Storage, raid, i inne ...wyjaśnienie i budowa


(Ppowchowicz) #1

Witam,

 

czy mógłby mi ktoś podrzucić, bądź objaśnić jaka jest zależność między storagem, a raidem. Generalnie całą infrastrukture serwerowni. Co z czym jest podłączone i jak to wszystko działa.

 

Z góry thx


(roobal) #2

Storage to określenie pamięci na dane. Zaś RAID to poprostu redundacja sprzętową dysków twardych. RAID to skrót od Redundand Array of Independend Disks, czy nadmiarowa macierz dyskowa. RAID tworzy się z co najmniej dwóch dysków. Opis poziomów RAID znajdziesz chociażby na Wikipedii.

Jeśli chodzi o budowę serwerowni, to zapewnione muszą być 3 rzeczy: zasilanie, chłodzenie i dostęp do sieci. Aby serwerownia miała zasilanie 24/7/365 montujesz UPS oraz generator prądotwórczy. Gdy zabraknie prądu UPS zabezpieczają przed gwałtownym odcięciem zasilania, no i generator ma czas na załączenie.


(Ppowchowicz) #3

pojęcia Storage i Raid jakoś się łączą? Raid polega na współpracy dysków twardych, a Storage to określenie pamięci dyskowej. Te pojęcia się zazębiają?


(drunkula) #4

Raczej jedno wynika z drugiego… storage to magazyn, w tym wypadku danych. Co z nim zrobisz, to Twoja sprawa. Raid też możesz określić słowem storage, ale już nie każdy storage jest raid.


(roobal) #5

Storage to po prostu z angielskiego magazyn w tym przypadku magazyn danych. Macierze dyskowe są nazywane po prostu RAIDami lub właśnie storage, ale jak pisał kolega wyżej, storage nie musi być RAIDem, bo może to być jeden dysk o pojemności, np. 2TB.

Serwerownia to po prostu taki wielki komputer. Wiele serwerów połączonych jest w klastry, które tworzą moc obliczeniową (tak jak w PC masz CPU i RAM), serwery potrzebują pamięci masowej, którą jest macierz dyskowa, składająca się z wielu dysków (tak jak w PC masz dysk). Komputer do działania potrzebuje jeszcze zasilanie i chłodzenie, tak samo serwerownia potrzebuje zasilanie i chłodzenie (to zapewniają właśnie UPSy i generator, a za chłodzenie odpowiadają klimatyzatory). W serwerowanich powietrze jest również filtrowane, aby nie było kurzu. No i kolejna ważna rzecz, to dostęp do sieci komputerowej dla serwerów.