Sterownik ekranu przestał działać - jak naprawić?

Witam,

 

Od dłuższego czasu przy włączaniu filmów na np: YouTube ale także przy normalnym użytkowaniu na systemie (Windows 8.1) ekran w pewnym momencie się zawiesza i po chwili pojawia się czarny ekran a po drugiej chwili wraca do normalności i pojawia się w dolnym prawym rogu ekranu komunikat w stylu “Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”.

 

Często się tak dzieje i jest to już irytujące, gdyż zdarza się także tak że ekran się zawiesza trzy razy pod rząd i po chwili wyskakuje “blue screen” z napisem “Error… VIDEO_TDR_FAILURE… atikmpag.sys” i komputer restartuje się od nowa.

 

Moja karta graficzna to: Gigabyte ATI Radeon HD 4850 (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3622#ov) lecz w komputerze w różnych program diagnostycznych wskazuje że posiadam albo: ATI Radeon HD 4800 Series (Microsoft Corporation - WDDM v1.1) albo ATI Radeon HD 4290 (Microsoft Corporation - WDDM v1.1) albo  ATI Radeon HD 4850.

 

Co jest przyczyną tego problemu i jak go rozwiązać? 

 

Za pomoc bardzo dziękuje.

Przeinstaluj sterowniki od karty graficznej. Albo zainstaluj jeśli ich nie masz. Możliwe też że zainstalowałeś złe, sterowniki, które nie dotyczą twojej karty. 

 

Mam zainstalowane sterowniki.

Mam przeinstalować na najnowsze czy na te, które były dołączane na płycie w pudełku z kartą?

Najlepiej na te, które były dołączone. Sprawdź jaki będzie efekt po reinstalacji. 

 

A czy przed reinstalacją odinstalować obecne sterowniki?

Niekoniecznie. Instalator sam powinien odinstalować stare sterowniki. 

Niestety podejrzewam koniec żywota tego Radeona. Przy okazji napisz model i markę zasilacz.

 

Tak odinstaluj sterowniki przed instalacją nowszych.

 

Pierwszy pomarańczowy DOWNLOAD jak system x64

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%208%20-%2064

 

Odinstalowałem sterowniki, zainstalowałem te, które podałeś i nadal występowało to samo.

Zauważyłem, że jak są odinstalowane sterowniki to nic takiego się nie dzieje i się nic nie zawiesza, więc mogę trafnie stwierdzić że ten incydent wynika ze sterowników?

 

PS: Da radę sprawdzić model i markę zasilacza bez otwierania jednostki centralnej? Jakimś programem? 

Niestety nic nie możesz stwierdzić jeżeli karta jest uszkodzona właśnie jak zainstalujesz sterowniki wtedy dzieją się cuda wianki.