Sterownik Nvidia zgłasza błąd

Tym razem postanowiłem napisać tutaj wątek z własnym problemem. Posiadam od niedawna system Windows 8.1 w wersji Core. Dziś wymieniłem procesor z i3-6100 na i5-7400. Do tego celu potrzebowałem aktualizować BIOS w płycie. Wszystko poszło w porządku udało się zainstalować procesor i uruchomić komputer. Po uruchomieniu systemu okazało się, że położył się sterownik od karty graficznej. Posiadam Nvidia GT-730. Przy starym procku było wszystko OK. Po instalacji nowego sam z siebie padł sterownik. Ze względu na to, że aktualizowany był Bios to nie wiem gdzie do końca problemu szukać. System zgłasza, że potrzeba ponownie zainstalować sterownik, ale przy instalacji jego ręcznie zglasza błąd “nieprawidłowe dane”. Przy instalacji przez setup Nvidia przy 1% instalacji wywala się instalator i komunikat z czerwonym krzyżykiem “Instalator nieoczekiwanie zakończył pracę”. Czy ktoś naprawiał podobny problem i jak to zrobił ?
Zaznaczam, że laikiem komputerowym nie jestem i napiszę co próbowałem.

  • odinstalowanie sterownika z poziomu programy i funkcje i ponowna instalacja
  • odinstalowanie sterownika oraz przeczyszczenie Display Driver Uninstaller
  • skanowanie w poszukiwaniu zmian sprzętowych, tutaj wywala, że kontroler zgodny z VGA, ale przy próbie odświeżania sterownika nie da się nawet zainstalować “podstawowy sterownik graficzny Microsoft” gdyż też jest błąd “nieprawidłowe dane”
  • czyszczenie rejestru Wise Registry Cleaner też nie przyniosło to rezultatu.

Czytałem, że windowsy starsze niż 10 będą miały wyłączaną obsługę procesorów nowszych niż szósta generacja Intel, natomiast to prawdopodobnie nie ten błąd gdyż system zgłasza, że nowy procesor działa prawidłowo. Czy zachodzi taka możliwość, iż nowy procesor nie obsługuje takiego modelu karty graficznej jak GT-730 ? Czy problem leży w systemie Windows 8.1 czy w Biosie (tu była konieczność aktualizacji by obsłużyć procesor siódmej generacji). Na koniec pytanie - jakie kto ma pomysły, co do wystąpienia tego problemu ? Czekam na Wasze uwagi.

Problem leży w braku sterownika do zintegrowanej grafiki. Wyjmij GForca, pozwól się uruchomić systemowi, a nastepnie zainstaluj sterowniki od chipsetu płyty głównej (ewentualnie również od grafiki Intela - choć raczej system sam zainstaluje). Dopiero potem odpalaj kompa z włożoną nVidią.

Będę musiał spróbować takiego rozwiązania. Dziękuję za poradę

Wątpię bo to nie jest laptop gdzie musisz mieć sterowniki od dwóch grafik. Na stacjonarnym nie masz możliwość włączenia Optimusa bo jak to zrobisz? Masz osobne wyjście na monitor przecież z karty i drugie z płyty głównej.
Sprawdź w biosie czy masz możliwość/przełącznik grafik. Powinien być wybór i możliwe, że jest ustawiony na intela/zintegrowaną po aktualizacji.

Istotnie problem nie jest tak prosty do rozwiązania. Co gorsze to nadal nie jest rozwiązany. Nadal nie da się zainstalować sterownika od Geforca, a z internetu dowiedziałem się, że akcelerator Intel HD 630 (zintegrowany w i5-7400) jest zgodny tylko z Windows 10. Właściwie i5-7400 z założenia również jest zgodny tylko z Windowsem 10 i już napotkałem komunikat typu “nieobsługiwany sprzęt”. Zastosowałem obejście i znów mogę instalować update. Obecnie będę próbował zainstalować sterownik do Nvidia sugerowany przez Windows Update (inny niż ten, który próbowałem instalować). Sterownika do Intel HD 630 nie znalazłem nawet w Windows Update. Całkiem więc możliwe, że nowy sprzęt będzie zgodny tylko z Windows 10. Mam nadzieję, że to się nie potwierdzi. Będę również próbował stawiać Windows 8.1 od nowa. Nigdy z taką sytuacją się nie spotkałem, ale nigdy do wczoraj nie miałem też procesora Intel 7 generacji… Jednak takiego obrotu sprawy się nie spodziewałem. Zdarzało się, że karty PCI czy PCI-e świrowały po aktualizacji biosu, ale wyjęcie bateryjki ewentualnie odświeżenie sterowników pomagało. Nigdy nie miałem kłopotów ze sterownikami Nvidia.