Sterowniki pod Linux z użyciem Wine

Mam takie pytanie czy jak zainstaluje wine, to sterowniki pod kamerkę Logitech, oraz drukarkę HP będą dawać? Pytam, ponieważ chce na jednym komputerze zainstalowac linux i tak pytam. Owszem, mogę zainstalować i sprawdzić, tylko wtedy zadam pytanie, że za pomoca Wine nie mogę sterów zainstalować, więc teraz pytam.

Wine nie do tego służy. Poza tym, co to za drukarka HP że nie ma do niej sterowników pod Linuksa? (o kamerkę nie pytam, bo nigdy nie odpalałem).

Możesz podać więcej informacji? Po pierwsze - co nie działa?

 

Potem kolejno z konsoli:

lsb_release -a

lspci -k

lsusb

Nie - to tak nie działa. Wine to implementacja API Windows, jednak tak skomplikowane rzeczy jak sterowniki nie będą działać, ani tym bardziej mieć dostępu do systemu i obsługiwać za ich pomocą sprzęt.

 

Drukarki HP są dobrze wspierane pod Linuksem i większość dystrybucji ma nawet domyślnie zaintalowane sterowniki od nich. Kamerki zazwyczaj też działają out of the box, jednak warto sprawdzić zawczasu.

Jest coś takiego, jak ddwrapper (do obsługi sterowników drukarki).

Na Wine nie instaluje się sterowników z Windowsa. Zresztą, nie ma takiej potrzeby…

ja tylko chcialem się upewnić, i dobrze myślałem:)  Co do drukarki to mam stary model hp deskjet 5150. a pytałem o sterowniki do kamerki bo logitech mi się podoba, instalowałem ojcu na kompie (windows) i dobra jakośc ma. Na razie nie mam problemów, bo nie zacząłem instalować. Więc nie piszcie mi z czym mam problem. Tylko pytałem i za to wam dziekuję;)

@hatezit, sterowniki HPLip obsługują każdą drukarkę HP (swego czasu miałem bardzo starą drukarkę HP Deskjet 3650 i nie było problemów). Więc, jeśli chcesz używać Linuksa, to raczej nie powinieneś się martwić o sterowniki :wink:

Wine nie służy do wszystkiego! Drukarki HP są dobrze wspierane przez Linuxa. Też mam kamerkę od Logitecha i działa mi pięknie dzięki Cheese. Cheese służy do obsługi kamerki na Linuxie. Instalujesz:

sudo apt-get install cheese

Powodzenia! :wink:

Cheese działa dlatego, że do instalacji pewnie ciągnie za sobą co trzeba w sytuacji kryzysowej :slight_smile:

 

I co w sytuacji, jeśli autor nie używa Debiana/Debianowatego (założenie apt-get jako manager pakietów?) :wink: Raczej nie zakładałbym z góry, że wszyscy używają Ubuntu/Minta :wink:

Do obsługi kamerki na linuxie nie służy cheese tylko sterowniki np linux-uvc w przypadku Logitecha.

 

Skrót myślowy - nie ma się o co czepiać. W gruncie rzeczy - Cheese służy do obsługi kamerki po stronie użytkownika, a ta używa sterownika do działania :wink:

Ma co się czepiać bo wprowadzasz w błąd, próba zainstalowania cheese pod np KDE skończy się pobraniem pół Gnome :mrgreen: No chyba że uzywasz Ubuntu to tam cheese jest domyślnie zainstalowany.

A jak wgrać nowy bios nie mając windows np laptopy Dell?

Czyli nie ma szans na wgranie nowego biosu przez winę na Linuxie?Dodam że nie mogę wgrać windows gdyż nie działa klawiatura ani w laptopie ani pod USB w momencie uruchomienia z płyty CD instalacji.

Nowsze sprzęty mają opcję aktualizacji BIOS z poziomu BIOS. Wystarczy mu podrzucić plik na pendrive sformatowany w FAT32.

1 polubienie

Ok dzięki spróbuję jutro to zrobić.W jaki folder na pendrive wrzucić plik z biosem?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na stronie producenta BIOSu Twojego komputera.

Na stronie Dell jest tylko plik exe z biosem a potrzebuje flash i plik .ROM.Czy to można gdzieś znaleźć w necie?

Jaki jest to dokładnie model płyty głównej?