Sterowniki audio do laptopa

Witam, posiadam laptopa lenovo ThinkPad L440, na którym zainstalowany jest Win 7 Pro. Mam problem ze sterownikami audio. Brak menadżera realtek, nie działa wbudowany mikrofon. Mimo, że zainstalowana jest wersja R2.82. Na stronie producenta jednak nie mogę dobrać odpowiednich sterowniki, gdyż nie ma ich na win7. Co mogę zrobić aby wbudowany mikrofon zaczął działać?

Jak to nie ma? Ja widzę:

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-l-series-laptops/thinkpad-l440/downloads/driver-list/component?name=Audio

Okej. Nie wiem czemu mi to umknęło. Spróbuje odinstalować i zainstalować. Jednak gdy go kupiłem już miał zainstalowane jakieś sterowniki, możliwe ze to te same co na stronie producenta. Mimo wszystko przeinstaluje, ale będę miał taka możliwość dopiero jutro, wiec spytam już teraz. Co zrobić gdy przeinstaluje te sterowniki, a nadal nie będę widział menadżera Realteka? Bo nie pojawia się on w pasku, ani nie mam teraz żadnej ikony, którą mógłbym go włączyć.

Skoro już upierasz się aby korzystać z przestarzałego systemu zainstaluj to:
https://support.lenovo.com/us/en/downloads/ds012808

Automatycznie pobierze i zaktualizuje sterowniki na ThinkPadzie.

Albo po prostu zaktualizuj ten skansen do Win10.

Instalowałem ten program, jednak wśród sterowników do zainstalowania nie znalazłem nic związanego z audio. Chętnie bym zmienił system, problem w tym że z laptopa korzysta obecnie starsza osoba, która już jest przyzwyczajona do tego systemu.

Nawet dla starszych osób dycha jest łatwiejsza w obsłudze, wystarczy schować kafelki.

Jesteś pewien że mikrofon jest obecny na pokładzie?

Lenovo Vantage ma opcje kontroli nad mikrofonem.

Reki sobie uciąć nie dam, ale jakieś otwory są. W urządzeniach do nagrywania tez coś jest, jednak rejestruje tylko ciągły szum. Podpiąłem wtedy słuchawki takie do telefonu. I mikrofon z słuchawek działa, ale niestety nie da się oddzielić by dźwięk był puszczany z głośników, jednoczesnie z mikrofonem rejestrującym dźwięk ze słuchawek

Widzisz mikrofon w menadżerze urządzeń?

No właśnie nie. Nie mam w menadżerze mikrofonu. Jednak w internecie w specyfikacji jest napisane ze ten model posiada dwa mikrofony. Próbowałem przeinstalować sterowniki, ale bez zmian. Nie ma żadnego menadżera audio od realteka. Laptop poza tym posiada wejście słuchawkowe. I faktycznie po włożeniu słuchawek można korzystac z mikrofonu w słuchawkach, ale nie da się ustawic by dźwięk emitowały głośniki. Zależy mi na tym właśnie by działał mikrofon, a dźwięk był emitowany przez wbudowane głośniki.

Edit: zapomniałem dodac, ze pod złącze słuchawkowe próbowałem podpiąć sam mikrofon, ale niestety nie działa. Nie widzi go w ogóle. Wiec nw co z tym dalej zrobic

Jeżeli menedżer nie widzi, nie masz żadnego niezainstalowanego urządzenia to nie masz mikrofonu.

Dla dokładności - menedżer urządzeń - na samym dole “Wejścia i wyjścia audio”.
Jeżeli masz lapka od nowości to może po prostu jest uszkodzony, jeżeli kupiłeś używkę to może być uszkodzony albo nie ma go wcale.

No faktycznie w menadżerze urządzeń nie ma mikrofonu. Jednak nie do końca to rozumiem, bo kamerka jest i działa. Głośnik tak samo. Według specyfikacji mikrofon również powinien tam być, a jednak okazuje się ze nie. Pomijając już fakt tego wbudowanego mikrofonu, co mogę zrobić by działał jakiś zewnętrzny mikrofon, a dzwiek wydobywał się z wbudowanych głośników? Bo po podłączeniu słuchawek nie da się tego zmienić i dźwięk jest tylko w słuchawkach. Próbowałem tez do złącza słuchawkowego podłączyć sam mikrofon ale niestety nie działa. Innych złącz niestety ten laptop nie posiada

Co się dzieje po wciśnięciu kombinacji FN + F4?

Pokazuje się grafika informująca o zmutowaniu mikrofonu, ktorego podobno nie ma

Sprawdzałeś w ustawieniach bios, czy nie ma jakieś opcji która wyłącza mikrofon? :thinking:

Nie pakowałem się tam jeszcze, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Teraz jednak nie mam znowu do niego dostępu, także poinformuje później :slight_smile:

To nie do końca tak jest jak opisuje kolega @daras28-82
W moim lapku mam działajacy mikrofon i w ogóle nie jest widoczny w menedżerze urządzeń.
Poza tym, w menadrzeże urządzeń warto kliknąć pozycję - kontrolery dźwięku, wideo i gier. Będzie widać, czy jest na lapku zainstalowany Realtek.
Jeśli jest a nie wiadomo jak wejść w panel, to po prostu w Start w wyszukiwaniu wpisać realtek i jeśli jest zainstalowany w systemie to pokaże się menedżer realtek HD audio.
Podłączenie zewnętrznego mikrofonu do tego gniazda “combo” (musi być wówczas podłączony przez przejściówkę) niestety spowoduje automatyczne wyłączenie głośników lapka, a chyba nie o to ci chodzi.
Możliwe, że w ustawieniach jest opcja, aby włączyć głośniki przy takiej konfiguracji, nie próbowałem nigdy, ale wydaje się, że jednak jest to rozwiązanie “mechaniczne” w gnieździe a nie realizowane elektronicznie.
Spróbuj jeszcze tego.

  1. Start/Panel sterowania/Dźwięk
  2. Druga zakładka Nagrywanie. Prawym klawiszem wybrać menu kontekstowe i zaznaczyć (ptaszkami), pokaż wyłączone urządzenia i pokaż odłączone urządzenia.
  3. Wybrać domyślne urządzenie mikrofon

No więc po kliknięciu w menadżerze urządzeń „kontrolery dźwięku” pokazały sie pozycje „realtek audio hd”. Jednak w panelu sterowania ani nigdzie indziej nie mogę znalezc wyzej wspomnianego menadżera realtek. Mimo ze sterowniki były instalowane. Wpisywałem także w wyszukiwarce i niestety ale nie znaleziono tego.

A co do ostatniej porady to oczywiście robiłem tak. Mikrofon jest zaznaczony jako urządzenie domyślne. Co więcej próbowałem zarejestrowac dźwięk który odbiera, jednak nagrał się tylko szum.

Dziwne, że pokazuje ci w menedżerze urządzeń, że jest w systemie Realtek a nie masz go w c/program files, skąd mógłbyś go otworzyć.
Skoro przeinstalowywałeś sterownik to rozumiem, że w “programy i funkcje” jest widoczny?
Sprawdź, czy wersja sterownika w menedżerze urządzeń jest taka sama jak w “programy i funkcje”.
Jeśli nie ma go w c/program files a jest w “programy i funkcje”, to jest jakiś problem.
Najlepiej usuń go z “programy i funkcje” za pomocą Revounistaller, wyczyści ci śmieci.
Potem zainstaluj ponownie.
Swoją drogą, w oknie urządzenia do nagrywania co ci pokazuje na karcie nagrywanie?
Niżej mikrofonu - u mnie jest realtek a u Ciebie?
Jak uderzasz w obudowę lapka to pokazują ci się zielone kreski poziomu sygnału obok ikony mikrofonu?

Przech

No wiec w „programy i funkcje” podobnie jak w revouninstaller nie mogę znalezc tego sterownika. Jakby nie był zainstalowany.
W karcie urządzenia do nagrywania mam tylko tą pierwsza pozycje. Pasek z boku nie reaguje na dźwięk.

“W karcie urządzenia do nagrywania mam tylko tą pierwsza pozycje”- miałeś napisać, co widnieje pod napisem Microphone (u mnie jest realtek a u Ciebie?).
Miałeś również napisać, czy masz realteka w c/program files i c/program files (x86) jeśli masz system 64 bitowy.
Więc trudno coś dalej dedukować, skoro nie piszesz dokładnie.
Spróbuj zainstalować ponownie sterownik realteka, który podał ci kolega na początku…może się nadpisze, skoro nie masz go w zainstalowanych.
Poza tym pisałeś, że mikrofon nagrywa w systemie, jak podłączysz ten z zestawu słuchawkowego, czyli wygląda na bałagan w systemie.