Sterowniki do płyty głównej Epox EP-5EGMI

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum Witam wszystkich serdecznie. :slight_smile:

Problem mój polega na tym, iż miałem wymienianą płytę główną i po podłączeniu w menedżerze urządzeń zauważyłem, że mam znak zapytania oznaczony jako PCI Device, co wiąże się z brakiem dźwięku. Próbowałem dojść do tego, czego konkretnie jest to przyczyną, próbując zainstalować kodeki do płyty dźwiękowej, ale nic z tego. Wyczytałem na internecie, że może to być problem związany ze sterownikami do płyty głównej. :slight_smile:

Zrobiłem skana z CPU-Z i bardzo bym prosił o pomoc w odszukaniu sterowników do tej płyty głównej, bo mam z tym problem. Byłbym bardzo wdzięczny. :slight_smile:

t1676078_pa-yta-ga-a-sup3-wna.jpg

Czyżby nie była to twoja płyta główna?

Na tej stronie masz przekierowania do sterowników, biosów itp.

http://www.motherboards.org/mobot/mothe … /EP-5EGMI/

Zalecam zajrzeć do komputera i upewnić się z wyglądem tej płyty bo ten producent nawet własnej strony nie ma…

A z takimi nie wiadomo co i jak

Nie ma tam nic do pobrania z tego co podałeś. :frowning:

Hej,

A przypadkiem nie jest to po prostu karta dźwiękowa wpięta do portu PCI?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie brałem takiej opcji nawet pod uwagę, z tego względu, że ja sam tej płyty nie wymieniałem, tylko w sklepie komputerowym. Ale i tak tego teraz,niestety, nie sprawdzę, bo kurde w międzyczasie wystąpił inny problem; przez to, że próbowałem jakieś sterowniki zainstalować nie chce mi się komp uruchomić, nawet w trybie awaryjnym i nie byłoby to problemem, gdybym mógł zrobić formata od razu, ale muszę zgrać potrzebne mi dane z partycji systemowej. :?

Hej,

Można albo wykonać instalację nakładkową - czyli taką bez formatowania partycji z systemem - albo posłużyć się na przykład trybem Mini Windows XP z płyty Hirens’ Boot CD. To ostatnie to środowisko Windows XP uruchamiane bezpośrednio z płyty i dające możliwość wykonywania operacji dyskowych jak w normalnym systemie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mówisz o tym?

http://www.portal24h.pl/pobierz/detale/ … ootcd.html

Musiałbym to nagrać na płytkę i potem odpalić z płytki po włożeniu do tej jednostki, tak?

Jakoś w nadinstalke systemu nie wierzę, że się powiedzie i odzyskam wszystko co trzeba.

Jeśli uszkodziły się istotne pliki systemowe to jak najbardziej instalacja naprawcza pomoże.

Hej,

Dokładnie tak. Ściągasz, wypakowujesz i wypalasz obraz iso na przykład przy pomocy ImgBurn’a. Następnie bootujesz komputer z płyty i wybierasz tryb Mini Windows XP.

Dlaczego - instalacja taka nadpisuje tylko pliki systemowe - danych użytkownika nie rusza w żaden sposób. A czasami to jedyna metoda naprawy systemu - poza pełnym formatem partycji i instalowaniem systemu od zera.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tylko, że ja nie mogę nadgrać systemu, nawet jakbym chciał. To będzie chyba już jakaś grubsza sprawa z tym kompem, bo nawet po wejściu tym Hirens’ Boot CD tak mi powoli to wszystko chodzi, że szok. Chyba, że to normalne w tym trybie Mini XP. Poza tym wydaje mi się, że nie widzi mi wszystkich plików, jakie tam mam.

Hej,

Dlaczego?

Może tak być - szczególnie w przypadku, gdy komputer wyposażony jest w niewiele pamięci RAM.

Być może ustawione jest, by nie były pokazywane ukryte pliki i foldery.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Bo chyba muszę tę partycję sformatować prawda?

Ramu mam 2gb, więc to chyba nie to. Ale zauważyłem, że ten program musi się najpierw rozruszać, żeby można zacząć w miarę normalnie z niego korzystać. Mimo wszystko jest bardzo pomocny. Z tego co gdzieś wyczytałem, to można zrobić obraz wszystkich programów,które ma się zainstalowane łącznie ze sterownikami itp. tak, że po formacie nie trzeba tego wszystkiego instalować. Mogę nim też formata zrobić?

Hehehe, aż taki ciemniak to ja nie jestem. :stuck_out_tongue: Znam się coś tam na tym kompie. :slight_smile: Po prostu wydaje mi się, że potraciły mi się niektóre pliki, być może przez awarię systemu.

Hej,

Niekoniecznie - można zrobić instalację nakładkową, która zachowuje pliki użytkownika oraz zainstalowane programy. W przypadku takiej instalacji nie formatujemy partycji systemowej.

Faktycznie, 2GB RAMu spokojnie powinny wystarczyć. Natomiast dobrym sposobem jest też nagranie płytki Hirens’a na DVD, które ma lepsze czasy dostępu i szybszy transfer danych - tryb Mini Windows XP zbootowany z DVD startuje zauważalnie szybciej.

Bardzo przydatna sprawa - sam też na komputerze tworzę okresowo obrazy partycji systemowej tak, by w razie problemów szybko przywrócić system do życia. :slight_smile:

Tak, z poziomu eksploratora trybu Mini Windows XP możesz spokojnie sformatować partycję systemową.

Czasami najprostsze rozwiązania jakoś uciekają przed wzrokiem. :slight_smile:

Może tak być. Warto więc sprawdzić też kondycję dysku twardego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No właśnie próbuję to zrobić, ale nie wiem jak. Mam XP professional i tam nie ma opcji instalacji bez formatowania.

t1694214_1.jpg

Klikam Enter

t1694215_2.jpg

Daję na D i Enter (nie wiem w ogóle skąd mi się wzięła nieznana partycja C,skoro wcześniej miałem na C windowsa a na D resztę)

t1694213_3.jpg

I jak widzisz, bez formatowania się nie da nic zrobić.

Jest też tam wcześniej opcja podziału partycji, tylko ja nie wiem czy mogę podzielić partycję d, gdzie mam rzekomo windowsa tak, aby nie naruszyć plików z tego dysku? Z tego co ja rozumiem, to mam dysk 70 gb, z tego zapełnione 40 gb i mogę podzielić dysk na partycje A (40 gb) i B (30 gb) z tym, że na A jest stary Windows, a na B robię instalację nakładkową. Dobrze myślę?

O tym nie pomyślałem, ale będę wiedział na następny raz. :slight_smile:

Będę w takim razie musiał też to zrobić. :slight_smile:

A jak mam się dostać np. już do samych plików systemowych albo zainstalowanych programów? Bo ja tam nie widzę takich tylko same pliki muzyczne,filmowe, zdjęciowe i tekstowe.

Hej,

Właśnie widzę. Ale fakt ten wynika z prostej przyczyny - na partycji w ogóle nie są widoczne żadne dane. Być może partycja została więc uszkodzona bądź sformatowana zgodnie z innym systemem plików niż FAT i NTFS, które widoczne są dla Windowsa XP.

:arrow: Spróbuj odpalić komputer z płyty G-Parted i zobacz, jak w tym programie wyglądają partycje i ich układ,

:arrow: Czy po uruchomieniu trybu Mini Windows XP z Hirens’ Boot CD widoczne były wszystkie partycje? Łącznie z tą obecnie uszkodzoną partycją C?

Źle myślisz. Instalację nakładkową możesz zrobić tylko na takiej partycji, na której wcześniej był zainstalowany Windows. Dodatkowo wszelkie operacje dokonywane na partycjach z poziomu instalatora Windows XP, są równoznaczne z formatowaniem partycji i utratą danych na niej zawartych.

Wracamy do tego, co napisałem na początku tego posta. Trzeba sprawdzić, czy nie jest uszkodzona partycja systemowa - prawdopodobnie tak właśnie jest, przez co nie widzisz żadnych plików systemowych, z zdjęcia, muzykę i inne widzisz na partycji z danymi.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No to pewnie uszkodzona jest, bo jakoś tak dziwnie uboga po uruchomieniu Hiren’s, chociaż były widoczne wszystkie partycje. Okej, może nie będę przeciąg: ostatnie pytanie i zabieram się za formata, jeśli nie ma rady. Powiedz mi proszę, czy jakbym się podpiął do innego kompa tym dyskiem, to będę miał widok tych partycji w takiej formie, jak w Hirens czy normalnie wszystkie pliki powinienem zobaczyć pomimo tego uszkodzenia? Jak myślisz?

Hej,

Spróbuj podłączyć. Aczkolwiek na 99% zobaczysz to tak samo, jak w przypadku Hirens’a. Bardzo prawdopodobne, że jest to uszkodzenie sprzętowe i danych z partycji C po prostu nie odzyskasz. Ewentualnie możesz spróbować posłużyć się TestDisk’iem by przywrócić poprzedni układ partycji.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok. Dzięki wielkie za cierpliwość i pomoc. :slight_smile: Zabieram się przez weekend za format i odezwę się, gdyby problem z PCI Device wystąpił ponownie.

Wtrącę się, odnośnie sterowników, nie wiem czy to nadal aktualne, ale posiadam w swoim “magazynie” kompletną taką płytę główną, wraz z sterownikami na płycie CD. Jeśli chcesz, mogę je wrzucić gdzieś na serwer i sobie pobierzesz.