Sterowniki do kamery "Creative Webcam Live! Motion"

Witam!
Posiadam zainstalowany ZorinOS (Linux) obok Win 7. Na Win 7 zainstalowałem sobie sterowniki z oryginalnej płyty dołączonej do kamery Creative Webcam Live! Motion. Kamera na Win 7 działa elegancko. Lecz na Linux nie znalazłem sterownika. W laptopie (mam ThinkPad X220) nie ma wbudowanej kamery, i muszę mięć zewnętrzną, więc mam tą. Lecz na Linux nie znalazłem sterowników, i kamera mi nie działa. Czy wie ktoś, jak zrobić by ta kamera działała (tzn. żeby obraz się wyświetlał z kamery na np. Skype)? Bardzo proszę o pomoc!
Pozdrawiam, i z góry dziękuję za pomoc

Kamera może nie być wspierana pod Linux niestety.

Sprawdź, czy masz zainstalowany pakiet v4l-utils poleceniem w terminalu:
sudo apt install v4l-utils

Uruchom ponownie system.

Pokaż wynik polecenia:
v4l2-ctl --list-devices

Jeżeli jakaś kamera pojawiła się w informacji zwrotnej to możesz w programie VLC (jak nie masz to doinstaluj) nacisnąć Ctrl+C i wybierz jako “Capture mode: Video Camera” i zobacz, czy widzi ją w polu “Nazwa urządzenia obrazu” jeżeli tak to kliknij “Odtwarzaj” i zobacz, czy widać obraz z tej kamerki. Jak widać to w Skype też powinna działać.
Jeżeli nie to cóż - trudno, możesz mieć pretensje do Creative o brak (otwartych) sterowników do innych systemów do tej kamery :smile:
Z tej firmy to wiem, że działa C270 (z budżetowych) i C920 i wyżej. (przy czym nie zawsze w nich działają dwa mikrofony jednocześnie jeżeli dany model je posiada)

https://wiki.kubuntu.org/HardwareSupportComponentsMultimediaWebCamerasCreative

ERRATA: te dane są z 2007 roku, 13 lat to sporo czasu, więc hipotetycznie może z najnowszymi bibliotekami i kernelem ruszy, ale trudno powiedzieć.

Zgodnie z tym, co piszą:


powinny byc sterowniki. Spróbuję jeszcze z tym v4l-utils. Może zadziała :neutral_face:

Terminal zwrócił: `nazwa_użytkownika@nazwa_komputera:~$ v4l2-ctl --list-devices
Creative WebCam Live! Motion (usb-0000:00:1d.0-1.2):
/dev/video0
To dobrze, czy źle?

`

W VLC wybierasz video0 czy /dev/video0 (nie pamiętam). Skype instalowany jaką metodą (Flatpak czy natywny format paczek)? Może problem z uprawnieniami?

Zmieniłem system na Linux Mint. Potestuję jeszcze z tym systemem. A Skype to jako przykład, mi chodzi o wszystkie aplikacji, m. in. Firefox, Brave (to taka przeglądarka)

Na Linux Mint kamera działa w VLC, na Firefox i Brave nie działa :frowning: A to mi najbardziej jest potrzebne. Jakieś rady?