Sterownik referencyjny, co to znaczy?

http://www.nvidia.pl/object/notebook-win7-winvista-64bit-280.26-whql-driver-pl.html

witam, mam takie pytanie, może głupie, ale co to znaczy, że sterownik jest referencyjny?

Ponadto jak w ww linku, należy go traktować jako ważniejszy niż ten udostępniany przez producenta laptopa /np dell. hp, asus/ ?

To jest sterownik, który jest opracowany przez producenta układu graficznego (w tym przypadku nVidia) bez brania pod uwagę specyfikacji danej karty graficznej producenta, który zastosował dany układ, tylko samego procesora.

Często takie karty maja użyte w swojej konstrukcji rozkazy/procedury których oficjalnie nVidia nie podaje i mogą te procedury działać dopiero na sterowniku danego producenta karty graficznej. Jeśli producent Twojej karty (laptopa) udostępnia aktualnie sterowniki to warto je zastosowań a nie te referencyjne nVidii.

Rozumiem. Jednak na tych od producenta wydajność sprzętu mam 4.4, a na referencyjnych 5.2, więc producenta /della/ mam w głębokim poważaniu :slight_smile:

ps

nie będę się rozpisywał nt idiotyzmów tej firmy w okresie gwarancji, jakby mogli, toby sobie kazali zapłacić za powietrze

Najlepiej wydajność sprawdzić jakimś benchmarkiem i porównać wydajność.

Ja na przykład mam Radeona HD3870, a ‘najnowsze’ sterowniki udostępnione przez ASUSa to wersja 10.9 (chyba), podczas gdy już mamy wersję 11.8

Osobiście polecam Ci korzystanie z tych referencyjnych - chyba, że w laptopie masz kartę specjalistyczną wymagającą właśnie sterowników producenta (w co wątpie).