Sterwniki do karty graficznej vga - Asus

Witam,

posiadam laptopa Asus x54c z oprogramowaniem Windows 7 32-bit. Kiedy chcę włączyć np. zwykłego pasjansa wyskakuje mi następujący komunikat:

“Przyśpieszenie sprzętowe jest wyłączone lub nieobsługiwane przez sterownik karty wideo, co może spowodować wolniejsze działanie gry. Upewnij się, że masz zainstalowany najnowszy sterownik karty wideo i że przyśpieszenie sprzętowe jest włączone”.

Otóż szukałam już podobnego wątku i natknęłam się na poradę, aby wejść w “Dxdiag” i w zakładce “ekran” włączyć przyśpieszenie sprzętowe, jednak u mnie ta opcja jest niedostępna. W związku z tym bardzo proszę o pomoc i pokierowanie mnie, co zrobić, aby rozwiązać ten problem. Dodam, że słabo znam się na komputerach, więc proszę o wyrozumiałość. Niżej podaję dane techniczne mojego laptopa, bo wiem, że mogą się przydać.

Asus X54c

Procesor: Intel Celeron B820 (2 rdzenie, 1.70 GHz, 2 MB cache)

Chipset: Intel HM65 Express Chipset

Zainstalowana ilość pamięci RAM: 6144 MB (SO-DIMM DDR3, 1333 MHz)

Karta graficzna: Intel HD Graphics (standardowa karta graficzna vga)

Dodam jeszcze, iż wiem, że z zintegrowaną kartą graficzną mogę zapomnieć o graniu w lepsze gry itp., ale mnie chodzi tylko o gry systemowe i jakieś takie proste, niezbyt skomplikowane, bo laptop głównie potrzebny mi jest do prac biurowych.

Pobierz i zainstaluj: http://support.asus.com.tw/download/download.aspx?SLanguage=pl-pl

dla Twojego systemu i VGA. Wpisz model laptopa po lewej u góry i kliknij Search info. Po pobraniu rozpakuj archiwum .zip i instaluj z ikonki Setup.exe.

Zainstaluj sterownik do Intel HD (dostępny na stronie ASUSA) oraz zainstaluj biblioteki DirectX (directx web installer).

Hej,

Karta działa obecnie na standardowym, Windowsowym sterowniku graficznym, stąd komunikat. By karta działała z maksymalną wydajnością, potrzebny jest odpowiedni sterownik - zarówno do chipsetu płyty głównej, jak i układu graficznego. Sterowniki do chipsetu znajdziesz tutaj, natomiast sterowniki do układu graficznego tutaj. Ważna jest kolejność instalacji. Najpierw instalujemy chipset płyty głównej, później uruchamiamy system ponownie i dopiero wtedy instalujemy sterownik do zintegrowanej karty graficznej. Później kolejny restart i powinno już wszystko być ok.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

A co jeśli się trochę rozpędziłam i zainstalowałam najpierw sterowniki do układu graficznego? Mogę teraz normalnie zainstalować sterowniki do Chipsetu?

Hej,

Jeśli instalator wykrył poprawnie kartę graficzną i zainstalował sterowniki, to nic się nie stało. Bardzo prawdopodobne, że sterowniki mogły być już zainstalowane w systemie. Bez ich obecności bardzo często instalator wyświetla komunikat, że nie znaleziono kompatybilnego sprzętu. Nie ma więc potrzeby instalacji ponownie sterowników do chipsetu.

Swoją drogą, czy problem przestał występować?

Pozdrawiam,

Dimatheus

czarna1102 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Najpierw zainstalowałam te sterowniki, a potem ten Chipset i nie wyskakiwał żaden komunikat podczas instalacji, ale problem występuje nadal… A w “Dxdiag” w zakładce ekran nadal mam niedostępne funkcje przyśpieszania.

Doinstaluj DirectX.

A gdzie tego szukać?

Hej,

A jak identyfikowana jest karta w systemie, na przykład w menadżerze urządzeń?

A ściągnięte sterowniki wypakowałaś nim uruchomiłaś instalację?

Znajdziesz go tutaj.

Pozdrawiam,

Dimatheus

  1. W menedżerze jest napisane tylko: Standardowa karta graficzna VGA

  2. Nie wypakowałam, nie wiedziałam, że trzeba. Ale wstyd… Więc mam po wypakowaniu jeszcze raz spróbować zainstalować?

Dziękuję za link :slight_smile:

Oznacza to że karta działa na systemowych sterownikach.

Tak, wypakuj sterowniki i ponów instalację.

Hej,

Czyli sterowniki tak naprawdę nie zostały poprawnie zainstalowane.

Wstyd to może nie. Nie wszyscy to wiedzą. Więc generalnie tak - po ściągnięciu plików wypakowujesz je do osobnych folderów. Następnie wchodzisz do folderu ze sterownikami do chipsetu i uruchamiasz program setup.exe. Po instalacji restart systemu. Później wchodzisz do folderu z wypakowanymi sterownikami do karty graficznej i także uruchamiasz plik setup.exe. Kolejny restart i instalacja DirectX’a. Tutaj po kliknięciu pojawi się informacja o miejscu wypakowania plików. Po wypakowaniu wchodzisz do folderu i uruchamiasz proces dxsetup.exe.

Po wszystkich tych zabiegach karta graficzna powinna być wykrywana inaczej niż Standardowa karta graficzna VGA.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeżeli posiadasz laptopa to wszystkie sterowniki będą najlepsze ze strony producenta.

Odnośnie instalacji DirectX:

ten system już posiada nowsze oraz starsze DirectX :wink:

W Menedżerze urządzeń czysto ?

Co do DirectX.

Mimo, że system wgrywa DirectX, należy uzupełnić brakujące biblioteki.

No jeżeli ich nie ma:

DirectX 9.29 Redistributable klik -->32 bit.

Prawidłowa instalacja bibliotek DirectX 9.0c

instalacja - kliknij aby powiększyć:

dxsetup.th.jpg

Continue to the media

Dziwne że gry systemowe nie działają :?:

@czarna1102:

masz zainstalowany Windows 7 Service Pack 1 ?

Hej,

I podane przeze mnie sterowniki, to właśnie sterowniki producenta. :slight_smile:

To zależy - niektóre gry się nie odpalą, jeśli nie doinstaluje się składników DIrectX’a w wersji 9.0c - spróbuj na przykład uruchomić na Win 7 grę Medieval Total War 2. Wyskoczy komunikat o braku Direct X’a 9.

Gry działają, ale wyświetla się komunikat o mniejszej wydajności.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja, jeszcze:

Jak będzie napisane: Intel® HD Graphics 3000 , to znaczy, że prawidłowo zainstalowałaś

sterowniki. Pisałem wyżej (cyt): Po pobraniu rozpakuj archiwum .zip i instaluj z ikonki Setup.exe.