Sterowniki [LINUX/Ubunt] do laptopa Toshiba Tecra M2

(Thes2nto) #1

Witam, zdecydowałem się na przesiadkę na Linuxa, wybrałem Ubuntu i pojawiał się problem związany z brakiem sterowników pod Linuxa.

Mam pewną stronkę gdzie znalazłem sterowniki do lapka mego, jednakże nie mam pojęcia która wersja Linuxa najlepiej odpowiadała by Ubuntu: link

* Toshiba Tecra M2 [suSE 9.2] (in 20050207)

* Toshiba Tecra M2 [slackware 10.1]

* Toshiba Tecra M2 [Debian]

* Toshiba Tecra M2 [slackware 11]

Z drugiej strony zastanawia mnie czy nie wystarczą zwykłe sterowniki graficzne od Nvidi aby wyostrzyć obraz? No i dlaczego Ubunt nie mógł przejąć wszystkich sterowników skoro te pod sieć WLAN sobie sprowadził z drugiego systemu na HDD?

(niezDarek) #2

na pewno:

wybierz

(demisen) #3

Debian. Łubududubu jest oparte o Debiana. Z jakim driverem masz problem ? W moim przypadku (laptop ASUS) miałem drivery do wszystkiego (LAN, WLAN, GPU, czytnik i bluetooth - realtek, azureus, nvida, ricotech, toshiba ) jak już masz problem to szukaj na stronach producentów poszczególnych podzespołów.

(Thes2nto) #4

Problem jest w odtwarzaniu grafiki - obraz jest nieostry, sprawia wrażenie rozmytego. W sumie to jedyna przeszkoda jak stoi mi na drodze do korzystania z Ubunta. Mam nadzieje, że te sterowniki rozwiążą mój problem.

P.S

Ale np sterowniki dźwiękowe od początku podłapały, podobnie jak do WLANa

(demisen) #5

Ten lapek ma Nvidia 5200 ? Jak tak to w Łubudubu masz specjalne narzędzie i za pomocą 2 klików [zaznaczenie ptaszka + potwierdzenie] zainstalują Ci się drivery.

(Thes2nto) #6

Oczywiście ejst to GeFroce FX 5200 Go czyli wszystko by się zgadzało. Właśnie wyszukiwałem driverów na stronie linuxowej...

Jestem laikiem w systemie Pingwina, do tej pory miałem doświadczenie jedynie z Auroxa wersją 10.01 dlatego też wybaczcie pytanie - gdzie znajdę narzędzie Łubudubu, bo ani google mi nic na ten temat nie podpowiada ani w aplikacjach Ubunta nie znajduje takiego narzędzia?

(Sawyer47) #7

Hehe... jeśli w Ubuntu to zobacz System → Administracja → Sterowniki (we wcześniejszych wersjach tłumaczone też jako Menedżer sterowników własnościowych)

(Thes2nto) #8

No to zaczynają się schody - z ścieżki system/sterowniki windows dla urządzeń bezprzewodowych zainstalowałem WLANa natomiast inne sterowniki nie sa przypisane do tego systemu. Jak mnie informuje okienko przy ścieżce ze sterownikami

(demisen) #9

Wyłączenie Xow instalka wlaczenie Xow tez nie jest trudne :stuck_out_tongue:

(Thes2nto) #10

Kurcze, chłopaki naprawdę nie jestem użytkownikiem Ubuntu, tak jak pisałem jestem nowym użytkownikiem w systemach GNU, dlatego prosiłbym was o zrozumiały język natomaist wyłączenie Xow? włączenie Xow. Naprawde nie rozumiem co miałeś mi do przekazania...

(mati75) #11

wyłączenie alt + ctrl + F1/F6

uruchomienie

startx