Stłumiony dźwięk w WIndows Media PLayer

Windows Media Player 11 na moim Win Xp SP3 zniekształca mi dźwięk.

Otwieram jeden plik w:

MPLayerze i QuickTime 7 i jest bez zarzutu.

A jak otworzę w:

Windows Media Player 11 to dźwięk jest zniekształcony.

Przeklikałem cały program, pobawiłem się korektorem graficznym, ale to nic nie daje. ustawienie domyślnych ustawień również. Po prostu źle odtwarza. Reinstal nic nie dał. Czego to może być wina? Nie wiem, kodeków?

A jakie masz zainstalowane kodeki, masz AC3 Filter?

Bo pierwsze co mi przychodzi na myśl to złe ustawienia w AC3 Filter.

Scripter1? No nie mogę… :shock:

Co do AC3, to mam takie opcje w nim i jak widzisz, nic tam nie ruszałem:

http://www.multiupload.com/2T1IGBBM7N (tu film z oknami opcji Ac3)

Problem występuję tylko w odtwarzaczu Windows Media Player, Windows Media Player Classic i

oczywiście w AllPlayerze (który też z tego co WMP korzysta).

Natomiast dźwięk jest w porządku gdy otworzę pliki video QuickTimem czy MPLayerem.

Dlaczego na innych odtwarzaczach jest wszystko w porządku?

Przeinstalowałem pakiet Windows Media Playera, zainstalowałem nowszą wersję - nie pomogło.

Może (choć nie musi) to ma coś wspólnego…

WMP nie otwierał mi formatu MP4. Zainstalowałem jakiś kodek i zaczął otwierać. Ale też się po tej operacji odtwarzacz jakby zepsuł bo jak film doszedł to końca to odtwarzacz się zacinał. Nie można było już nic zapętlić. Po odtworzeniu filmu - zwis. A tak wcześniej nie miałem. To tylko hipoteza. Być może fałszywy trop, więc się nie sugeruj.

Co zatem powinienem zainstalować by WMP odtwarzał mi pliki MP4 a jednocześnie nie miał słabej

jakości, bo różnica jest wielka?

Co do AC3 Filter to widzę że masz ustawione Output format na AS IS, ten tryb jest dobry jeśli ktoś ma zestaw głośników 5.1 ale kiepsko się sprawdza gdy ma się tylko głośniki stereo bo przy filmach z audio 5.1 dźwięki przeznaczone na np. tylne głośniki giną bo nie są przekierowywane (efekt zwykle jest taki że efekty specjalne są głośne a głosy aktorów ciche).

Jeśli nie masz głośników 5.1 to zalecam ustawienie w AC3 Filter Output format na 2/0 - Stereo.

W ALLPlayerze kodek ten jest ustawiony jako nadrzędny i jest używany przy wszystkich plikach, w WMP to chyba zależy od tego jaki priorytet mu ustawi jego instalator, QuickTime o ile mi wiadomo używa tylko i wyłącznie swojego jednego kodeka i nie korzysta AC3 Filter ani innych zainstalowanych w systemie wcale (nie wiem jakie są priorytety kodeków w Windows Media Player Classic i MPLayer).

Nie wiem czy to dobry trop bo “zniekształcenie dźwięku” jak to określiłeś jest nieprecyzyjnym stwierdzeniem, może spróbuj dokładniej opisać co masz na myśli.

Ale wydaje mi się że to może przyczyna twoich problemów.

Co do mp4 to szkoda że nie napisałeś jaki kodek zainstalowałeś żeby ci WMP odtwarzał a sam WMP też nie ma żadnej funkcji która by pozwalała sprawdzić jakich kodeków używa przy odtwarzaniu (wspomniany ALLPlayer ma funkcję która pokazuje filtry w użyciu więc łatwiej diagnozować problemy z odtwarzaniem).

Ogólnie sprawa kodeków nie jest taka prosta więc nie napiszę ci jaki kodek powinieneś zainstalować aby poszły ci filmy z rozszerzeniem mp4 bo nie da się tego jednoznacznie napisać.

Na plik składa się format kontenerowy (zwykle odpowiada on rozszerzeniu pliku np. .mp4 .avi itp.) ale w środku taki plik składa się z kilku elementów (zazwyczaj 2: 1 ścieżka audio + 1 ścieżka video) więc aby było możliwe odtworzenie danego pliku odtwarzacz musi dobrać do niego odpowiednią kombinację splittera, dekodera audio i dekodera video.

Sprawa jest o tyle złożona że formatów kodowania video i formatów kodowania audio jest naprawdę sporo a formaty kontenerowe AVi oraz MP4 dopuszczają bardzo szeroką listę możliwych kodowań audio i video.

Jeśli ktoś jest kumaty to w przypadku gdy nie może odtworzyć jakiegoś pliku najlepiej żeby sprawdził jakie kodowanie audio i video jest w nim użyte (np. programem MediaInfo) i odszukał w sieci dekodera dla tego formatu.

A jeśli ktoś nie zna się lub nie czuje się na siłach kombinować z kodekami (bo można sobie zrobić spory bałagan w kodekach) to zostaje mu korzystanie z paczek kodeków (codecpacków), tylko błagam nie instalujcie lekkich paczek bazujących główne na FFDShow (daje on marną jakość a potrafi mocno obciążać system).

Cześć. Dzięki Ci za wyczerpującą odpowiedź na pytanie.

To może powiem Ci co ja zrobiłem…

Z racji, że używam jedynie głośników w formie słuchawek na uszach, ustawiłem w tym AC3 to 2.0 Stereo.

Ale to nie pomogło. I tak coś mi mówiło, że to na pewno nie pomoże.

No to musisz ściągnąć ten plik aby zrozumieć. Inaczej się nie da.

Są tam dwa te same krótkie fragmenty utworów.

http://www.multiupload.com/KKE2USAD4Q

Pierwszy brzmi “tak jak należy”. I tak słyszę na QuickTimie, w MPlayerze, po publikacji w internecie w serwisie z filmami (np. YouTube) i oczywiście tak też widzę go na stole montażowym w projekcie danego programu do Audio/Video.

Natomiast zaraz po nim wstawiłem ten sam fragment, ale słyszalny tylko na Windows Media Playerze (i oczywiście All Playerze).

Jest to DOKŁADNY plik. Ja dokładnie takie różnice słyszę. Zgrałem to “dźwiękiem systemowym” specjalnie.

Nawet jak ten sam film wgram gdzieś na np. YouTube to odtworzy mi go poprawnie. Jak obejrzę go na QuickTimie albo MPLayerze, to też wszystko z nim będzie w porządku. Ale Windows Media Player zniekształca dźwięk. Pisałeś bym dokładniej to opisał?

Także trzeba wrócić od nowa do problemu. Co mam zatem zrobić aby jakoś to naprawić?

kwadratogłowy , a czy mógłbyś jeszcze wrzucić na jakiś serwer oryginalny plik tak jak go masz nagranego i który jest tak różnie odtwarzany w tych odtwarzaczach?

Bo różnica faktycznie jest duża ale nie wiem co to powoduje, podejrzewam że któryś kodek nie radzi sobie zbyt dobrze z kodowaniem jakiego użyłeś ale potrzebny mi jest dokładnie ten twój oryginalny plik żeby go po testować.

Przydała by się jeszcze informacja na jakich kodekach jest u ciebie odtwarzany ten plik, WMP nie ma takiej opcji (można niby użyć programu GSpot ale nie ma pewności że w WMP idzie na tych samych które on pokazuje), w ALLPlayerze jest taka opcja więc przydałaby się lista wszystkich kodeków jaki pokazuje on (w trakcie odtwarzania tego pliku) w filtrach w użyciu.

Nie wiem czy MPlayer ma taką opcję pokazywania aktualnie używanych kodeków ale jeśli ma to przydałaby się i taka informacja.

Możliwe że w ALLPlayerze i WMP idzie on przez FFDShow który jak już pisałem nie jest najlepszy, zdarzały mi się już pliki które były zniekształcane przy odtwarzaniu właśnie przez ten kodek choć akurat takiego zniekształcenia nie miałem.

Cześć. Wiesz co? To nie tylko tyczy się formatu MP4 (jak pisałem). Nawet jak swoje video wyrenderuję do WMV to też jakość zostaje pogorszona w Windows Media Player.

Wiesz, ciężko mówić o jakimś konkretnym pliku. Bo to po prostu jest fragment utworu Mp3, plus drugi fragment dźwięku - dodane oba na linii czasu. Do tego jakaś wizualizacja wideo i jest cały mój plik video.

Ale oczywiście różnicę słychać przy wszystkim. Ten mój plik co tu wrzuciłem to tylko wybrany akurat ten na próbę. Więc idąc tym tropem to cokolwiek mógłbym Ci tu przesłać. Piszesz o tym by zobaczyć jakiego kodeka używa program podczas odtwarzania?

No ale weźmy ten jeden plik na próbę. Jego dane to:

Format : MPEG-4 at 4 191 Kbps

Length : 856 MiB for 28mn 34s 179ms


Video #0 : AVC at 3 996 Kbps

Aspect : 1280 x 720 (1.778) at 14.985 fps


Audio #0 : AAC at 192 Kbps

Infos : 2 channels, 44.1 KHz

Language : en

Wykonałem to sprawdzenie filtrów w trakcie odtwarzania jednego mojego wybranego filmiku, ale… kompletnie nic mi to nie mówi. Pokazuje Ci to na tym filmie:

http://www.multiupload.com/KRQMIT93FC

kwadratogłowy , ale to kompletnie nie to co miałeś dać.

Miałeś przesłać przykładowy plik który jest przytłumiony w WMP i ALLPlayer idzie ci normalnie w QuickTimie i MPLayer a nie podawać jego dane (potrzebny on mi jest żeby spróbować odtworzyć ten problem u mnie).

Poza tym miałeś pokazać listę “Filtrów w użyciu” a to co jest na tym filmie to tylko informacje o kodowaniu filmu i lista wszelkich kodeków które masz zainstalowane w systemie…

Dzięki za wytłumaczenie.

No to jeszcze raz podaję:

tojuestto.jpg

A tutaj ten plik:

http://www.multiupload.com/VQ5E6MKWZK

Ok, pierwsze co mi się tu rzuca w oczy to nie masz pobranych kodeków z Liveupdate ALLPlayera, nie jest to obowiązkowe do używania go ale tamte kodeki są specjalnie dobrane a ich ustawienia są specjalnie dopasowane tak aby była jak najlepsza jakość i jak najmniejsze obciążenie systemu.

Druga sprawa, testując ten twój plik u mnie zauważyłem że gdy są pobrane kodeki z liveupdate FFDShow nie jest używany w ogóle bo są do tego lepsze kodeki i na nich nie ma tego efektu tłumienia dźwięku.

Kolejna sprawa, po usunięciu kodeków na których ALL domyślnie odtwarza ten plik zaczął go odtwarzać na FFDShow ale nadal nie miałem tego efektu co ty.

Dopiero jak wszedłem w ustawienia kodeka FFDShow i pogrzebałem w ustawieniach jego equalizera osiągnąłem ten efekt.

Sprawdź w ustawieniach FFDShow czy nie masz tam namieszane coś z equalizerem lub innymi jego filtrami.

Daj znać czy udało się rozwiązać problem.

Jak już wcześniej napisałem ffdshow nie jest najlepszym kodekiem więc jeśli chodzi o samego ALLPlayerato zalecałbym pobranie jego kodeków z liveupdate (ffdshow też tam jest ale wiem że team ALLPlayera planuje nawet zupełnie wywalić go z programu), kodeki nie są rejestrowane w systemie (z wyjątkiem Real Alternative w przypadku którego wymusza to licencja) więc nie trzeba się obawiać konfliktów z kodekami już zainstalowanymi w systemie.

Co do WMP to jeśli masz zainstalowaną jakąś paczkę lekką kodeków to radziłbym ją odinstalować i zainstalować możliwie najpełniejszą wersję tej paczki lub zmienić na inną która jest bogata w różne kodeki (np. K-Lite Mega)

Słuchaj…

Aby wejść w opcje FDDSHOW musze odpalić jakiegoś Divxa, wtedy na pasku zadań pojawia się jego ikonka z napisem DirectVosSub (zielona strzałka). Tam dopiero mogę wejść w opcje: FDDSHOW Audio Decoder. Z tej zakładki mogę to wybrać po uprzednim kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

I jak tam wejdę w te opcje to wszystko mam domyślne. Ale mnie nerwica łapie.

Nic nie zmienione, i jak ja się dodatkowo tam pobawię to mogę popsuć sobie jakość, ale miałem wszystko ustawione na domyślne.

Co ciekawe, nie mogę wejść inaczej w te opcje tego FDDShow. W folderze gdzie mam go zainstalowanego w ogóle nie ma nawet ikonki, przez którą by się uruchamiał ten program. Więc jedynym wyjściem by wejść w jego opcje jest to dziwne kombinowanie.

Tak czy siak - metoda jak już wiesz nie pomogła. Zawsze tylko u mnie takie rzeczy się dzieją. Coś mi mówiło, że wszystko mam ustawione domyślnie a i tak nie będzie u mnie działać. Wiedziałem, że to nie rozwiąże problemu.

Problemu więc oczywiście nie udało się rozwiązać.

Coś mi mówi, że nawet gdybym zrobił i to, to wciąż nie rozwiązałoby to mojego problemu. Zresztą sam widzisz co się dzieje.

Jak zwykle, wszystko mam jak należy, a coś nie działa!

Masz jeszcze jakiś pomysł?

Narazie cały czas głównym podejrzanym jest dla mnie kodek FFDShow bo już raz widziałem dokładnie taką listę kodeków w użyciu u siebie jak miałem problem z nieprawidłowym odtwarzaniem jakiegoś pliku i się wtedy okazało że to właśnie ten kodek sobie z nim nie radził (tylko że mój problem polegał na tym że źle dekodował on obraz miałem straszną pixeloze) a jak go wywaliłem to inny kodek pociągną plik bardzo ładnie.

Nie napiszę ci że pobranie tych kodeków rozwiąże twój problem bo pewności nie mam ale na pewno by się wtedy jednoznacznie okazało czy wina leży po stronie ffdshow czy też nie.

U mnie ten twój plik na ALLPlayerze idzie poprawnie (mam pobrane wszystko z liveupdate), idzie on przez takie kodeki:

scrmk.png

Innego pomysłu narazie nie mam bo nie udało mi się w żaden inny sposób powielić u mnie tej usterki jak poprzez manipulację equalizerem w ffdshow.

Słuchaj, przeinstalowałem pakiet FDDSHOW.

Jedyne co pomogło to nie zauważyłem aby w kilku początkowych próbach zawieszał się odtwarzacz przy zapętlaniu (wcześniej nie się wieszał). Ale dźwięk jest nadal do bani.

Tak, z pewnością to panaceum. :roll:

Zapłać a nasza mikstura Cię uleczy, tylko nasza!

I ma mi teraz tak zostać dźwięk?

A jakiś kodek odpowiedzialny za sam dźwięk? Współpracujący z Windows Media Playerem? Może tam pogrzebać?

Jest taka opcja? Coś jeszcze innego zrobić niż to co do tej pory?

Źle do tego podszedłeś, może raczej odinstaluj ffdshow zamiast go przeinstalowywać, na innych kodekach (np. na takich jakie są na moim screenie) też powinien ci pójść ten plik.

Tylko że problem goni problem. Z tymi cholernymi PCtami zawsze tak jest.

Dlaczego używać chce FDDSHOW? Bo mają one opcję “wklejania” automatycznie napisów do filmu.

Dlaczego nie zrobię sobie tego ręcznie przez All Playera waszego wspaniałego? Dlatego bo oglądam swe filmy na swoim drugim, większym monitorze. I kiedy daję fullscreena w AllPlayerze, to wyświetla mi pełny ekran na monitorze domyślnym a nie na tym na którym się aktualnie znajduje. Windows Media Player jest mądrzejszy i gdy powiększę ekran na monitorze drugim, to też na nim robi mi się pełny ekran. A nie będę oglądał na All Playerze filmu, który WYMUSZA NA MNIE oglądanie go w trybie pełnoekranowym tylko na jednym monitorze.

Może czas wprowadzić jakieś zmiany w tym kierunku?

No to albo niech All Player funkcjonuje PRZYJAŹNIE dla użytkownika, albo niech kodeki nie robią problemów (jeśli to faktycznie ich wina).

No i jeszcze walor estetyczny tu dochodzi, bo przyzwyczaiłem się do nawigacji i wyglądu Windows Media Playera. I chciałbym z niego korzystać dalej.

Co zatem powiesz nowego przeczytawszy tę wiadomość? Wiesz już jak dokładnie wygląda sprawa. Jak ugryźć ten problem?

Ależ oczywiście że można oglądać fullscreen na dowolnym monitorze podłączonym do komputera, w menu kontekstowym masz ładnie i czytelnie oznaczoną opcję “Fullscreen na monitorze” gdzie sobie ustawiasz na którym ma być wyświetlane ten tryb (w starszych wersjach była to pojedyncza opcja “Fullscreen na monitorze 2” a w nowszych wersjach jest to jako menu i jest obsługiwanych aż do 4 monitorów).

Niektóre odtwarzacze mają tak że dają fullscreen na monitorze na którym aktualnie jest okno a inne mają tak że jest to ustawiane poprzez opcję, żadne z tych rozwiązań nie jest samo w sobie wadą bo to po prostu zupełnie inne podejścia do sprawy i oba mają swoje zalety i wady.

Nie będę cię przekonywał że rozwiązanie zastosowane w ALLPlayerze jest lepsze bo to kwestia przyzwyczajeń i upodobań.

Mi osobiście pasuje to że nie muszę przesuwać okna odtwarzacza na inny monitor aby włączyć na nim odtwarzanie (jeśliby ktoś miał 4 monitory i musiałby za każdym razem przed włączeniem na full przesuwać okno z monitora 1 aż na monitor 4 przez monitory 2 i 3 a potem ponownie na monitor 1 to byłoby to bardzo męczące).

Można, da się?

Szkoda tylko, że nie dzieje się to automatyczie. Czyli: tam się robi fullscreen na jakim akurat monitorze jest widoczny player.

No właśnie dla mnie jest wygodniejsze tak jak mają te inne odtwarzacze. W moim przypadku, bo mam 2 monitory a nie 4.

Czyli odinstalować FDDSHOW (już zrezygnować z tych automatycznie wklejanych napisów) i następnie zobaczyć czy z kodekami (pobrać na nowo K-Lite) będzie wszystko dobrze? Tak? To robimy?

Podejrzewam że jak po zainstalowaniu K-Lite może ci się nic nie zmienić bo w nim też jest ffdshow, chyba że jest opcja w instalatorze aby ffdshow nie był instalowany.

Spróbuj odinstalować ffdshow i wyczyścić po nim pozostałości (jego ustawienia) jakimś programem czyszczącym i dopiero potem zainstalować K-Lite Mega (najlepiej jakby była gdzieś w zaawansowanych opcja nieinstalowania ffdshow) moze to rozwiąże problem.

Ewentualnie jeśli nie ma opcji wyboru które kodeki mają być zainstalowane możesz po instalacji jak dalej będzie problem odszukać plik ffdshow.ax i go skasować.

Najlepiej by było pobrać kodeki z liveupdate ALLPlayera bo one jak już pisałem nie rejestrują się w systemie i mają w nim wyższy priorytet niż systemowe.

To prawdopodobnie rozwiązałoby problem w ALLPlayerze, na WMP raczej nie będzie to miało wpływu.

Tylko nie całkiem rozumiem to:

Chodzi ci o to że plik napisów jest automatycznie wczytywany?

ALLPlayer też powinien ci automatycznie wczytywać plik napisów jeśli ma taką samą nazwę co film lub jest tylko jeden w folderze z filmem.

Okej, już coś wiemy.

Usunąłem pakiet FDDShow - dźwięk wrócił normalny!

Jako ciekawostkę napiszę że też coś mi wkleja napisu do filmu automatycznie. Nie wiem natomiast jaki to kodek. A muszę zmienić sobie kolor z białego na żółty, bo tak oglądam ja. Jest czytelniej.

Natomiast pojawił się nowy problem. A że jestem już “na czysto” to będziesz w stanie mi pomóc.

Powiedz mi teraz co mam zainstalować dobrego by odtwarzać format MP4?

Jak miałem FDDSHowa to odtwarzało mi MP4 format.

A teraz odtwarza mi tak:

kulisytworzeniavideorec.jpg

kulisytworzeniavideorec.jpg

kulisytworzeniavideorec.jpg

Same artefakty na ekranie i zamrożenia obrazu.

Czy mam wciąz zainstalować K-Lite w takim wypadku czy może jakiś pojedynczy kodek do MP4?

Powiedz mi też, czemu ten wasz AllPlayer nie może odtwarzać filmu kiedy już uruchomiony jest odtwarzacz Windows Media Player?

Wtedy zawsze się wiesza albo nie odtwarza obrazu. Nie mogę miec obu okienek tego i tego programu z idącym filmem.

Wiesz może jak mogę zmienić kolor napisów? Sprawdziłem filtry jakie mam w użyciu z pomoca All Playera i przywołałem ich menu, jednak w żadnym z nich nie było nic dotyczącego napisów. To skąd się one biorą gdy korzystam z Windows Media Playera?

Co też się stało z napisami w Waszym odtwarzaczu?

Nie działa mi żaden z trybów Przeźroczyste/Półprzeźroczyste itd. To znaczy, mogę wybrać albo czarną jendolitą aplę albo jej brak. Nie mogę wybrać lekko prześitującej kwadratowej oblamówki. A kiedyś mogłem.

Ad. 1) Nie wiem na jakim kodeku idzie ci ten film ani jak jest kodowany więc ciężko mi się w tej sprawie wypowiedzieć.

Sprawę komplikuje dodatkowo to że nie piszesz z jakiego są te screeny, czy z ALLPlayera czy z WMP.

Ad. 2) To prawdopodobnie efekt tego że nie masz pobranych kodeków ALLPlayera z liveupdate i korzysta on z ogólnie dostępnych które najwyraźniej są blokowane przez WMP gdy on ich używa.

Między innymi dlatego sporo programów dostarcza własne kodeki do użytku wyłacznie przez ten program (np. ALLPlayer, VLC i wiele innych; jeśli o jakimś się mówi że jest “bezkodekowy” to znaczy że posiada własny zestaw kodeków ukrytych w jego plikach do jego wyłącznego użytku).

Ad. 3) Ustawienia czcionki zmienia się w ustawieniach programu.

Patrz tu: http://www.allplayer.org/images/screens … cionki.jpg

Jeśli chodzi o napisy wyświetlane w WMP to są tylko 2 możliwości: albo są one już wgrane w obraz filmu albo robi to w tle Direct VobSub.

Ad. 4) Niektóre tryby wyświetlania napisów mogą nie działa na niektórych wyjściach video i jest to ściśle związane z ograniczeniami tych trybów wyjścia.

W nadchodzącej wersji 5.0 szykuje się wiele istotnych zmian (wręcz rewolucyjnych) w tym także w wyświetlaniu napisów.