[sterowniki] kłopoty ze sterownikiem portu lpt ecp

Witam.

Mam problem z instalacją sterownika lpt pod windows xp - w zasadzie u znajomej - pracowała nagle rukarka padła, w menadżerze urządzeń port figuruje jako nieznane urządzenie przy próbie instalacji sterownika ciągle ten sam błąd - “nie można zainstalować tego sprzętu” - “nieprawidłowe dane”. Stosowałem się do wskazówek spod adresu http://support.microsoft.com/kb/810882/pl ale nic to nie daje. Drukarka jest igłowa lpt - nie sposób podłączyć jej w inny sposób.

W BIOSie komputera wszystkie ustawienia są prawidłowe? A jeśli są - być może uszkodzeniu uległo złącze lpt w komputerze albo (co w sumie lepiej bo mniej kłopotu z wymianą :slight_smile: ) przewód drukarki?

przewód odpada bo kłopot jest z samym portem w systemie - nie widzi więc nic co jest do niego przypięte. Jeśli chodzi o ustawienia biosu - sytuacja ta ma miejsce u mojej znajomej - twierdzi że nic nie było ruszane tym bardziej w biosie bo nie wiedziała nawet, że takie coś istnieje - z dnia na dzień przestało działać. Ponowna próba instalacji sterowników spełza na niczym. BYć może w takim razie złącze uległo uszkodzeniu - czy mogło się tak stać i czy wtedy opisany przeze mnie błąd miałby miejsce ?

No cóż patrząc na komunikaty błędu wyrzucane przez system (nieprawidłowe dane,czyli system nie jest w stanie poprawnie zinterpretować sygnału/ów/ na złączach portu) - fizyczne uszkodzenie portu wydaje się mocno prawdopodobne.

Możesz to zweryfikować podłączając inne urządzenie (i najlepiej innym kablem)do tego portu. Ale to już zdaje się zrobiłeś.

I w drugą stronę - podłączcie tą (niby nie działającą) drukarkę do innego komputera. Jeżeli zadziała (OIDP nawet nie trzeba sterowników instalować, wystarczy proste copy plik.txt lpt (n -> numer portu lpt). Jeżeli drukarka zareaguje, tzn. że jest OK. I drukarka i przewód. Natomiast port LPT - do wymiany.