Sterowniki do tp-link WN722N na prehistorycznym Lubuntu


(darekkkk) #1

Cześć,
Pacjent to stary Dell, który wyposażony jest w czytnik CD i płytę pod którą nie bootuje pendrive. Oznacza to, że nie miałem możliwości/umiejętności zainstalować nic nowszego niż Lubuntu z 2010 roku (mieści się na CD).
Z racji tej, że nie jest to wydanie już wspierane, nie mam możliwości jakiejkolwiek aktualizacji (mniejszy problem) ale i instalacji czegokolwiek nowego (BARDZO duży problem).
Idzie o sterowniki do karty sieciowej USB WN722N - poradniki internetowe podają polecenia do wklepania w konsolę ale to nie działa bo … repozytoria chyba już są nieczynne.
Nie mogę też znaleźć paczki .deb.

Co radzicie, jak zainstalować sterowniki to tej karty?


(Aranthor) #2

Zamiast męczyć się z przestarzałymi wersjami Linuxa, polecam zainstalować coś współczesnego. Wiele dystrybucji (np. Antergos) posiada minimalistyczne wersje obrazów ISO, które mieszczą się na płycie CD. W ten sposób będziesz miał dostęp do repozytoriów oprogramowania i tym samym możliwość instalacji sterowników.


(saturno) #3

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/8.7.1+nonfree/i386/iso-cd/firmware-8.7.1-i386-netinst.iso

Powyższa płyta pozwoli ci na uruchomienie instalatora Debiana.

Zawiera ona już sterownik do twojej karty sieciowej.

 

Jako że masz stary sprzęt zalecam wybranie w czasie instalacji środowiska graficznego: LXDE.


#4

Cały czas jeszcze istnieje dostęp do starych repozytoriów *buntu. Tutaj masz instrukcję: https://www.warpconduit.net/2011/07/31/apt-repository-for-old-ubuntu-releases/ Po dokonaniu opisanych zmian możesz już sobie instalować wszystko co dla tego wydania było dostępne kilka lat temu.

Inna sprawa, że lepiej znajdź coś nowszego, bo instalacja archaicznego wydania to same kłopoty. Masz sporo dystrybucji, które są przeznaczone na tego typu komputery i działają na nich zdecydowanie lepiej od Lubuntu z 2010.


(vonAbecadlovitz) #5

Teoretycznie tak, ale w praktyce to tak różowo nie jest. Mam tą kartę w stacjonarce, i przy instalacji debian zawsze płakał o jakiś niewolny sterownik i po instalacji musiałem to instalować: https://wiki.debian.org/ath9k_htc

Oczywiście jeśli woli się internet po kablu to można olać.


(saturno) #6

Instalowałeś system z dokładnie takiej samej płyty jak podałem?

Tzn. z płyty zawierającej już w sobie zamknięte firmware , a dokładniej pakiet: firmware-atheros.