Sterowniki do Ubuntu lub Debian'a do laptopa XPS L501x

Cześć!

Chciałbym zainstalować w moim nowym laptopie drugi system Linuxa - zastanawiam się nad dystrybucja Debian lub Ubuntu.

Zastanawia mnie jednak inna bardzo ważna kwestia - skąd mam pobrać sterowniki do tego laptopa - na stronie Dell ich nie można znaleźć, a jakoś nie widzi mi się ściągać sterowniki bezpośrednio ze stron producentów podzespołów - w związku z tym chciałbym zapytać czy istnieje jakiś sposób, żeby automatycznie pobrać sterowniki do Linuxa?

Do Windowsa są programy pobierające samodzielnie sterowniki, wiec może są i takie do Linuxa?

Będę wdzięczny za pomoc - bo obawiam się, że bez tego będzie bardzo trudno mi przesiąść się na ten system…

Dokładna specyfikacja laptopa:

Rodzina produktów	XPS

Procesor	Intel Core i7-740QM (Od 1.73 GHz do 2.93 GHz, 6 MB cache)

Chipset	Mobile Intel HM57 Express

Pamięć RAM	8192 MB (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz, maks. 8 GB)

Ilość gniazd pamięci	2 (0 wolnych)

Dysk twardy	640 GB SATA 7200 obr.

Wbudowane napędy	Blu-Ray Combo

Typ ekranu	Truelife FullHD B+RGLED Display

Przekątna ekranu	15.6" FullHD

Nominalna rozdzielczość	1920 x 1080

Karta graficzna	nVidia GeForce GT 435M

Wielkość pamięci karty graficznej	2048 MB (pamięć własna)

Urządzenie wskazujące	Touchpad

Typ baterii	Litowo-jonowa, 9-komorowa

Karta muzyczna	Zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio

Karta sieciowa	10/100/1000 Mbps

Wi-Fi 802.11 b/g/n

Rodzaje wyjść / wejść	1x Bluetooth 3.0

1x Combo eSATA/USB 2.0

1x czytnik kart 9 w 1 (SD/SDIO/SDXC/SDHC/MS/MS Pro/MMC/MSXC/xD)

1x DC-in (wejście zasilania)

1x HDMI

1x mini DisplayPort

1x Wejście mikrofonowe

1x Wyjście słuchawkowe

2x USB 3.0

Zainstalowany system operacyjny	Microsoft Windows 7 Professional PL (wersja 64-bitowa)

Wysokość	Od 32.8 mm do 38.2 mm

Szerokość	381 mm

Głębokość	264.5 mm

Waga	2.78 kg (z baterią)

Dodatkowe informacje	27 miesięcy gwarancji Next business Day od daty produkcji komputera

Aluminiowa obudowa

Partycja recovery (opcja przywrócenia systemu z HDD)

Wbudowana kamera internetowa 2.0 MP

Wbudowane głośniki stereo JBL 2.1 (2 x 4W + 12W subwoofer)

Z góry dzięki za odpowiedź

Przed instalacją Ubuntu zawsze możesz sprawdzić działanie systemu z LiveCD.

Większość rzeczy powinna działać out of the box po instalacji. Ubuntu ma też program, który wyszukuje i instaluje sterowniki (w 10.10 pod System → Administracja → Dodatkowe sterowniki)

OK - ale czy on znajdzie sterowniki do wszystkich programów - będę mógł wciąż korzystać z, karty graficznej, czytnika kart SD, napędu Blu-Ray i USB 3.0?

Nie przekonasz się dopóki nie spróbujesz. Tak jak wspomniałem – uruchamiając LiveCD nie wprowadzasz żadnych zmian na komputerze – więc tak najłatwiej bezpiecznie jest sprawdzić co działa, a co nie. Najnowsze Ubuntu ma jądro w wersji 2.6.35, więc ma parę miesięcy – jeśli coś by nie działało warto zainteresować się aktualizacją jądra (choć samodzielna kompilacja wymaga minimum wiedzy) albo inną dystrybucją z nowszą wersją linuksa.

To co może wartałoby się na Debiana przesiąść?

Debian ma jeszcze starszą wersję linuksa (stabilna 2.6.26, mocno sprzed 2009 roku, testing 2.6.32, wersja z końca 2009), więc raczej nie.

Trzeba przetestować system w trybie live-cd, nr47 ma rację.

OK, ale przecież w trybie LiveCD nie mogę instalować sterowników, a więc i sprawdzić, które będą na nim działać, a które nie…

Powtórzę się: większość rzeczy powinna działać out of the box - domyślne jądro Ubuntu zawiera w sobie już bardzo wiele sterowników. Uruchamiając program o którym wspomniałem wprawdzie nie będziesz mógł przetestować ich działania, ale zobaczysz chociaż jakie są wykrywane – a jeśli są wykrywane to możesz założyć, że z dużym prawdopodobieństwem będą działać.

Z grafiką problemów nie powinno być, Nvidia akurat tworzy sterowniki dla Linuksa do większości swoich kart. Jeśli chodzi o USB 3.0, to jądro Linux obsługuje go od dawna (od której wersji dokładnie to nie pamiętam), chyba nawet Windows 7 nie jest w stanie obsłużyć USB 3.0 bez dodatkowych sterowników firm trzecich. Jeśli chodzi o WiFi, to nie podałeś na jakim czipsecie działa. O grafikę bym się nie martwił, prędzej z Wifi będzie problem, jeśli w ogóle będzie jakiś problem. Żeby poznać czipset na jakim pracuje karta, podaj jeszcze wynik polecenia (jeśli zdecydujesz się uruchomić Ubuntu w LiveCD)

lspci -k

Pozdrawiam!

@Roobal

Niestety ale mogą być problemy, laptop ten posiada technologie optimus, który nie działa pod linuxem, zresztą:

http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=38223

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=188184

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=lin … +nvidia+op

więc, średnio z grafiką będzie. System będzie działać na tej intela. By wyłączyć kartę nvidii będzie trzeba się trochę pomęczyć pewnie. Reszta natomiast powinna działać.

Edit (wiem że to nie jest do twojego modelu ale można sprobować :stuck_out_tongue: ):

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=127816&page=2

"W BIOS K52JC w ustawieniach SATA jest możliwość wyboru trybu pracy SATA:

  1. AHCI - czyli enchanced

  2. IDE - compatibility"

OK na chwilę się wstrzymałem, jednak słyszałem, że w chwili obcnej nieco łatwiej jest zainstalować Linuxa w tym laptopie, ze względu na to, że poszerzyła się lista obsługiwanych sprzętów? To prawda?

Tylko teraz mała zmiana planów, najprawdopodobniej zamiast Ubuntu w tym laptopie pojawi się Kubuntu, albo jakaś zupełnie inna modyfikacja Linuxa - ze względu na to, że Ubuntu w chwili obecnej jest podobno dosyć niedopracowane ze względu na nowe środowisko graficzne… Czy to dużo zmienia? Czy sterowniki działające na Ubuntu, będą działać tak samo na Kubuntu i np. OpenSuse?

Zawsze można zostać przy tradycyjnym pulpicie GNOME w Ubuntu. Różne warianty ten dystrybucji używają wspólnych repozytoriów - paczki są te same, a więc jądra też. Odpowiadając - nie, nie zmienia się nic pod względem jądra.

Szczerze mówiąc wolę coś z nowszym Gnome w wersji 3…

Jaki jest najlepszy system z tym środowiskiem graficznym?

To dobrze… a co z takimi dodatkami jak np. Centrum Oprogramowania Ubuntu - je też da się dodać do Kubuntu i innych dystrybucji?

Jedyną dystrybucję posiadającą GNOME 3, którą kojarzę to Arch. Nowa Fedora i OpenSuse mają mieć GNOME w wersji trzeciej w najbliższym czasie. Niestety nie wiem jak zmierzyć i porównać “najlepszość” tych dystrybucji, więc nie mogę odpowiedzieć na pytanie.

Ubuntu Software Center pisany jest w GTK+. Oczywiście można go zainstalować, jednak z całą pewnością nie będzie się tak dobrze integrował z KDE jak z GNOME. Kubuntu posiada swoją aplikację do instalacji paczek i to raczej jej powinno się użyć.

A co to za aplikacja - tak samo rozbudowana jak ta dostępna w Ubuntu? Bo szczerze mówiąc nie słyszałem nic o niej. Czy można z niej instalować tak samo łatwo aplikacje jak z Centrum Oprogramowania? I czy można rozszerzać bazę domyślnych aplikacji w niej?

To chyba na razie się wstrzymam i poczekam aż pojawi się w większej liczbie dystrybucji, a na razie przetestuję KDE…

No i ostatnie pytanie - czy w chwili obecnej na moim laptopie da się uruchomić i wykorzystać już grafikę Nvidii pod Linuxem?

Tu jest artykuł o niej: http://jakilinux.org/kde/kpackagekit-ja … re-center/

Na to pytanie jedynie Ty sam możesz sobie odpowiedzieć próbując instalacji. Z tego co patrzyłem na stronie nvidii - sterowniki wspierają Twoją kartę, problemów być nie powinno.

Jeżeli wskakujesz z windy, polecałbym jednak Gnome, KDE jest fajne ma jednak swoje wymagania…chociaż kto co lubi :slight_smile: a NVIDIA jak najbardziej pod linuxem,chociaż ATI coś zmajstrowała ostatnio :slight_smile: no nic tylko ćwiczyć–powodzenia :slight_smile: