Storage, raid, i inne ...wyjaśnienie i budowa

Witam,

 

czy mógłby mi ktoś podrzucić, bądź objaśnić jaka jest zależność między storagem, a raidem. Generalnie całą infrastrukture serwerowni. Co z czym jest podłączone i jak to wszystko działa.

 

Z góry thx

Storage to określenie pamięci na dane. Zaś RAID to poprostu redundacja sprzętową dysków twardych. RAID to skrót od Redundand Array of Independend Disks, czy nadmiarowa macierz dyskowa. RAID tworzy się z co najmniej dwóch dysków. Opis poziomów RAID znajdziesz chociażby na Wikipedii.

Jeśli chodzi o budowę serwerowni, to zapewnione muszą być 3 rzeczy: zasilanie, chłodzenie i dostęp do sieci. Aby serwerownia miała zasilanie 24/7/365 montujesz UPS oraz generator prądotwórczy. Gdy zabraknie prądu UPS zabezpieczają przed gwałtownym odcięciem zasilania, no i generator ma czas na załączenie.

pojęcia Storage i Raid jakoś się łączą? Raid polega na współpracy dysków twardych, a Storage to określenie pamięci dyskowej. Te pojęcia się zazębiają?

Raczej jedno wynika z drugiego… storage to magazyn, w tym wypadku danych. Co z nim zrobisz, to Twoja sprawa. Raid też możesz określić słowem storage, ale już nie każdy storage jest raid.

Storage to po prostu z angielskiego magazyn w tym przypadku magazyn danych. Macierze dyskowe są nazywane po prostu RAIDami lub właśnie storage, ale jak pisał kolega wyżej, storage nie musi być RAIDem, bo może to być jeden dysk o pojemności, np. 2TB.

Serwerownia to po prostu taki wielki komputer. Wiele serwerów połączonych jest w klastry, które tworzą moc obliczeniową (tak jak w PC masz CPU i RAM), serwery potrzebują pamięci masowej, którą jest macierz dyskowa, składająca się z wielu dysków (tak jak w PC masz dysk). Komputer do działania potrzebuje jeszcze zasilanie i chłodzenie, tak samo serwerownia potrzebuje zasilanie i chłodzenie (to zapewniają właśnie UPSy i generator, a za chłodzenie odpowiadają klimatyzatory). W serwerowanich powietrze jest również filtrowane, aby nie było kurzu. No i kolejna ważna rzecz, to dostęp do sieci komputerowej dla serwerów.