Sterowniki nie działaja na windows xp?


(mateusz7165) #1

Witam wszystkich mam nowy komputer firmy ASUS oryginalnie był wgrany windows 7 po wgraniu windowsa xp Home edition i wgraniu sterowników z oryginalnej płyty dołączonej do komputera nie działa karta dzwiękowa i sieciowa reszta chodzi bez problemu co zrobić? Dodam ze na na płycie znajdują się sterowniki na system windows xp oraz płyta główna przyjmuje windowsa xp Co robić ? z góry dzięki :frowning:


(system) #2

Jeśli to laptop, to podaj firmę i model. Jeśli to desktop, to podaj firmę i model płyty głównej.


(Agatonster) #3

mateusz7165 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(mateusz7165) #4

Jest to komputer stacjonarny firmy ASUS a model w programie everest pisze jako nieznany pisze tylko id


(marcin82) #5

Sprawdź w instrukcji obsługi model płyty głównej. Zresztą na płycie ze sterownikami też powinien być nadrukowany model.


(system) #6

Jeśli tak, to ma również płytę główną m-ki Asus, jednak musisz znaleźć jej model gdzieś w specyfikacji komputera. Ostatecznie podaj pełną nazwę komputera, czyli ASUS Model itd. Bez znajomości danych płyty głównej nie można Ci pomóc.

Inna sprawa, to szkoda, że rezygnujesz z Windows'a 7.


(Qba Lukaszczyk) #7

Jeśli chcesz wiedzieć jakich sterowników szukać, to polecam distro Linuksa LiveCD i w terminalu wklep:

lspci

oraz ewentualnie

lsusb

(CzajAn) #8

Podaj hardware id tych niedziałających kart


(Dimatheus) #9

Hej,

Do sprawdzenia modelu płyty głównej możesz użyć programu CPU-Z lub Speccy.

Kwestia druga - czy instalowałeś sterowniki do chipsetu płyty głównej? Czy Windows XP posiada dodatek SP3 czy nie?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(mateusz7165) #10

Przepraszam za długa przerwę, model płyty głownej to v-m2nc61p a firma to ASUSTeK Computer INC


(Dimatheus) #11

Hej,

A co z odpowiedzią na powyższe pytanie?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(mateusz7165) #12

Wszystkie sterowniki były instalowane z ogrginalnej płyty ktorą kupiłem razem z komputerem a windows na ktorym to nie działa to windows xp home edition z sp3


(system) #13

Do dźwięku sterowniki masz tutaj: http://support.asus.com/download/downlo ... uage=pl-pl

Po lewej u góry wpisz model Twojej płyty głównej: V2-M2NC61P. Potem Search i podążaj dalej. Z listy wybierz sterowniki Audio.

Potem podaj na forum, czy dźwięk się pojawił.

-- Dodane 24.03.2011 (Cz) 11:23 --

Gorzej z kartą sieciową. Jeśli zainstalowałeś sterowniki z płyty CD dołączonej do komputera, to powinny tam być. Sprawdź (po zainstalowaniu sterowników dźwięku) w Menadżerze urządzeń systemu, które pozycje są tam na "żółto" (znak zapytania lub wykrzyknik) i podaj na Forum.


(Dimatheus) #14

Hej,

Czasami zdarza się coś pominąć... W każdym bądź razie uruchom menadżer urządzeń i sprawdź ile, i jakie urządzenia nie są zidentyfikowane lub nie działają - oznaczone są one czerwonym wykrzyknikiem bądź żółtym znakiem zapytania.

O dodatek SP3 pytałem ze względu na obsługę dźwięku HD Audio - bez jednej z poprawek system Windows XP nie jest w stanie odnaleźć układu dźwiękowego; na szczęście dodatek SP3 posiada już tego hotfix'a.

Wspomniana przez Ciebie płyta oparta jest o układ nVidii - zatem przy instalowaniu sterowników do chipsetu płyty głównej powinna pojawić się i karta sieciowa, co potwierdzałoby po prostu brak ich zainstalowania. Jeśli natomiast sterowniki były zainstalowane, ponowna ich instalacja nie spowoduje niczego niepożądanego. Znajdziesz je na stronie Asus'a - Chipset Version 15.24 (płyta główna) oraz Audio Version 5.10.0.5532 (dźwięk). Ewentualnie sterowniki do tego sprzętu znajdziesz także na stronie [urlhttp]nvidii (chipset) lub Realtek'a.

Jeszcze jedna uwaga - jeśli będziesz ściągał sterowniki ze strony Asus'a pamiętaj, by najpierw je wypakować, a dopiero później uruchamiać instalatora.

Pozdrawiam,

Dimatheus