Sterowniki do Lenovo Y550 pod Windows XP


(Windu182) #1

Witam,

poszukuje odpowiednich sterowników do Lenovo Y550 pod XP tak aby stworzyć programem nLite płyte instalacyjną z Windows XP.

Dodałem wszystkie stery jakie były na oficjalnej stronie Lenovo ale i tak przy instalacji tak przygotowanego XP wyskakuje blue scrin... Pewno chodzi o jakies konkretne sterowniki do SATA, lub zapewne kwestia ustawień w biosie odnośnie magistrali SATA ?

Miał już ktoś ten problem?


(Kwalimir) #2

Tutaj masz ten sterownik:

http://consumersupport.lenovo.com/en/Dr ... 1235.html#


(Windu182) #3

Dzięki, już sobie poradziłem z instalacja. Wystarczywszy zmienić w biosie magistrale na IDE.

Wiec na Win 7 zainstalowałem XP, z tym że teraz odpala tylko Win XP i nie ma listy wyboru systeów- nie wiem jak ja wywołac?


(Kwalimir) #4

Bo najpierw instaluje się starszy system a potem nowszy.Możesz dodać Windows7 do bootloadera programem Easy BCD.


(Windu182) #5

teraz problem jest tego typu: Udało się zainstalować XP. Były problem ze zlokalizowaniem Win 7 po zainstalowaniu XP, ale w końcu udało się jakoś go odpalić, lecz po ustawieniu (z płaszczyzny Win 7) listy wybierania systemów Win XP jest uszkodzony. Screen błędu - http://img121.imageshack.us/img121/7759/dsc00011xc.jpg . W czym problem? Co takiego robię źle?


(Kwalimir) #6

Wygląda na to że bootloader Xp jest uszkodzony lub źle skonfigurowany.Jak uruchomiłeś 7, posłużyłeś się do tego programem który ci poleciłem?


(13alan69) #7

Witam. Cały temat dotyczy właściwie mnie :wink: Windu miał konto dlatego pisał. Teraz się dołączam pomimo mniejszej wiedzy na temat komputerów ;p

Tak, użyłem tego programu, a czy zrobiłem to dobrze to już sam nie wiem. Jesteś w stanie napisać krok po krok co mam zrobić? Z góry dzięki :wink:

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 8:53 --

W tej chwili znalazłem coś takiego:

ja instalowałam xp na viste z racji tego ze mam laptopa z preinstalowana vista, po zainstalowaniu xp i uruchomieniu go nalezy wgrac program NET FRAMEWORK 2.0 a nastepnie VIstabootpro 3.3 . w programie Vistabootpro klikamy na "system bootloader" a w nim zaznaczamy pola "windows vista bootloader ( unistall legacy bootloader)" oraz pole "system partition"na dole kliknac install bootloader i restart kompa.

po restarcie właczy sie vista -nalezy wejsc w dysk z xp odszukac program vistabootpro ( program files-pronetworks-vistabootpro i uruchomic , klikamy "Menage Os Enteries" i zaznaczamy pole "add NEW OS entry" w polu "OS name "wpisujemy Windows xp w OS Type wybieramy "windows legacy" w OD driwe - wpisac partycje na której jest xp

Jezeli po restarcie wyskakuje bład przy próbie uruchomienia xp " uszkodzony plik ntldr" nalezy go skopiowac z płytki z xp na partycje z vista i xp

Wszystko zrobiłem w taki sam sposób, lecz nie wiem gdzie skopiować wspomniany plik 'ntldr'. Help!


(Kwalimir) #8

Czyli rozumiem że teraz uruchamia ci się tylko 7?Jeżeli tak uruchom EasyBCD i w zakładce Ad\Remove Entries dodaj XP.Jeżeli to nie pomoże w zakładce Menage Bootloader przywróć bootloader XP i już z poziomu XP dodaj Windows7.

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 9:03 --

Nie używaj 2 różnych programów na raz bo tylko jeszcze bardziej namieszasz.Co do vistabootpro to nie znam tego programu i nie za bardzo mogę ci w jego obsłudze pomóc, ale o ile się orientuje to program o podobnych możliwościach jak EasyBCD.

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 9:08 --

A plik ntldr masz w katalogu I386 na dysku CD z systemem i kopiujesz go do głównego foldera na dysku.


(13alan69) #9

Zrobiłem, ale jest takie coś http://img59.imageshack.us/i/screenntl.jpg/ - ściągnąłem to co program kazał ze stronki http://neosmart.net/wiki/pages/viewpage ... eId=196612 i nie wiem oczywiście gdzie to skopiować, niby jest podane w tym komunikacie ale nie umiem tego zlokalizować ;/

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 9:14 --

no chyba, że chodzi po prostu o główny folder systemu


(Kwalimir) #10

Tak chodzi o główny folder systemu, czyli kopiujesz po prostu na C, czy jaką tam masz literę przypisaną do dysku z systemem.


(13alan69) #11

Ok. Gratulacje wszystkim (sobie także). Udało się zrobić :wink: Opisze teraz dokładnie i jak ktoś może dodać do FAQ to zapewne się przyda :wink:

Instalacja systemu Windows XP w przypadku wcześniej zainstalowanego systemu Windows Vista bądź Windows 7.

Należy utworzyć nową partycję, na której będzie zainstalowany Windows XP. Następnie uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej systemu Windows XP, instalujemy na utworzonej przez nas nowej partycji. Dodam, że płyta instalacyjna systemu Windows XP musi zawierać odpowiednie sterowniki, które są potrzebne dla naszego komputera, np: instalowałem XP na Lenovo y550. Potrzebne sterowniki znalazłem na http://consumersupport.lenovo.com/pl/Dr ... yID=207087 . Sterowniki do naszej instalacji Win XP można dodać programem nLite. Po zainstalowaniu systemu domyślnie będzie się uruchamiał XP. Teraz, instalujemy NET Framework (przynajmniej wersja 2.0), ściągamy program vistabootpro http://www.idg.pl/ftp/pc_16889/VistaBootPRO.3.3.html a w nim:

Klikamy na "system bootloader", a w nim zaznaczamy pola "windows vista bootloader ( unistall legacy bootloader)" oraz pole "system partition". Na dole kliknąć Install bootloader i restart kompa.

Po restarcie włączy się Vista/Windows 7 - należy wejść w dysk z XP i odszukać program vistabootpro (program files-pronetworks-vistabootpro) i uruchomić. Klikamy "Menage Os Enteries" i zaznaczamy pole "add NEW OS entry", w polu "OS name " wpisujemy Windows XP a w OS Type wybieramy "windows legacy", zaś w OD drive - wpisać partycje na której jest XP. Teraz ponowne uruchomienie komputera. Jeżeli po restarcie wyskakuje błąd przy próbie uruchomienia XP "uszkodzony plik ntldr" należy ściągnąć go - http://neosmart.net/wiki/pages/viewpage ... eId=196612 - oby dwa pliki po ściągnięciu kopiujemy do głównego katalogu (w którym zainstalowany jest Windows XP). Restart i sprawdzamy, czy wszystko jest ok, a powinno być :wink: W razie niejasności proszę pisać: 13alan69@gmail.com lub 5578196.

!UWAGA! Ważne jest, gdy posiadamy dysk SATA, to należy (w zależności, z którego systemu chcemy startować) zmienić jego ustawienia. Wchodzimy do biosa, w zakładce Configuration zmieniamy SATA Mode Selection na IDE, jeżeli chcemy odpalić XP, lub AHCI (domyślnie), gdy uruchamiamy Vistę, bądź Windows 7.