Strasznie długi i monotonny start systemu operacyjnego

Witam ! Po wielu bojach , upokorzeniach , łzach , wylanej krwi , i samym fakcie że używam visty od 2007 roku , długo bez sp1 i jakiegokolwiek hotfixa - brak netu , obecnie jestem na etapie , że vista jets najlepszym systemem jaki kiedykolwiek powstał , chodzi sprawnie szybko , praca na niej to marzenie , nawet xp czasami wolniej pracuje , wszystko było by jak z bajki - kolorowe niczym cukierki w witrynie , jednak tak nie jest . O ile szybko i produktywnie pracuje to czas rozruchu systemu jest zbyt długi . Obwiniałem za to dysk 5200( wszak jest to laptop ) jednakże , zarówno xp , linuks , czy 7 bootują wręcz momentalnie . Chcialbym prosić o pomoc i spytać się jak przyspieszyc start systemu , ażeby praca stała sie od początku do konca wspaniała . Dodam , że chce wiedzieć 3 rzeczy - pierwsza już wymieniłem , a 2 kolejne - co się włącza i zajmuje czas pomiędzy zbootowaniem dysku a ekranem logowania ( najdłuzej tutuaj się włancza ) , oraz co spowalnia po zalogowaniu same ładowanie się pulpitu ( po wyłączeniu softu od producenta , oraz bajerów typu docki czy fences , nadal długo się ładuje ) .

Dziękuję z góry za pomoc i licze na wielorakie odpowiedzi .

jaki masz sprzęt??

bo teraz daja Vistę do każdego laptopa a on nie zawsze się do niej nadaje…

przykład: Mamuśka moja kupiła lapka z Vistą do prac biurowych proc w tym kompie 1,6 a Vista zajmuje 1Ghz więc do uzytku zostaje 600Mhz i 1Gb ram a Vista zajmuje conajmniej 512! więc wcale nie nadaje się do prac z Vistą

Na prędkość nie narzekam - po tych 6-8 , czasami 10 minutach , jak sie rozgrzeje że tak powiem to śmiga , ale sam moment odpalania jest denny ;p

No ale ok mówię co mam :

ThinkPad r61 C2D T7100 , 3GB ram 667 , 120gb hdd sata 5200 , nv quadro 140nvs 512 vram , 15,4" 1680*1050 , no i to chyba wszystkie parametry wpływające na wydajność . Dzięki za zainteresowanie i mam nadzieje ze wiecie więcej odemnie na ten temat i jakoś da się usprawnić system , dodam , ze czysta instalacja( tak bo ja jestem w nielicznej grupie ludzi co dostało instalki )chodziła wysmienicie , a teraz tak zwolniło … a instalke robiłem na początku stycznia , bo musialem zrobić formata po testowaniu 7 ( zabugowana jeszcze ta wersja ) Pozdr.

Witam, czy na kompie masz tylko vistę czy jeszce inne systemy?

Jedynie vistę i jeszcze HelenOs Xp i Debiana , ale one sa na Virtual Pc więc sie nie licza prawda ?

Nie, nie liczą się.

Czy ostatnio coś instalowałeś, (np.: jakieś polepszacze)?

I jeszcze jedno, od kiedy się tak dzieje, od ponownej instalacji, czy od jakiejkolwiek ingerencji w system?

Na początku system chodzil sprawnie i w pewnym momencie znacząco zwolnił , ale nie uchwyciłem kiedy to było , raczej nie towarzyszyło to jakiejś instalacji , natomiast system zaczął zwalniac dalej az do dzisiejszego stanu .

Polepszacze ? Sunrise vista konfigurator - dla nowych skórek w aero , oraz powłanczania dodatków w menu kontekstowym , kolejne polepszacze instalowałem już po zwolnieniu , żeby usunąc problem ślamazarnosci - był to O&O defrag (swoja drogą przedfragmentowałem dyski że jest 0% ) , no i vista manager dla defragmentacji rejestru . Jednak po zastosowaniu tego nie odczułem zmian w predkości . Co do ingerencji , to wyłączyłem usułge tabletu i udostępniania WMP . Jakies koncepcje ? Nie chce formatowac bo uważam to za przeżytek i ze każdy system mozna naprawic .

To właśnie to, kofigurator miesza w systemie (pewnie inni się na mnie obrażą, ale miałem to samo).

Wiele razy bawiłem sie tymi dodatkami, w końcu po paru uwaleniach system zrezygnowałem i jadę na czystym i nie mam problemów.

Co do czyszczenia systemu i rejestru używam narzedzia systemowego do zwalniania miejsca na dysku łącznie z punktami przywracania zostawiam tylko ostatni. Ponadto używam Ccleaner przy czystym systemie nigdy nie ma problemów po jego pracy, do czyszczenia i defragmentacji rejestru używam wise registry cleaner i auslogics registry defragmentator. Ten ostatni przeprowadza defragmentację rejestru przed uruchomieniem systemu czyli fwktycznie ją wykonuje a nie udaje tak jak inne programy.

Moim zdanem powinieneś odinstalować konfiguratora oczywiście po uprzednim przyruceniu zmian, które nim wcześniej wykonałeś, najlepiej uczunisz to revo uninstaller, usuwa wszystkie śmieci jakie zostają po programach - wszystkie programy są free i łatwo dostnępne w sieci.

Gdy odinstalujesz i wyczuścisz system uruchom wiersz poleceń cmd (oczywiście jako administrator) i wpisz polecenie: sfc /scannow - system sam się przeskanuje i naprawi uszkodzone pliki, jeżeli będzie miał z tym problemy to poprosi cię opłytę i doinstaluje brakujące pliki.

Takie jest moje zdanie może inni będą mieli inne pomysły.

Powodzenia przy naprawie, służę pomocą, przy problemach możemy przejść na gg.

Ok , niezmiernie dziękuję , tylko załatwie niezbędne sprawy i zakasam rękawy do pracy . Skoro konfigurator tak psuje , to jest możliwe w inny sposób wgranie tych skórek dla Aero ?

Z drugiej strony bezpośrednio po użyciu tego tweakera nie było zwolnienia , ale jakiś czas potem … ?

Jest taka możliwość, można użyć vista glazz i po przjęciu kontroli na plikami odpowiedzialnymi za powłąke aero ręczna ich podmiana, ale wszystko robimy ręcznie. Vista jest systemem nielubiącym zmian, ma rozbudowane układy smokontroli i naprawy co powoduje, że stara się sama naprawić co w następstwie zmiany wielu plioków systemowych, których nie może naprawić powoduję powolną samodestrukcję, czasami następuje to bardzo szybko wręcz nagle po kolejnym uruchomieniu systemu.

Ja również lubiłem mieć wszelkie możliwe wodotryski i “upiększenia” systemu, za każdym razem kończyło się to niestety dead’nięciem, zmuszało mnie to do częstego używania Ghosta.

Teraz z tego wyrosłem i nie mam z systemem problemów. Obecnie używam IE8 RC1 Pl i SP2 beta i naprawdę pięknie śmiga.

Ale się naraziłem wszystkim tweakerom, trudno.

MIŁOEGO PRZYWRACANIA I REINSTALOWANIA SYSTEMÓW !!

Witam !!

Mam problem z Vista… Kupilam komputer: Intel Core2 Quad Q8200 2.33 GHz, 6GB Ramu. grafika Intel G45/G43 Express chipset (wiem grafika do bani niedlugo wymienie). Mam 64-bitowa Viste Home Premium. Przez pierwsze 3 dni komputer chodzil ze az milo bylo siedziec i sie bawic… Ale teraz szoookk IE otwiera mi stronke okolo 1-2 minuty, mam czysta Viste bez zadnych ulepszaczy… ![-o<

3 dni radości… a o programie atnywirusowym to pamiętaliśmy? :wink:

Na czym te zabawy polegały? Czy przypadkiem nie były to szaleństwa w necie, przeglądanie i pobieranie co popadnie i fajnie wygląda?

Uzywalam Nortona 360, ale zmienilam na AVG i juz jest lepiej :). A moje szalenstwa polegaly na zainstalowaniu programow ktore zawsze uzywam ( Photoshop, All player, Alkojol 120%, Nero 9, ClonDVD, Winamp, Emule, utorrent, skype) oraz 2 gier ( Red alert 3 i Street Fighter). Mam wlaczone oba programy do sciagania plikow z netu i przegladam mnostwo stron dotyczacych fotografii cyfrowej… Czy to tak duzo …?? :oops:

NO ale to internet Ci zwolnił a nie Vista.

NO niby tak, ale ja nie widze sensu… Jak mam upload i download okolo 6MB/s sumujac wszystkie razem z utorrenta i emule, stronki otwieraja sie super, ale jak juz ten transfer spadnie do 1MB/s to juz lipa … Czy to napewno chodzi o neta ?? Dodam jeszcze ze mam internet 20MB/s…

Mam pytanie, a co się dzieje z przepustowością łącza gdy wyłączysz osiołka, utorrent i skype czy stronki, ładują się szybciej?

Jakiej przeglądarki używasz? A może warto na chwilę zaistalować program do monitorowania trasweru (np. netmeter) i sprawdzić czy powyłączeniu programów p2p transwer spada do zera, czy “coś” :twisted: a może coś użytkuje łącze bez naszej wiedzy.

Gdy używasz IE uruchom go bez dodatków (start->akcesoria->narzędzia systemowe->IE bez dodatków) i sprawdź jak ładują się strony.

Start uruchom>> powercfg -h on (na koncie admina)

następnie, zamiast wyłączyć używaj hibernacji

Wtedy start systemu będzie trwał tyle samo (krócej niż normalnie), do tego niezależnie od uruchomionych programów, motywów itp.

Znalazłem fajny artykuł - można zejść pare sekund: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2008/12/rekordowy-start-windows/article_view?b_start:int=0&-C=

Myślałem nad tym , ale czy taka vista która chodzi jakiś miesiąc i jedynie się ją hibernuje nie będzie świrować ? Zalecane sa rebooty czy będzie chodzić jak kon orze pole ;d ?

Nie, mi chodzi bez problemu, a uruchamiam ponownie co wtorek albo co 2gi (windows update wymusza)