dalej SDA ma wykrzyknik. Sterownik ten muszę mieć windowsowski gdyż sterownik Ricoha posiada tylko MMC Host Controller, xD-Picture Card Host Controller i Memorystick Host Controller.

Komp się tak szybko restartuje po wyświetleniu błędu, że nawet nie ma szans przeczytać co to za błąd i jaki numer. Na dysku zewnętrznym mam Vistę HP i wszystko działa idealnie, łącznie z czytnikiem.

Ok, z czytnikiem sobie poradziłem i jak na razie działa. Postawiłem system od nowa, wyłączyłem kontrolę zasilania dla portów USB, zainstalowałem stery do czytnika w wersji 6.0.2.3 i SDA Host Controller nie ten z Windows Update tylko z laptopów Della (wersja 6.0.4031.1 plik D00341-001-001.zip). Teraz po pierwszym włożeniu karty gdy system prosi o sterownik wystarczy podać ścieżkę do folderu gdzie jest rozpakowany ten plik i wszystko się instaluje i działa poprawnie.

Ale pojawił się następny problem… Po każdym restarcie wywala się sterownik do grafiki (GeForce 8400M G) i muszę go za każdym razem instalować. Tutaj pewnie wystarczy ściągnąć nowszy sterownik i problem zniknie.

Dziękuję wszystkim za pomoc! :slight_smile: