Sterowniki do płyty głównej - skąd? AHCI czy IDE?


(stream) #1

Witam,

wkrótce planuję zainstalować system na nowo i rozglądałem się za sterownikami. Mam płytę główną Nazwa płyty Gigabyte GA-M56S-S3. I tu rodzi się pytanie. Na http://www.gigabyte.pl/products/mb/driver/ga-m56s-s3_1x.html sterowniki chipsetu są z 22/01/2008, a na nvidia.pl 01/10/2009. Dlaczego nvidia.pl? Ano dlatego że to chipset nForce560.

Taka sama sytuacja jest ze sterownikami audio. Na http://www.gigabyte.pl/products/mb/driver/ga-m56s-s3_1x.html są z 13/08/2010, a na realtek.com.tw z 5/11/2010(mam Realtek ALC888).

Instalować na AHCI czy IDE? Mam dysk WDC 250 GB.

Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!


(Cedar) #2

Zasadnicze pytanie - jaki system masz zamiar instalować?

Ten dysk to SATA czy IDE? Jeśli IDE to żaden problem z instalacją XP, Visty, 7. Jeśli SATA to brak problemu z instalacją Win 7, prawdopodobnie brak problemu z instalacją Visty i duża szansa na lekkie problemy z instalacją XP.


(pakeroso) #3

Wygląda na to, że Gigabyte nie wspiera już Twojej płyty głównej, dlatego też nie aktualizuje już pod nią sterowników. Raczej nie ma znaczenia którą opcję wybierzesz, choć nigdy nie wiadomo czy nowszy sterownik nie jest lepszy


(Kfirszt) #4

Jeżeli chcesz instalować Windows XP to ustaw tryb pracy kontrolera dysków na IDE - inaczej będziesz musiał przygotować dyskietkę ze sterownikiem do niego i wskazać go przez F6 w czasie instalacji. Jeżeli ma to być Vista lub siódemka - ustaw AHCI. Oba systemy rozpoznają ten tryb pracy bez dodatkowych zabiegów. Dodatkowo ten tryb umożliwia wykorzystanie kilku dodatkowych technologii udostępnianych przed kontroler jak np. NCQ. Co do sterowników do płyty - są dwie szkoły. Ja instaluję najnowszą dostępną wersję.