Sterowniki od płyty głównej - do czego potrzebne?

Witam, jest to pytanie ogólne.

 

Na starym komputerze (core duo), który służył w latach 2010-13 do grania, po wgraniu windowsa nie miałem ani razu zainstalowanych sterowników od płyty.

Tylko od katy gr., net framework, visual redistributable itd

  • od płyty głównej nie było nic, przy pełnej wydajność w grach jak na ten sprzęt.

 

 

Teraz zakupiłem nowy komputer, jedyne co jest potrzebne to sterownik od portu usb 3.0, bo nie działa pendrive 3.0 - i to by było na tyle.

Czy ta cała reszta która dostępna jest tu: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5216#ov

jest to do czegoś potrzebna? 

Tylko ten ostatni jest przydatny…

 

Mam też jeszcze inny komputer, na którym pobrałem i zainstalowałem wszystkie dostępne sterowniki, z tą różnicą, że były to sterowniki przeznaczone pod windows 7 64 bit, a ja mam zainstalowany windows 10 64 bit - i wszystko pięknie działa, czy może się coś popsuć lub uszkodzić? - z lenistwa nie chce mi się pobierać sterowników w wersji pod win 10 i przeinstalowywać…bo wszystko działa na tej która jest :smiley:

Tak, warto zainstalować z tej listy sterowniki AMD Chipset Driver (zainstaluje m.in. “gigabitowe” sterowniki napędów) oraz Realtek HD Audio Driver (zainstaluje wygodniejsze oprogramowanie ustawiania Audio w Panelu sterowania).

Im starszy system,tym miał mniej sterowników w komplecie i trzeba było doinstalowywać.Sterowniki są potrzebne do tego,aby wykorzystać pełne możliwości sprzętu.Dotyczy to zwłaszcza kart graficznych.Bez sterownika chipsetu nie ruszy magistrala PCIe.

Hej,

Dwa pierwsze już Poraj opisał. Kolejne to:

  • Realtek LAN Driver - sterownik do karty sieciowej - ja bym zainstalował właśnie tam, a nie liczył na wybór przez system,
  • Realtek Ethernet Diagnostic Utility - to tylko dodatkowy program diagnostyczny. Jeśli z kartą sieciową nic się nie dzieje, program nie jest potrzebny,
  • AMD SATA AHCI Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) - sterowniki niezbędne przy instalacji systemu w sytuacji, gdy system nie potrafi znaleźć poprawnych sterowników dla kontrolera SATA. Skoro system już zainstalowany, to i te sterowniki są zbędne,
  • AMD SATA RAID Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) - podobnie jak powyżej, tyle że sterowniki do kontrolera SATA skonfigurowanego do pracy w RAID.

Pozdrawiam,