Sterowniki pod Linux z użyciem Wine


(hatezit) #1

Mam takie pytanie czy jak zainstaluje wine, to sterowniki pod kamerkę Logitech, oraz drukarkę HP będą dawać? Pytam, ponieważ chce na jednym komputerze zainstalowac linux i tak pytam. Owszem, mogę zainstalować i sprawdzić, tylko wtedy zadam pytanie, że za pomoca Wine nie mogę sterów zainstalować, więc teraz pytam.


#2

Wine nie do tego służy. Poza tym, co to za drukarka HP że nie ma do niej sterowników pod Linuksa? (o kamerkę nie pytam, bo nigdy nie odpalałem).


(marcin82) #3

Możesz podać więcej informacji? Po pierwsze - co nie działa?

 

Potem kolejno z konsoli:

lsb_release -a

lspci -k

lsusb

(Jusko) #4

Nie - to tak nie działa. Wine to implementacja API Windows, jednak tak skomplikowane rzeczy jak sterowniki nie będą działać, ani tym bardziej mieć dostępu do systemu i obsługiwać za ich pomocą sprzęt.

 

Drukarki HP są dobrze wspierane pod Linuksem i większość dystrybucji ma nawet domyślnie zaintalowane sterowniki od nich. Kamerki zazwyczaj też działają out of the box, jednak warto sprawdzić zawczasu.


(nintyfan) #5

Jest coś takiego, jak ddwrapper (do obsługi sterowników drukarki).


(bartek-szuster) #6

Na Wine nie instaluje się sterowników z Windowsa. Zresztą, nie ma takiej potrzeby…


(hatezit) #7

ja tylko chcialem się upewnić, i dobrze myślałem:)  Co do drukarki to mam stary model hp deskjet 5150. a pytałem o sterowniki do kamerki bo logitech mi się podoba, instalowałem ojcu na kompie (windows) i dobra jakośc ma. Na razie nie mam problemów, bo nie zacząłem instalować. Więc nie piszcie mi z czym mam problem. Tylko pytałem i za to wam dziekuję;)


(bartek-szuster) #8

@hatezit, sterowniki HPLip obsługują każdą drukarkę HP (swego czasu miałem bardzo starą drukarkę HP Deskjet 3650 i nie było problemów). Więc, jeśli chcesz używać Linuksa, to raczej nie powinieneś się martwić o sterowniki :wink:


(Paulikpro) #9

Wine nie służy do wszystkiego! Drukarki HP są dobrze wspierane przez Linuxa. Też mam kamerkę od Logitecha i działa mi pięknie dzięki Cheese. Cheese służy do obsługi kamerki na Linuxie. Instalujesz:

sudo apt-get install cheese

Powodzenia! :wink:


(Jusko) #10

Cheese działa dlatego, że do instalacji pewnie ciągnie za sobą co trzeba w sytuacji kryzysowej :slight_smile:

 

I co w sytuacji, jeśli autor nie używa Debiana/Debianowatego (założenie apt-get jako manager pakietów?) :wink: Raczej nie zakładałbym z góry, że wszyscy używają Ubuntu/Minta :wink:


(PokerFace) #11

Do obsługi kamerki na linuxie nie służy cheese tylko sterowniki np linux-uvc w przypadku Logitecha.


(Jusko) #12

 

Skrót myślowy - nie ma się o co czepiać. W gruncie rzeczy - Cheese służy do obsługi kamerki po stronie użytkownika, a ta używa sterownika do działania :wink:


(PokerFace) #13

Ma co się czepiać bo wprowadzasz w błąd, próba zainstalowania cheese pod np KDE skończy się pobraniem pół Gnome :mrgreen: No chyba że uzywasz Ubuntu to tam cheese jest domyślnie zainstalowany.