Strasznie zamulony komp, vista

Witam, zafundowałem sobie nówkę laptopika Asus, Celeronem 1,86, 1Gb Ram, z Vista na pokładzie, kurcze, to jakieś nieporozumienie ten komputer chodzi jak muł, czy są jakies ustawienia które powinny, mogą przyspieszyc kompa, słowo jak klikne mój komp. to trzeba czekać 5 sek az sie otworzy. nie wspomne o pracy w word, sam edytor sie ładuje około 15 sek. nie wiem może jest żle zainstalowany albo co innego go trapi. Komputer został zakupiony w sklepie z dołączonym orginalnym systemem operacyjnym Vista. Czytam ten dział i czytałem podobne tematy ale w zadnym nie znalazłem odpowiedzi na ten problemik chociaz były bardzo podobne.

Z góry dzieki za porady, pozdrawiam.

A tak na marginesie, komp jest gwarancji a ja na niego załadowałbym XP / z licencją,faktura, paragonem, orginał ze sklepu/ , i całkiem przypadkiem na systemie XP, uległby on uszkodzeniu to oddając go do serwisu w celach naprawy nie straciłbym gwarancji na niego, jak to z tym jest, nic na ten temat nie pisze w warunkach gwarancji.

IMHO jeżeli kupiłeś innego os’a w 100% leglanie i go instalujesz to nie ma to wpływu na gwarancję.

Jeżeli jednak masz wątpliwości to przywróć system z partycji serwisowej lub z recovery cd i po sprawie.

Jednak wiedz iż serwisy nie zajmują się zazwyczaj konfigurowaniem systemów i modyfikacją ustawień. Jeżeli zauważyłeś jakieś anomalie w pracy np. dysku to wtedy dzwoń na infolinię serwisową i się dopytuj co to może być - jeżelli zalecą wysłanie to wyślij zgodnie z ich procedurą.

Jeżeli wyślesz do serwisu z opisem “vista działa wolno” to najprawdopodobniej odeślą ci sprzęt po tygodniu wraz z fakturą za nieuzasadnione zgłoszenie serwisowe (transport w obie strony +praca, czyli jakieś 300zł netto ;P)

Generalnie z mojego doświadczenia vista jako czysta instalacja wymaga ok godzinki lub więcej przygotowania do pracy.

1gb ramu to troszkę mało (optymalnie pracuje przy 2gb) a dobry procesor to core Duo (solo lub duo).

Dlaczego sprzedają vistę preinstalowaną na słabych i słabszych komputerach? Hm… czysty marketing. Ale to już inna dyskusja :slight_smile:

PS: zapędziłem się w moich wywodach :stuck_out_tongue: - jaki to windows xp tam legalny - co o nim wspomniałeś? Jak na nim się pracuje w porównaniu z vistą?