Strategia rozmieszczenia partycji na dysku

Dotyczy: formatowanie dysku, plik wymiany, pagefile.sys, metafile NTFS,

Potrzebuje opinii do rozwiązanie problemu rozlokowania i formatowania a także rozlokowania partycji na dysku. U podłoża problemu leży efektywne wykorzystanie dysku tzn. szybkość dostępu do danych stałych (tzw. plik stałe czyli dokumentacje w postaci plików tylko do odczytu, zdjęcia, ewentualnie pliki z muzyką/nagraniami). Ponadto komputer ma być wykorzystywany jako stacja robocza w biurze projektowym oraz podczas przenośnych prezentacji dokonań projektanta. Ze względu na urzyte oprogramowanie ma pracować pod systemem MS Windows XP pro.

Oto moja propozycja do zaopiniowania.

Początek dysku partycja od rozmiarze 200% pamięci RAM do zagospodarowania pod pagefile.sys o stałej wartości do 150% pamięci RAM. Nie sprawdziłem ale według nie których opinii takie umieszczenie pliku wymiany gwarantuje szybki dostęp do powierzchni dysku przeznaczonej na ten plik, ponadto odosobnienie pliku wymiany na oddzielnej partycji zapobiega jego pofragmentowaniu i nie zakłóca pracy przy opcjonalnym dynamicznym przydziale powierzchni.

System oraz program files na partycji o wielkości do 16GB. Ponieważ nie jestem fanem przenoszenia systemu na osobne partycje oraz programów przeznaczonych do działania. Ponadto po zainstalowaniu oprogramowania oraz po dokonaniu aktualizacji zostanie przeprowadzony backup – tzw. system + narzędzi.

Na dokumenty nad którymi pracuje oraz projekty które wykonuje ma zostać przygotowana kolejna partycja o wielkości 8GB.

Na dokumentacje tylko do odczytu oraz pliki nagrań z dyktafonu oraz zdjęcia obiektów oraz plik z archiwami ewentualnie pliki wirtualnych systemów do testowania oprogramowania reszta dysku ewentualnie podzielona na dwie dodatkowe partycje.

Interesują mnie opinie państwa zwłaszcza względem problemu pozycjonowania pagefile.sys.

Ważne: system będzie posiadał plik hibernacji.

Pamięć RAM 2GB

Jakbyś nie zrobił i tak system będzie musiał skakać głowicą z jednego dysku logicznego do drugiego które będą tak naprawdę w jednym fizycznym dysku więc ich jednoczesne użycie nie będzie możłiwe, takie kombinacje maja uzasadnienie jam masz kilka dysków fizycznych i system może sobie niezależnie odczytywać dane z dysku na którym jest system i dysku na którym jest plik wymiany.

Nawet nie napisałeś jaki masz dysk.

To 16 GB tak czy siak piernikiem zawalisz i będziesz musiał powiększać partycję systemową, proponuję powiększyć przynajmniej do 20 GB (ja mam 30).

Plik stronicowania OK. Reszta zupełna dowolność w zależności od potrzeb.

Ja mam kilka komputerów gdzie jako systemowy jest 20Gb dysk (nie partycja, fizyczny dysk) wszędzie wolne miejsce oscyluje w granicach 8-10 giga, więc i na 16 się zmieści.