Sterowniki Intel do karty graficznej na Linuxie Lite

Witam mam problem z zainstalowaniem sterowników do karty graficznej intel GMA 950, grafika jest zintegrowana w płycie głownej laptopa. Po zainstalowaniu linuxa po wpisaniu do terminala komendy

lshw -c gfxcard

pokazuje mi info że mam PCI (sysfs). Znalazłem sterowniki na stronie intela, pod tym linkiem, ale nie bardzo wiem jak je zainstalować w systemie. Niestety problem ze sterownikiem jest dosyć uciążliwy bo nie mogę zmienić rozdzielczości na większą :slight_smile: Dodam że wszystkie aktualizacje systemowe mam zainstalowane. Proszę o pomoc

Zainteresuj się instalatorem - sam sprawdzi czego potrzeba, a później zainstaluje. Niemal bezobsługowy instalator: https://01.org/linuxgraphics/downloads

 

Sekcja “Intel Graphics Installer for Linux* 1.1.0”.

 

Jeśli się kwalifikujesz - ściągnij paczkę pod swoją dystrybucję.

 

Niestety ale po zainstalowaniu wersji dla ubuntu pokazuje się błąd dystrybucji.

 

2a70ee0271662e20gen.png

​Po pierwsze: sterowniki masz już w systemie i nie na ich braku polega problem.

​Po drugie: tak to jest, gdy się używa jakichś wynalazków zamiast normalnych dystrybucji.

Nie na ile to pomoże ale zrób  tak :

sudo bash -c "apt-get update ; apt-get install linux-headers-$(uname -r) build-essential" ### Dla pewności zainstaluj
potem
sudo bash -c " bash install.sh" 
lub
chmod u+x ; sudo install.sh
lub
chmod u+x ;su -c "install.sh"

Te polecenia w , których wywołujesz "install.sh " oczywiście musisz użyć ścieżki względnej lub bezwglednej .

Nie wiem czy to pomoże , ale spróbuj .

Tu masz kawałek skryptu co cię może wspomoże.Jeśli zadziała proszę o info :slight_smile:

function run()
{
   read -p    "    podaj hasło    "pass
    echo $pass | sudo -S echo " uzyskano uprawnienia" 2>/dev/null
    sudo bash -c "$1"
}


run "tar -cvpJf /home/intel-graph.tar.xz -C /usr/lib/firmware/i915 . "
echo "Kopia /usr/lib/firmware/i915 jest w /home/"

wklej to jakiegoś edytora i nazwij jak chcesz potem nadaj uprawnienia wykonania,ten “kawałek” spowoduje, że utworzy ci kopie tego katalogu gdzie ma być ten plik do karty graficznej . Jeśli nie lub jest pusty to nie ma problemu .