Sterowniki Acer TravelMate 5740 - Linux Mint

Witam,

 

Mój notebook służy mi głównie do obsługi internetu oraz multimediów więc zamiast kupować nowy system Microsoft za ciężkie pieniądze zastanawiam się nad instalacją Linux’a Mint Cinnamon.

Problem w tym, że nigdy nie miałem styczności z systemami Linux. Jak wygląda kwestia sterowników? Czy Linux sam pobiera je z sieci?

Na stronie producenta są tylko drivery pod Windows’a.

 

Takie ogólne parametry to procesor i5, 8GB Ram, grafika zintegrowana jakaś HD.

 

Wybrałem Linux Mint ze środowiskiem graficznym Cinnamon, ponieważ jest on ponoć bardzo przyjazny dla początkujących.

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

apik

Witaj,

co do sterowników na linuksie, to wszytkie sterowniki są dostarczane razem z jądrem, czyli nie musisz instalować czegokolwiek, instalujesz tylko stystem i voila możesz od razu korzystać z minta (btw. to możesz korzystać z stystemu nawet podczas instalacjii) :wink:

Ps. choć możesz spotkać problem ze sterownikami do karty sieciowej, no to sprawdź ten link https://www.youtube.com/watch?v=ESSneUDbVS0&list=UU_q0t5xwXatXVzNspw3fVJw

Dzięki za szybką odpowiedź. Bardzo mnie to cieszy, że nie trzeba szukać sterowników. Zobaczymy z czym się to je.

Mam podobny albo nawet i ten sam model Acera (nie sprawdzę, naklejka totalnie się zatarła). Zwykły Mint działał bez problemu, Mint Debian Edition musi po kablu dociągnąć firmware do broadcomowej karty WiFi.

Mint powinien chodzić. Mi wersja 17 64bit z cinnamonem chodzi jak ta lala na starym core 2 duo i 2gb ram. W stosunku do windowsa niesamowity skok jakościowy. Wszystko działa cudownie, jedyne co zmieniłem to czasy animacji, ale robię to wszędzie- obniżasz o 50ms w ustawieniach i nagle uczucie jakby system chodził 2 razy szybciej. Ogólnie system bardzo sprawny, po starcie zajmuje ok. 300mb ramu, a to przecież wersja 64bitowa! Mam tylko jedną, arcyskuteczną poradę: jeżeli system będzie pluł błędami to wklej to do konsoli:

 

sudo apt-get purge apport apport-gtk

 

daj enter, hasło, enter i po tym jak się wykona zrestartuj system. Na 99% pomoże.

Dziękuję Wam bardzo. W weekend powinienem znaleźć chwilkę czasu to się zajmę instalacją. Zobaczymy jak to się będzie spisywało.