Sterowniki do MoBo ASUS H81-plus na Linux'a


(Skofffcioreturnsback) #1

Witam,

 

poszukuję sterowników do mojej płyty głównej (ASUS H81-PLUS) na Linux'a.

 

Czy takowe istnieją? Jeśli tak, proszę o podanie linka do pobrania.

 

Z góry dziękuje i Pozdrawiam,

Skofffcio


(wirtualizacjawit) #2

Producent tej płyty oficjalnie nie wspiera Linuxa. Poza tym z reguły przy instalacji Linux sam zainstaluje potrzebne sterowniki. Masz jakiś problem przy instalacji / podczas użytkowania systemu czy martwisz się na zapas (niepotrzebnie) ? :slight_smile:


(Dhor) #3

Ostatnio stawiałem dzieciakom w rodzinie Minta na podobnej płycie (H81M?) i wszystko zadziałało z marszu, bez kombinowania ze sterownikami - a przynajmniej nic co by działało, nie uwydatniło się podczas normalnej pracy. No ok, uruchomiłem tylko instalator Intela, który pobrał sobie najnowsze stery dla wbudowanej grafiki.


(Skofffcioreturnsback) #4

Nie mam problemu z instalacją systemu, gdyż (nie) martwię się na zapas. Wiem, że linux posiada wbudowane uniwersalne sterowniki, ale takowe zmniejszają wydajność (chyba). Chciałbym wykorzystać 100% możliwości komputera przy Ubuntu 14.10, a doszły mnie słuchy, że pozostawienie wbudowanych sterów tego nie umożliwia.


(dragonn) #5

Nic nie zmniejsza ;), sterownik do chipsetu itp są oficjalne od Intela tyle że załączone do kernela. Jedyne co wbudowane może być gorsze to sterownik do karty graficznej, szczególnie w przypadku Nvidii warto wgrać sterownik producenta.


(Marcineez) #6

Jeśli chcesz wykorzystać 100% mocy komputera instaluj np. Gentoo, a nie toporne Ubuntu.


(wirtualizacjawit) #7

Gentoo jest ciężką dystrybucja. Lepiej SUSE bądź Minta moim zdaniem. Biorąc pod uwagę fakt że kolega pyta o osobne sterowniki do płyty nie sądzę aby był zaawansowany w systemach Linux.